Týždňová lyžovačka v jednom z najdrahších stredísk na svete za „PJETIKILO“

by Ladislav Barák

Začiatkom roka 2016 sme začali opäť plánovať lyžovačku v Alpách. Povedal som si, že tento rok to musí byť niečo výnimočné. Ako som tak hľadal, narazil som na jedno z najdrahších a najznámejších stredísk na svete – St. Anton am Arlberg. Hneď som vedel, že to bude výzva nájsť tu hotel, ktorý bude ponúkať ubytovanie, polpenziu a skipass v jednom, samozrejme maximálny rozpočet bol stanovený na 550€ na osobu. Ešte ten deň ako som prišiel s týmto nápadom som začal googliť, obvolávať hotely, až som nakoniec narazil na perfektnú vychytávku, ktorá fakt stojí za to … Ako to tam vyzerá si môžeš prečítať, vidieť na fotkách a na videu nižšie.

Čo ti ponúka toto lyžiarske stredisko?

St. Anton am Arlberg – prestížne lyžiarske stredisko známe po celom svete.

Toto lyžiarske stredisko ti ponúka úplne všetko, či už si lyžiar alebo jazdíš na doske. Nájdeš tu perfektne upravené zjazdovky s rôznymi stupňami náročnosti. Pokiaľ miluješ freeride, tak toto stredisko si ťa určite získa – sú tu nespočetné možnosti pre freeride a špecifická klíma v tejto oblasti spôsobuje časté prudké sneženie v celom areáli, čiže je úplne bežné, že ráno sa zobudíš a vonku je viac ako 50 cm prašanu.

Keď tu už budeš určite nezabudni navštíviť najvyšší bod strediska – vrchol Valluga (2811 m). Na tento výlet si však rezervujte niečo cez 1,5 hodiny, pretože lanovka Vallugabahn štartujúca z Galzig má obmedzenú kapacitu a počas slnečných dní môžete čakaním na ňu stráviť až 30 minút.

Úplne na vrchol sa môžete dostať druhou lanovkou Valluga II. Lanovka však vyzerá ako krabička od zápaliek a je len pre 4 osoby, nakoľko je kapacita značne obmedzená, tiež si budete musieť počkať značnú chvíľu. Keď budete váhať a uvidíte ten dav ľudí,  určite vydržte, ten výhľad fakt stojí za to (úžasná panoráma Álp na každej zo svetových strán).

DCIM100GOPROG0176934.
DCIM100GOPROG0136851.
DCIM100GOPROGOPR6894.
DCIM100GOPROGOPR6801.

So skipassom St. Anton am Arlberg máte prístup k zjazdovkám v celej oblasti, ktorá zahŕňa 340 km zjazdoviek, ktoré sú od sezóny 2016/2017 kompletne poprepájané (nemusíte sa presúvať autobusmi).

Takže s jedným skipassom lyžujete v týchto všetkých oblastiach: St. Anton, St. Christoph, Stuben, Zürs, Lech, a Zug – všetky tieto oblasti sa nazývajú SKI ALBERG.

Určite ti odporúčam zavítať do niektorej z vymenovaných oblastí. Napr. v oblasti Stuben sa nám stalo, že pol dňa sme tu lyžovali úplne sami, nakoľko bolo trošku veternejšie a zamračenejšie počasie a ľudom sa nechcelo dochádzať do tejto oblasti. Na freeride je najlepšia oblasť St. Anton, Zürs, Lech a Zug, pokiaľ miluješ freeride tu si ho dosýta užiješ … a pokiaľ si zvyknutý, že dáš 2 jazdy a je to kompletne vyjazdené … tak tu ti môžem zaručiť, že s týmto problémom sa tu určite nestretneš.

DCIM101GOPROGOPR7710.
DCIM100GOPROG0257225.
DCIM100GOPROG0287311.

Kedy sa vybrať na lyžovačku? (Počasie, termíny)

Pokiaľ si typ lyžiara, ktorý obľubuje chladnejšie počasie a poriadne veľa snehu, tak určite ti odporúčam ísť do strediska v období od konca januára až do polovice marca. Vtedy je tu záruka snehu (takmer 90% šanca že si užiješ freeride). My zimné tipy sme sa rozhodli pre termín od 27.2.2016 do 4.3.2016.

Pokiaľ máš rád teplejšie počasie a obľubuješ upravené zjazdovky a slnko, tak pre teba bude vhodný termín od 20. marca až do 23. apríla.

DCIM100GOPROG0277277.
DCIM101GOPROG0357692.
DCIM100GOPROG0207055.

Kde sa ubytovať?

My ako nezámožní lyžiari sme si vybrali skromnejší 3* hotel (hotel Pezina). Hotel bol vzdialený 12 km od centra St. Antonu. Nachádzal sa v dedinke s názvom Flirsch. Cena za ubytovanie na 1 noc bola 49 € na osobu + miestna daň 2,6 na deň.

Spolu sme za ubytovanie na 6 nocí zaplatili 309,6 € na osobu. V cene ubytovania je zarátaná aj polpenzia.

(Pokiaľ si zámožnejší typ lyžiara a nevadia ti ceny nad 1500 € za ubytovanie na týždeň, tak v pohodičke si nájdeš aj niečo v centre St. Antonu).

Vybavenie izby bolo úplne v norme (pozri fotky nižšie). Keby ti chýbalo luxusnejšie vybavenie, tak mám pre teba jeden osvedčený tip, ktorý ti pomôže sa zbaviť tohto pocitu ( 2 rakúske pivká, ktoré zapražíš zopár domácimi a hneď sa na svet pozeráš inak).

Taktiež sa v hoteli nachádza aj sauna, avšak tú ti radšej odporúčam oželieť, nakoľko ťa tam v pohode môže prekvapiť 70 ročný pár (rakúski dôchodcovia), ktorý nám tam vbehli ako ich pán Boh stvoril a poviem ti bol som dosť prekvapený 😀 ako sa dokáže ľudské telo zmraštiť a vyťahať za 70 rokov.

Kde sa stravovať?

V našom hoteli sme v cene ubytovania mali aj polpenziu. Raňajky sú klasické – kopec pečiva, šunky, džemov, ovocia a zeleniny. Obed sme riešili tak, že z raňajok sme si zobrali nejaké ovocie.

síce to bola trošku hanba, ale naši bratia z Českej republiky na raňajky nosili batúžky, kde dokázali nadrbať v pohode aj 10 žemlí (takže pocit previnenia 😀 sa okamžite vytratil)

Večere boli vo väčšine prípadov tiež podobné našej kuchyni. Pokiaľ by ste sa chceli stravovať na svahu, tak ceny obedov sa pohybujú od 20 € vyššie.

Pokiaľ nevydržíte bez piva tak ako aj ja, tak neďaleko hotela sa nachádzajú potraviny (asi 200m), kde nájdete všetko od sladkostí po alkohol za prijateľné ceny.

Ako sa dopraviť do strediska?

Ako som už spomínal vyššie, boli sme ubytovaní v 12 km vzdialenej dedine Flirsch, čiže sme museli poriešiť aj dochádzanie do strediska. Nakoľko sú v centre St. Antonu obmedzené kapacitné možnosti na parkovanie, tak parkovanie tu je spoplatnené (8€ na deň).

Cestou z večere sme sa ale zastavili na recepcii, kde sme sa opýtali na skibus. Pani nám vysvetlila odkiaľ a aký autobus ide priamo do centra strediska.

Ľudia sú tu celkovo priateľskí a vedia dobre po anglicky, takže sa nemusíte báť na čokoľvek opýtať.

Skibus je bezplatný a zastávka sa od nášho hotela nachádzala asi 75 m (nemôžete ju prehliadnuť, vždy tam stojí kopa lyžiarov). Priamo do strediska chodí skibus č. 8 každých 15 min, pričom prvý ide o 7:45.

Aké sú ceny skipassov?

Ceny skipassov sú v tomto stredisku o niečo vyššie ako v ostatných rakúskych strediskách. Logicky, na čím viac dní si skipass kupujete, tým je cena výhodnejšia. Na 5 dní stál skipas pre jednu dospelú osobu 238 € a pre mládež do 18 rokov bola cena skipassu 206 €. Avšak pokiaľ máte odvahu a samozrejme vyzeráte mladšie, v pohode si vypýtajte mládežnícky skipass. Ceny skipassov na sezónu 2016/2017:

Koľko trvá cesta a kde tankovať?

Lyžiarske stredisko St. Anton sa nachádza približne 650 km od Bratislavy. Cesta tam trvá približne 7 hod. Nezabudni na kúpu diaľničnej známky (Cena 10 dňovej AT známky je 8,9 €).

Ešte ti dám jeden tip ako ušetriť na benzíne.

Snaž sa tankovať mimo rýchlostných ciest (aj keď väčšinou stále pôjdeš iba po nich). Ceny sa na čerpacích staniciach na diaľniciach pohybujú okolo 1,5, pričom keď zídeš z diaľnice do najbližšej dediny, ceny sa budú pohybovať okolo 1,10 – 1,20, čiže rozdiel je od 30 – 40 centov na l. Takto dokážeš ušetriť na jednej nádrži (keď rátame, že nádrž má 50 l) viac ako 15 euro a ešte aj uvidíš malebné rakúske dediny.

Sumár

Od roku 2015 chodíme na týždňové lyžovačky len do zahraničia. Služby, kvalita tratí a záruka snehu sa so Slovenskom nedajú ani porovnať.

Sumár týždenného pobytu:

  • Skipass: 238 €
  • Ubytovanie so stravou: 310 €

Spolu je to 548 €. Ešte stále si myslíš, že lyžovačka v jednom z najznámejších stredík na svete je naozaj drahá?

DCIM101GOPROG0357600.
DCIM101GOPROG0317396.
DCIM101GOPROG0357655.
Facebook Comments

Ďaľšie vychytávky