Výstup na Kráľovu hoľu na 14 ročnom bicykli

by Ladislav Barák

V piatok doobeda som pozeral stránku SHMÚ a hlásili slnečné počasie na celý víkend. Hovorím si, to musíme využiť. Hneď som volal Andrééé, že mám plán na víkend. Tak som jej vysvetlil o čo ide a zhodli sme sa, že Kráľova hoľa bude super. Avšak to ešte netušia, že pôjdeme na bicykloch 😀

Budík zvoní 5:30, rýchle raňajky a o 6:00 vyrážame z Nitry smer Kráľova hoľa. Z Nitry nám cesta trvala autom 2 hod a 15 min. Zastavujeme priamo v centre dediny Šumiac (880 m. n. m.), kde sa nachádza označené parkovisko. Z parkoviska začína cyklotrasa priamo na Kráľovu hoľu. Od parkoviska pokračuješ po asfaltke približne 0,5 km až prídeš k značke zákaz vjazdu motorovým vozidlám a tu začína spevnená cesta.

Ďalej spevnenou cestou stúpame cez les a prechádzame niekoľkými serpentínami. Cesta je na mnohých úsekoch strmá a asi v 1/3 cesty som sa rozhodol, že bude najrozumnejšie odopnúť brzdy, nakoľko môj 14 ročný „birmovkový špeciál“ má značné osmičky na oboch kolesách a to mi zrovna nepridáva energiu. Dostávame sa do Predného sedla (1451 m. n. m.).

Ak by si náhodou už mal dosť nájdeš tu novo postavený bufet 🙂

Za Predným sedlom

Mám pre teba výbornú správu: z Predného sedla vedie až hore na Kráľovu hoľu asfaltová cesta.  Jazda po asfaltke je úplná pohodička, cesta je široká a povrch celkom zachovalý. Po asi 0,7 km vystúpaš nad hranicu lesa a všade okolo seba vidíš nádherné výhľady, po ďalšom asi 1,5 km sa pred tebou zjavia Vysoké Tatry. Nakoľko sme tu boli 28. apríla, v niektorých miestach sa ešte nachádzali snehové záveje.

pozostatky snehu

Asfaltka na Kráľovú hoľu

Asfaltka na Kráľovú hoľu

Čakajú nás už len posledné dve zákruty a sme na Kráľovej holi (1946 m. n. m.). Na vrchole sa nachádza budova vysielača.

Vysielač na vrchole má 130 m a patrí medzi najvyššie stavby na Slovensku. Súčasťou budovy je aj malá miestnosť s rozmermi asi 2×3 metre, kde sa môžu turisti skryť v prípade zlého počasia.

A ten výhľad z Kráľovej holi na naše Slovensko stojí fakt za to! Hore sme sa ešte najedli, pokochali výhľadmi a prezliekli do suchých vecí a tešili sme sa na zjazd, ktorý nás čakal. Do Šumiaca sa dostaneš len po tej istej trase ako si prišiel. Nie je možné pokračovať ani po hrebeni! Zjazd dole trval necelých 20 min.

na Kráľovej holi

na Kráľovej holi

Výlet odporúčame každému, kto si chce vychutnať krásy slovenskej prírody a hlavne výhľady na  malebnú slovenskú krajinku. Aj keď zrovna nie si fanúšik cyklistiky, oplatí sa sem prísť aj pešo. Stretli sme tu množstvo rodín s deťmi, pre ktoré je táto túra celkom vhodná.

Štatistiky:

  • výstup na vrchol: 2 hod 30 min
  • prejdená vzdialenosť: 25,44 km
  • maximálna rýchlosť: 53,6 km/h
  • prekonané prevýšenie: 1 066 m

Na záver ešte video sumarizácia:

o Kráľovej holi 😀

Uverejnil používateľ Pobaľ sa ideme.sk – cestovateľské vychytávky Sobota 28. apríla 2018

Facebook Comments

Ďaľšie vychytávky