Výlet za najznámejšími rumunskými cestami – Transalpina (DN67C) a Transfagarasan (7C)

by Ladislav Barák

Rumusko bola krajina, o ktorej som vedela, že ju chce Laco navštíviť. Ako inak na motorke, kvôli dvom slávnym cestám – Transalpina a Transfagarasan. Koncom roka 2016 s tým podľa mojich očakávaní aj prišiel. Samozrejme s presným plánom, ktorý som už nemohla ovplyvňovať ani meniť (taký malý patriarchát). No nevadí – preštudovala som si plán, ktorý som si veľmi nezapamätala a mohli sme vyraziť. Predpokladám, že si o Transfagarasane už počul/a – keďže sa považuje za jednu z top ciest sveta. Transalpina však podľa mňa vôbec nezaostáva, s novým asfaltom dlhým skoro 60 km. O našom výlete naprieč SrbskomRumunskom plnom obrovských kontrastov si prečítaš nižšie.

Ubytovanie

Ubytovanie sme riešili len cez Booking.com (momentálne prebieha zľava na ubytovanie), aj to dve hodiny pred príjazdom do danej dediny. Vyhľadávali sme hlavne najlacnejšie penzióny. Domáci sú veľmi milí, komunikatívni, aj keď nevedia okrem rumunčiny žiadny iný jazyk. Zariadenie penziónov je dosť špecifické, priam až gýčové, všade sú masívne nábytky, saténové návliečky a ďalšie skvosty. Kde presne sme spali sa dočítaš v časti program.

Zľava na ubytovanie cez Booking.com:

Ako som už spomínal vyššie momentálne prebieha zľava 10% z ceny ubytovania. Zľavu môžeš využiť na ubytovanie hocikde na svete. Snaž sa to rýchlo využiť, nakoľko nevieme, koľko akcia ešte potrvá!

Zľavu dostaneš jednoducho po kliknutí na tento link: https://www.booking.com/s/34_6/73457b6f

Zľavu na ubytovanie cez Booking.com už nie je možné využiť – odporúčací program bol ukončený k 15.10.2019
Ak sa v budúcnosti vyskytnú nové zľavnené kupóny určite ich tu nájdeš.

Stravovanie

Tu som si prišla na svoje ja, nakoľko sme v každej krajine ochutnali tradičné jedlá. Raňajky sme si kupovali vždy deň pred tým v miestnych potravinách, poprípade sme sa zastavili v prvom obchode a nakúpili nejaké ovocie a zeleninu. Obedovali sme vždy v miestnych reštauráciách – ceny boli naozaj nízke (napr: v Rumunsku sme za veľkú pizzu, 2 veľké pivá, 2 dezerty zaplatili okolo 6,5 €)

Počasie

Na konci augusta bolo v Rumunsku riadne teplo. Teploty sa cez deň pohybovali okolo 35 °C. Priprav sa, že na motorke ti nebude veľmi komfortne, ale na druhej strane moto oblečenie oceníš hlavne na TransfagarasaneTransalpine. Tu odovzdávam klávesnicu Lacovi, nakoľko ja a orientácie nie sme kamošky 🙁 s oslíkmi mi to ide lepšie, čo povieš? :).

DCIM101GOPROGOPR1416.

Kvalita ciest + poplatky

Cez prejazd Maďarskom si nezabudni kúpiť 10 dňovú elektronickú diaľničnú známku (5,55€).

Prejazd Srbskom nebol až tak príjemný, nakoľko diaľnice sú v dosť zlom stave a stretli sme aj dosť policajných hliadok. Na rýchlosť si taktiež dávaj pozor, nakoľko pokuty v Srbsku sú dosť vysoké. Srbsko diaľničné známky nemá zavedené vôbec. Platí sa len mýto na určitom úseku.  Je to pár euro za prejazd, odporúčame ti platiť kartou.

Hovorí sa, že Rumuni majú cesty v katastrofálnom stave, toto však platí len pre cesty 2. a 3. triedy. Cesty 1. triedy sú vo výbornom stave. V Rumunsku sa stretnete aj s raritou, ktorou je stredný pruh, ktorý využívajú oba pruhy na predbiehanie.

Taktiež sa priprav na to, že v Rumunsku sa nejazdí vôbec pomaly. Snažili sme sa dodržiavať rýchlosť v obci (50 km/h), avšak keď nás skoro skolil predbiehajúci kamión, vtedy som si povedal že stačí a prispôsobili sme sa Rumunom a rýchlosť v obci neklesla pod 80 km/h.

Motocykle v Rumunsku nemusia platiť diaľničné známky, táto povinnosť sa vzťahuje iba na vodičov automobilov. Pre rok 2017 sú aktuálne ceny pre autá podrobne vypísané na tejto stránke. Nájdeš tu mimochodom ceny diaľničných známok vo viacerých európskych krajinách. Na naše prekvapenie ani Transfagarasan ani Transalpina nie sú spoplatnené cesty.

Peniaze

Keďže budeš prechádzať cez 3 krajiny, stretneš sa s 3 rôznymi menami. Odporúčam ti všade kde sa bude dať platiť kartou. Peniaze v hotovosti budeš potrebovať len na platbu ubytovania a taktiež niektoré reštaurácie neakceptujú debetné a kreditné karty, takže tam sa ti zíde tiež. Oplatí sa pobehať viac bankomatov, nakoľko sa kurz môže výrazne líšiť. Poprípade si môžeš zameniť peniaze na hranici, ale kurz nie je najvýhodnejší. Pokiaľ by si sa rozhodol absolvovať podobnú cestu, odporúčam ti zameniť si do Srbska 6000 dinárov (okolo 50€) a do Rumunska 400 leiov (90 €), samozrejme ak plánuješ benzín platiť kartou.

Rozrátanie nákladov pre 2 osoby:

  1. Deň: 70€
  2. Deň: 55 €
  3. Deň: 60 €
  4. Deň: 80 €
  5. Deň: 35 €

Benzín: 130 € (pri spotrebe okolo 4,9l)
Ubytovanie: 91 €
Pamiatky: 17 €
Pivo + strava: 62 €

Spolu 300 €.

Mapa výletu

Program:

     1. deň

Vyštartovali sme z Nových Zámkov a cieľom bolo 420 km vzdialené srbské mesto Nový Sad, do ktorého nás pozval kamarát z výšky. Ivan nás zobral von, ukázať nám mesto. Atmosféra v ňom bola úplne iná ako na Slovensku – mesto plné ľudí, preplnené terasy barov a skupinky na promenáde pri Dunaji.

Ubytovaní sme boli v Car Royal Apartments, kde sa ceny ubytovania pohybujú od 24-30€ na noc spolu s raňajkami.

     2. deň

Druhý deň bol vyhradený len na presun do dedinky NovaciRumunsku, ktorá sa nachádza hneď pod Tranalpinou. Určite ti odporúčam absolvovať trasu, ktorá vedie popri Dunaji na Srbskej strane (fakt úchvatná scenéria – pozri foto nižšie).

Celkovo to bol dosť náročný deň, precestovali sme 570 km (väčšinu mimo diaľníc) v teplotách okolo 32 °C a taktiež sme nepočítali s posunom času o hodinu. Zistili sme to až podľa času na informačnej tabuli v Targu Jiu.

Ubytovaní sme boli v dedinke Novaci u domácich v rodinnom dome. Cena bola 25 € pre 2 osoby.

Zaujímavosti z dňa: Rumunsko je krajina, kde otázka čo si sa zrazil s koňom nadobúda úplne iný rozmer.  Taktiež sa priprav na veľké množstvo otravných psov (pochopíš, keď tam budeš).

DCIM101GOPROGOPR1317.

     3. deň

Tento deň sme mali na pláne prejsť iba známe cesty Transalpinu Transfagarasan. Tak ako Aďka spomínala v úvode, Transalpina bola dokonalá (úplne nový 60-kilometrový úsek asfaltu, nádherné výhľady s kopou zvierat pasúcich sa po okolí). Najvyšší bod tejto cesty je vo výške 2145 m n. m..

Transfagarasan je oproti Transalpine viac navštevovaný. Kvalita cesty už nie je taká dobrá ako na Transalpine, ale zato tu nájdeš viac ostrých zákrut a výhľady sú tiež zaujímavejšie. Cesta bola vybudovaná v rokoch 1970 – 1974 za vlády Nicolae Ceauşescu. Pôvodne išlo o vojenskú cestu, ktorá mala v prípade potreby zaistiť rýchly presun vojenskej techniky. Pri výstavbe Transfagarasanu vraj vojaci použili 6 000 ton trhaviny a za štyri roky pri prácach údajne zahynulo 40 ľudí.

Vystúpaš do výšky až 2042 m n. m. Cesta sa otvára začiatkom júla a býva otvorená do konca októbra. Pred cestou si určite over, či otvorená skutočne je.

Čo sa týka ubytovania, bývali sme u domácich v penzióne s názvom „Villa Vivianne“ v dedinke Corbeni. Cena bola 20 € pre 2 osoby. Domáci boli milí a stále nám opakovali slovné spojenie „drum bum“ a až posledný deň sme sa dozvedeli, že to znamená „šťastnú cestu“.

DCIM101GOPROGOPR1392.
DCIM101GOPROGOPR1389.
DCIM101GOPROG0401340.
DCIM101GOPROG0401373.
DCIM101GOPROGOPR1395.
DCIM101GOPROGOPR1413.
DCIM101GOPROGOPR1398.
DCIM101GOPROG0421427.
DCIM101GOPROG0431466.
DCIM101GOPROGOPR1447.
DCIM101GOPROGOPR1500.
DCIM101GOPROGOPR1509.
DCIM101GOPROGOPR1518.

     4. deň

Ráno sme vyrazili z Corbeni priamo do Drakulovho sídla (hrad Bran). Na hrade sme sa dozvedeli, že v skutočnosti bol „Drakulov“ hrad nazvaný „Drakulovým“ hradom pred vyše 30 rokmi turistami zo západu, ktorí prichádzali do Rumunska hľadať Drakulu. Prekvapila ich totiž význačná podoba so skutočným Drakulovým hradom zo Stokerovho románu. V skutočnosti írsky spisovateľ Bram Stoker sa v Rumunsku nikdy neukázal a Vlad Drakula nikdy na hrade Bran nežil.

Napriek tomu je dnes „Drakulov“ hrad najnavštevovanejšou atrakciou v Transylvánii. Cena pre dospelých bola 35 lei (7 €) a pre študentov 20 lei (4,5 €).

Poobede sme zamierili do mesta Sighişoara, ktoré bolo objavené už v 12. storočí saskými remeselníkmi a obchodníkmi z Transylvánie. Do zoznamu Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO bolo zapísané v roku 1999. Dôvodom zapísania je jeho historická časť s deviatimi vežami a dláždenými ulicami a historickou architektúrou. Jednou z hlavných atrakcií tohto mesta je rodný dom, v ktorom údajne žil Vlad Drakula so svojím otcom.

Ďalej sme zamierili rovno do mesta Turda, kde sme sa ubytovali v penzióne Vila Adriano, ktoré sa nachádza v úplnom centre tohto mesta. Cena bola 22 € pre 2 osoby.

V tomto meste ma najviac zaujala sociálna pracovníčka stojaca pri ceste, ktorej som sa chcel opýtať na jej hodinovú sadzbu, ale výraz Andrééé bol jednoznačný a tak sa neviem s touto informáciou s tebou podeliť. Keby si vedel, daj vedieť ?.

DCIM101GOPROGOPR1526.
DCIM101GOPROGOPR1524.

     5. deň

O 8:30 sme vyrazili pozrieť si soľnú baňu (Salina Turda), ktorá sa nachádzala asi 2km od nášho penziónu. Baňa je jednou z najvyhľadávanejších turistických atrakcií Rumunska a vôbec sa nečudujeme. Každý rok ju navštívi čoraz viac turistov z celého sveta.

Business Insider ju dokonca vyhlásil ako najkrajšie podzemné miesto na svete a je zaradená medzi najkrajšie turistické destinácie sveta podľa CNN. Cena vstupu bola 30 lei (6,5 €) pre dospelého a pre študenta to bolo 15 lei.

Po navštívení sme zamierili rovno domov naprieč severom Rumunska a nekonečnou maďarskou diaľnicou, až sme okolo 19:00 dorazili na Slovensko. Cesta nám trvala 8 hod. a prešli sme 588 km.

DCIM101GOPROGOPR1536.
DCIM101GOPROGOPR1556.

Spolu sme prešli 2283 km a celý výlet nás vyšiel 150 € na osobu.

Pokiaľ ťa zaujímajú naše výlety na motorkách a nechceš aby ti unikol nový článok, poprípade máš nejaké otázky ohľadom cesty alebo by si sa chcel s ostatnými podeliť o tip na moto výlet neváhaj sa pridať do našej motorkárskej skupiny na FB (motorkárska skupina, ktorá sa venuje len tipom na moto výlety):

Moto výlety – Pobaľ sa ideme.sk – rady a tipy

Facebook Comments

Ďaľšie vychytávky