TOP 10 najkrajších „moto“ ciest do 1000 km od Slovenska

by Ladislav Barák

Od roku 2014 sme spolu navštívili niečo cez 50 horských priechodov a zaujímavých ciest. Z tohto dôvodu sme sa rozhodli zostaviť náš rebríček TOP 10 najkrajších ciest. Zameriame sa hlavne na tie, ktoré sú od našej rodnej krajiny vzdialené maximálne 1000 km. Poďme teda na to!

10. miesto – Transfagarasan (7C), Rumunsko

Transfagarasan, Štátna cesta 7C, je druhou najvyššie položenou cestou v Rumunsku. Cesta bola vybudovaná v rokoch 1970 – 1974 za vlády Nicolae Ceauşescu. Pôvodne išlo o vojenskú cestu, ktorá mala v prípade potreby zaistiť rýchly presun vojenskej techniky. Pri výstavbe Transfagarasanu vraj vojaci použili 6 000 ton trhaviny a za štyri roky pri prácach údajne zahynulo 40 ľudí.

Určite ti napadla otázka ako je možné, že sa táto cesta umiestnila na 10. mieste nášho rebríčka. Žiaľ, cesta je extrémne populárna medzi moto turistami. Dokonca v relácii Top Gear ju označil Jeremy Clarkson ako najkrajšiu cestu na svete. Takže pokiaľ sem neprídeš v skorých ranných hodinách, môžeš sa pripraviť na skutočný nápor turistov. Taktiež kvalita asfaltu je v porovnaní s ostatnými cestami v dosť mizernom stave.

Najvyšší bod: 2 042 m n. m.
Otváracia doba: júl – október
Dĺžka: 155 km
Poplatky: 0 €
Maximálny sklon: 11 %

Transfagarasan, Rumunsko

Transfagarasan, Rumunsko

Transfagarasan, Rumunsko

9. miesto – sedlo Mangart, Slovinsko

Opäť sa jedná o starú vojenskú cestu, avšak s úplne novým asfaltom. Cesta bola vybudovaná v roku 1983 a dovedie ťa až do Mangartského sedla (2 055 m n. m.).  Cestou prejdeš cez niekoľko tunelov a taktiež je tu množstvo odpočívadiel, na ktorých je možné zastaviť a pokochať sa nádhernými výhľadmi na Júlske Alpy. Prejsť túto cestu je proste úžasný zážitok.

Cesta je atraktívna aj pre cyklistov, preto treba byť poriadne opatrný. Cesta je spoplatnená sumou 5 € za motorku a žiaľ zo sedla Mangart už nevedie žiadna iná cesta, takže to znamená, že sa musíš vrátiť tou istou cestou aj naspäť. Toto je dôvod, prečo sa umiestnila na 9. mieste nášho zoznamu.

Najvyšší bod: 2 055 m n. m.
Otváracia doba: jún – september
Dĺžka: 11 km
Poplatky: 5 €
Maximálny sklon: 22 %

Mangart, Slovenia

Mangart, Slovinsko

Mangart, Slovenia

Mangart, Slovinsko

Mangart, Slovenia

Mangart, Slovinsko

8. miesto – Großglockner Hochalpenstraße, Rakúsko

Jedná sa o najznámejšiu vysokohorskú alpskú cestu, kde si na 48 km užiješ až 36 zákrut. Cesta spája dve rakúske spolkové krajiny – Salzbursko a Korutánsko. Cestou budeš prechádzať cez nádherné alpské lúky s množstvom kráv a oviec, ktoré sa ti určite budú pliesť do cesty. Cestu sme zaradili v našom rebríčku na 8. miesto kvôli množstvu moto turistov a vysokej cene za prejazd týmto horským priechodom.

Najznámejším bodom celej trasy je priesmyk Hochtor, ktorý leží v nadmorskej výške 2 504 m n. m. Z tohto miesta ťa čakajú neskutočné panoramatické výhľady na 37 „alpských trojtisícoviek“ a 19 ľadovcov. Ak plánuješ navštíviť túto cestu, určite odbehni aj na najvyšší bod celej trasy – Edelweisspitze (2 571 m n. m.), kde sa nachádza Biker Point (informačné a odpočinkové miesto pre motorkárov). Taktiež nemôžeš vynechať vyhliadku Franz-Josefs-Höhe, odkiaľ je najkrajší výhľad na najdlhší rakúsky ľadovec – Pasterze (9 km). A ak náhodou budeš počuť na tomto mieste pískanie, prejdi sa k zábradliu a pozri sa dole, určite tu zbadáš množstvo svišťov, ktoré sa tu vyhrievajú.

Najvyšší bod: 2 571 m n. m.
Otváracia doba: máj – september
Dĺžka: 48 km
Poplatky: 26 €
Maximálny sklon: 14 %

Großglockner Hochalpenstraße, Rakúsko

Großglockner Hochalpenstraße, Rakúsko

7. miesto – Strada della Forra, Taliansko

Na 7. mieste sa neumiestnil žiadny vysokohorský priechod, ale Talianska Strada della Forra, čo v preklade znamená cesta v rokline, oficiálne sa jedná o cestu SP38, ktorá sa nachádza v blízkosti známeho Talianskeho jazera – Lago di Garda. Otvorená bola v roku 1913. Ide o extrémne úzku cestičku, je úzka až tak, že portál dangerousroad.org ju odporúča prechádzať iba v malom aute s funkčným klaksónom. Cestou prejdeš množstvom zákrut, tunelov a na vrchole sa ti ukážu fantastické výhľady na celé jazero Lago di Garda. Strada della Forra je považovaná za jednu z najveľkolepejších ciest sveta. Túto cestu preslávila bondovka Quantum of Solace a taktiež si ju mohol zhliadnuť vo viacerých reklamách výrobcov automobilov.

Najvyšší bod: 404 m n. m.
Otváracia doba: počas celého roka
Dĺžka: 10 km
Poplatky: 0 €
Maximálny sklon: – %

Strada della Forra, Italy

Strada della Forra, Taliansko

Strada della Forra, Italy

Strada della Forra, Taliansko

Lago di Garda, Italy

Lago di Garda, Taliansko

6. miesto – Flüelapass, Švajčiarsko

Flüelský priesmyk spája dedinku Davos s dedinkou Susch. Cesta bola vybudovaná v roku 1867, avšak dnes už patrí k menej využívaným horským priechodom, kvôli vybudovaniu Vereinského tunelu (od roku 1999). Počas 26 km prejdeš jedinečnou alpskou krajinou s množstvom vodopádov a jazier.

Na vrchole priesmyku, ktorý leží medzi horami Schwarzhorn (3147 m) a Weisshorn (2653 m) si môžeš oddýchnuť na parkovisku pre motorky a obdivovať úchvatnú Švajčiarsku prírodu. Na tomto horskom priechode bývajú časté radarové kontroly, preto si dávaj pozor na rýchlosť.

Najvyšší bod: 2 383 m n. m.
Otváracia doba: máj – október
Dĺžka: 26 km
Poplatky: 0 €
Maximálny sklon: 12 %

Flüelapass, Switzerland

Flüela pass, Švajčiarsko

Flüelapass, Switzerland

Flüela pass, Švajčiarsko

5. miesto – Silvretta-Hochalpenstraße, Rakúsko

Nekonečné serpentíny, ostré zákruty, nádherné výhľady, tak toto je vysokohorská cesta Silvretta v Rakúsku. Jazda na dvoj- kolesovej mašine na tejto ceste je skutočným pôžitkom. Cesta bola otvorená v roku 1954 a spája dedinku Patenen Galtür.   Najvyšším bodom je sedlo Bielerhöhe (2 032 m), kde sa nachádza priehrada Silvrettasee s nádhernou tyrkysovou vodou. Celá cesta má niečo cez 22 km, 34 zákrut a množstvo odpočívadiel, z ktorých budeš mať nádherné výhľady na majestátne Alpy. Cesta sa umiestnila na 5. mieste nášho rebríčka z dôvodu obmedzenia rýchlosti na 70 km/h na celom úseku a častým radarovým kontrolám.

Najvyšší bod: 2 032 m n. m.
Otváracia doba: jún – október
Dĺžka: 22,3 km
Poplatky: 12 €
Maximálny sklon: 12 %

Silvretta-Hochalpenstraße, Austria

Silvretta-Hochalpenstraße, Rakúsko

Silvretta-Stausee, Austria

Silvretta-Stausee, Rakúsko

Silvretta-Hochalpenstraße, Austria

Silvretta-Hochalpenstraße, Rakúsko

4. miesto – Passo di Gavia, Taliansko

Passo di Gavia (2652 m) je 10. najvyššie položenou asfaltovou cestou v Alpách, ktorá spája lyžiarske stredisko Bormio na severe a Ponte di Legno na juhu. Tento horský priechod preslávili známe cyklistické preteky Giro d´Italia. Priamo na vrchole (2 652 m n. m.) sa nachádza reštaurácia Rifugio Bonetta a parkovisko. V prípade dobrého počasia sa ti tu určite odporúčame zastaviť a vychutnať si magickú atmosféru a neskutočné výhľady na množstvo jazier, ktoré sa tu nachádzajú.

Najvyšší bod: 2 652 m n. m.
Otváracia doba: jún – október
Dĺžka: 44 km
Poplatky: 0 €
Maximálny sklon: 16 %

Passo di Gavia, Italy

Passo di Gavia, Taliansko

Passo di Gavia, Italy

Passo di Gavia, Taliansko

Passo di Gavia, Italy

Passo di Gavia, Taliansko

3. miesto – Cesta cez národný park Durmitor (P14), Čierna Hora

Jedným slovom táto cesta je úplne famózna. Je hodnotená ako najkrajšia cesta v Čiernej hore. Ide o úzku cestičku s kvalitným asfaltovým povrchom. V prvej časti  sa prudkým stúpaním vyštveráš až na vrchol a potom už ideš po náhornej plošine krížom cez celý národný park. Priprav sa na to, že tu budeš každú chvíľu zastavovať – tie výhľady sú unikátne. Z tohto dôvodu radíme túto cestu na 3. miesto nášho rebríčka.

Najvyšší bod: 1 907 m n. m.
Otváracia doba: jún – október
Dĺžka: 44,6 km
Poplatky: 0 €
Maximálny sklon: – %

Durmitor, Čierna Hora

Durmitor – Čierna Hora

Durmitor – Čierna Hora

2. miesto – Passo dello Stelvio, Taliansko

Legendárne Passo dello Stelvio je cesta, ktorú musí jednoznačne absolvovať každý motorkár. Ide o druhú najvyššie položenú cestu v Európe (2 758 m n. m.). Cesta sa nachádza na hranici so Švajčiarskom, medzi mestami Bormio a Prato allo Stelvio. Passo dello Stelvio bolo postavené v rokoch 1820 – 1825 rakúsko-uhorskou monarchiou. Na ceste si vychutnáš až 60 ostrých zákrut a množstvo extrémne úzkych tunelov. Na vrchole sa nachádza odpočinkové miesto, horská chata a množstvo stánkov, v ktorých si môžeš nakúpiť suveníry za „priateľské“ ceny.  Myslím si, že podľa fotiek pochopíš, prečo sme tento horský priechod umiestnili na 2. miesto nášho rebríčka. Ak sa rozhodneš navštíviť Passo dello Stelvio, tak určite ti to odporúčame mimo víkendov, kedy je tu neskutočné množstvo ľudí.

Najvyšší bod: 2 758 m n. m.
Otváracia doba: jún – september
Dĺžka: 49 km
Poplatky: 0 €
Maximálny sklon: 14 %

Passo dello Stelvio, Italy

Passo dello Stelvio, Taliansko

Passo dello Stelvio, Italy

Passo dello Stelvio, Taliansko

Passo dello Stelvio, Italy

Passo dello Stelvio, Taliansko

1. miesto – Transalpina (DN67C), Rumunsko

1. miesto v našom rebríčku obsadila Rumunská Transalpina. Od roku 2012 je takmer na celom úseku natiahnutý nový asfalt. V porovnaní s vyššie uvedenými horskými priechodmi ti Transalpina ponúka širokú cestu s prehľadnými a rýchlymi zákrutami. O okolitej prírode je asi zbytočné písať, je neuveriteľná. Krásne výhľady striedajú priechody cez husté lesy. Navyše zažiješ stúpania i klesania v podstate neustále. Hore, dole, rovno, žiadna monotónnosť. Túto cestu musel určite navrhovať motorkár. Ako bonus na ceste stretneš množstvo oviec, oslov a kráv.

Najvyšší bod: 2 145 m n. m.
Otváracia doba: máj – október
Dĺžka: 57,9 km
Poplatky: 0 €
Maximálny sklon: 13 %

Transalpina, Romania

Transalpina, Rumunsko

Transalpina, Romania

Transalpina, Rumunsko

Transalpina, Rumunsko

BONUS: Náš najobľúbenejší slovenský horský priechod – Huty

Mnohí ho určite poznáte aj pod názvom Holica. Horský priechod spája 2 regióny Slovenska – Liptov s Oravou. Celý horský priechod má 20 km a jedná sa skôr o technickejší horský priechod, ktorý je lemovaný v nižších častiach stromami a vo vyšších skalami, resp. opornými múrmi. Približne v polovici sa nachádza odpočívadlo, z ktorého sa ti naskytnú výhľady na celý Liptov. Ak si tu náhodou ešte nebol, určite ti odporúčame sem zavítať.

Najvyšší bod: 1 085 m n. m.
Otváracia doba: počas celého roka
Dĺžka: 20 km
Poplatky: 0 €
Maximálny sklon: – %

Huty pass

Horský prechod Huty, Slovensko

Huty pass

Horský prechod Huty, Slovensko

Tak toto bol rebríček našich najobľúbenejších ciest do 1000 km od Slovenska. Všetky uvedené horské priechody nájdeš v našich videách na YOUTUBE. A aký je tvoj najobľúbenejší horský priechod?
Facebook Comments

Ďaľšie vychytávky