Týždňová lyžovačka v stredisku s najvyššie položenou lanovkou v celom Rakúsku – Pitztaler Gletscher

by Ladislav Barák

Stredisko Pitztaler Gletscher sme mali na programe už dlhšiu dobu, nakoľko Andréé tam chodila ešte za mládí a stále mi po lyžovačke rozprávala o perfektne upravených svahoch, nekonečne dlhých zjazdovkách a perfektnom freeride. Vždy keď sme pozerali ubytovanie, cena sa v hlavnej sezóne pohybovala od 700 € vyššie (v cene zahrnutý skipass, polpenzia a ubytovanie na týždeň).

Ako si už zvyknutý naše tipy sú vždy max. do 550 € – a to sa musí stredisko nachádzať v zozname najlepších stredísk sveta (napr. lyžovačka v roku 2016 v stredisku St. Anton am Arlberg – článok o tejto vychytávke si môžeš prečítať TU).

V októbri 2017 som si povedal, že skúsim pozrieť ponuky booking-u na februrár 2018 v tomto stredisku a zrazu som narazil na hotel, v ktorom nás týždeň vyšiel menej ako 520 €  (v cene zahrnutý skipass, polpenzia a ubytovanie). Hneď som sa podelil s touto informáciou s Andréé a do 5 minút sme mali všetko zabezpečené. Nižšie nájdeš všetky podrobnejšie informácie. Začneme s videom z tejto lyžovačky:

Čo ti ponúka toto lyžiarske stredisko? (Opis strediska)

Pitztaler gletscher & Rifflsee – Lyžiarsky areál s najvyššie položenou lanovkou v celom Rakúsku (3440 m. n. m.)

Ide o menší lyžiarsky areál v ktorom nájdeš perfektne upravené zjazdovky, na ktorých neviem akým zázrakom si skoro stále sám. Nepýtajte sa ma ako je to možné, sám to nechápem. Lyžiarsky areál ponúka 12 vlekov a 39 km zjazdových tratí. Vo väčšine prípadov ide o modré a červené zjazdovky, ktoré sú celý deň perfektne upravené. Okrem zjazdoviek sú tu aj neobmedzené možnosti na freeride.

V stredisku Pitztal nájdeš najvyššie položenú stanicu lanovky v celom Rakúsku. Lanovka Pitz Panoramabahn vedie až do nadmorskej výšky 3440 metrov na vrchol Brunnenkogel, ktorý ponúka pravdepodobne jedny z najlepších výhľadov v celých Alpách a dokonca sa tu nachádza aj reštaurácia, tak pokiaľ patríš k buržoáznej vrstve, určite si tu vychutnáš kávu za 10 € :D.

Najjednoduchší prístup na ľadovec, ktorý tvorí širokú kotlinu, je strmou podzemnou dráhou „Gletscherexpress„, ktorej nástupná stanica sa nachádza na konci údolia za dedinkou Mandarfen. Odtiaľ sa dostaneš priamo na ľadovec. Akonáhle máš za sebou 8-minútovú jazdu metrom, pri ktorej si prekonal prevýšenie 1120 metrov, otvára sa pred tebou nádherná panoráma ľadovca Pitztal.

Nájdeš tu aj zjazdovku, pri ktorej prekonáš prevýšenie viac ako 1700 m. n. m. (začínaš na 3440 m. n. m. a skončíš na parkovisku na 1700 m. n. m.) a celá zjazdovka má niečo cez 11 km – fakt paráda (posledných 5 km trate je v nezabezpečenej zóne – trať je ale každý deň perfektne upravená ratrakom)

Pitztal - ski mapa
Pitztal - ski mapa
Pitztaler Gletscher
Pitztaler Gletscher
Pitztal freeride
Pitztal freeride
Pitztal - view from cable car
Pitztal - view from cable car
top of Pitztal
Pitztal top of the Austria (3440 m. n. m.)

Kedy sa vybrať na lyžovačku? (Počasie, termíny)

Pokiaľ máš rád chladné počasie a prašan, je pre teba vhodný termín od januára do konca marca. My sme boli v termíne od 26.2.2017 do 2.3.2017 a za celý týždeň nám pripadlo iba 4 cm a celý týždeň bolo v priemere – 25 °C, ale to hovoríme o extréme, ktorý tu nie je bežným javom. Napr. týždeň pred naším príchodom v stredisku napadlo viac ako 60 cm za 3 dni a teploty sa pohybovali okolo – 10°C – také typické februárové počasie.

Ak by si sem chcel zamieriť kvôli výhľadom a užiť si slnečné počasie, vhodný termín pre teba je od polovice marca do konca apríla, kedy stredisko končí sezónu.

Dokonca sme tu stretli Čechov, ktorí mali kúpený celosezónny skipass a odporúčali práve tento termín, nakoľko je vtedy ľadovec úplne  prázdny a človek skoro celý deň lyžuje úplne sám.

Riflsee freerideRiflsee ski slopes
Riflsee ski slopes
Pitztal freeridePitztal - igloo
Pitztal - igloo
Pitztaler Gletscher
Pitztaler Gletscher

Kde sa ubytovať? (Ubytovanie)

Ako som písal na začiatku, ubytovaní sme boli v 3* hoteli St. Leonhard, ktorý sa nachádzal v dedine Piösmes, ktorá bola vzdialená od strediska 11 km (približne 13 min. autom). Ubytovanie sme našli na stránke booking.com (link na ubytko nájdeš TU). Ubytovanie a polpenzia v tomto hoteli nás vyšli 310 € na osobu, kvôli akcii, ktorá momentálne prebieha a tou je zľava 10% zľava z ceny ubytovania. Zľavu môžeš využiť na ubytovanie hocikde na svete. Snaž sa to rýchlo využiť nakoľko nevieme, koľko akcia ešte potrvá!

Zľavu dostaneš jednoducho po kliknutí na tento link: https://www.booking.com/s/34_6/73457b6f

Zľavu na ubytovanie cez Booking.com už nie je možné využiť – odporúčací program bol ukončený k 15.10.2019
Ak sa v budúcnosti vyskytnú nové zľavnené kupóny určite ich tu nájdeš.
Hotel Pension St. Leonhard
Hotel Pension St. Leonhard
Hotel Pension St. Leonhard - room
Hotel Pension St. Leonhard - room
Hotel Pension St. Leonhard - bathroom
Hotel Pension St. Leonhard - bathroom
Hotel Pension St. Leonhard - sauna
Hotel Pension St. Leonhard - sauna
Hotel Pension St. Leonhard - ski bus
Hotel Pension St. Leonhard - ski bus

Kde sa stravovať? (Strava)

V cene ubytovania sme mali aj polpenziu. Raňajky boli formou švédskych stolov. Večere boli servírované a skladali sa zo 4 chodového menu. Mal si na výber medzi vegetariánskym a mäsovým menu. Strava bola v tomto hoteli zatiaľ najlepšia akú sme mali v celom Rakúsku – bolo vidieť, že majiteľa táto práca fakt baví a napĺňa (žiaľ, keby sa toto dalo povedať aj o slovenských majiteľoch hotelov – jeden z dôvodov prečo sme začali chodiť do Rakúska). Obed sme riešili tak, že z raňajok sme si zobrali nejaké ovocie.

Ceny stravy na svahu v tomto stredisku boli jedny z najvyšších v Rakúsku (polievky 10-12 €, hlavné jedlá 12-20€, pivo 5€, čaj 3,5 €).

Ako sa dopraviť do strediska? (Skibus)

Nakoľko sme boli ubytovaní vo vzdialenosti asi 11 km od strediska museli sme riešiť otázku dochádzania – rozhodli sme sa pre skibus. Jedna z najväčších výhod bola, že zastávka bola priamo pred našim hotelom. Dokonca priamo z jedálne sme videli na tabuľku, ktorá ukazovala časy odchodov skibusu.

Skibus zo strediska a do strediska chodí v priemere každých 30 min. Takže auto môžeš nechať celý týždeň zaparkované pred hotelom :). Cesta skibusom trvá približne 15 min.

Pokiaľ si fajnšmeker a baví ťa ranné oškrabávanie a rozmrazovanie tvojho vozidla, tak mám pre teba dobrú správu. Všetky parkoviská v tomto stredisku sú bezplatné a nachádzajú sa priamo pri stanici lanovky.

Riflsee ski slopes
Riflsee ski slopes
Riflsee freeride
Riflsee freeride
on top of the PitztalPitztal Gletscher
Pitztal Gletscher

Aké sú ceny skipassov? (Skipass)

Ceny skipassov sú v tomto stredisku jedny z lacnejších v Rakúsku. Na 5 dní stál skipass pre dospelú osobu 199 € a pre deti to bolo 121 €. Kompletný cenník skipassov nájdeš v tabuľke nižšie.

Koľko trvá cesta?

Lyžiarsky areál Pitztaler gletscher & Rifflsee je od Bratislavy vzdialený 650 km. Cesta  trvá približne 6 hod 30 min. Nezabudni na kúpu diaľničnej známky (Cena 10 dňovej známky je 8,9 €).

Záver

Zatiaľ po navštívení 4 lyžiarskych stredík hodnotíme práve toto ako najlepšiu voľbu. Hlavne kvôli dokonalosti úpravy svahov, freeridovým možnostiam a kvalite ubytovania – či už to bola strava, ktorá bola zatiaľ najlepšia akú sme v Rakúsku mali a zastávke skibusu, ktorá sa nachádza priamo pred hotelom.

Skipass + ubytovanie + strava nás na 7 dní/6 nocí vyšla na 510 € na osobu.

Pitztaler Gletscher

Pitztaler Gletscher

Facebook Comments

Ďaľšie vychytávky