Najlepšie „kúpačky“ na našej ceste Strednou Amerikou a Mexikom

by Ladislav Barák

Počas našej cyklocesty po všetkých štátoch Strednej Ameriky a Mexiku, sme ako správni fanúšikovia vodných „atrakcií“ v každom štáte googlili najlepšie miesta, kde sa dá okúpať. Naše obľúbené miesta sme sa rozhodli spracovať do samostatného článku formou TOP 15 najkrajších „kúpačiek“, ktorý si môžeš teraz prečítať. Pri každom nájdeš  GPS lokáciu a taktiež cenu za vstup. Samozrejme, nebolo v našich silách vidieť všetko. Dúfame však, že ťa inšpirujeme a po týchto ťažkých časoch sa tieto čarovné miesta rozhodneš navštíviť.

15. miesto – Grutas de Tolantongo, Mexiko

Tento raj sme zaradili na posledné miesto z jediného dôvodu. Veľmi sme sa na neho tešili, odporúčalo nám ho množstvo domácich, no bohužiaľ bol kvôli korone uzavretý. Napriek tomu sme ho museli do tohto rebríčku zaradiť. V tejto oblasti sa nachádzajú dvaja vlastníci, každý na jednej strane rieky. La Gloria je lacnejšia, nie je vraj tak pekná a nemáme o nej veľa informácií. Grutas Tolantongo je časť, kde sa nachádzajú aj tieto bazény, ktoré vidíš na fotke. Cena vstupného v Grutas Tolantongo je 150 pesos na deň. Cena zahŕňa vstup k jaskyni, tunelu, bazénom, chodníkom, termálnym bazénom, visutému mostu a vodopádom. Hotely sú tu drahé, ak ich porovnáme s bežnými mexickými cenami (cca 700 pesos), ak by si hľadal lacnejšiu alternatívu, nájdeš tu aj kemping.  Za kemp neplatíš žiadne poplatky, avšak pokiaľ tu chceš stráviť noc, musíš si zakúpiť lístok aj na ďalší deň a celý ho tu môžeš stráviť a odísť až večer. Ak nemáš vlastný stan, dá sa vypožičať spolu s výbavou. Ak by si potreboval ďalšie informácie, nájdeš ich na tejto stránke: http://www.grutastolantongo.com.mx/
Zdroj foto: www.shutterstock.com

GPS súradnice: 20.642232, -98.991674

Cena na osobu: 7 EUR

Grutas de Tolantongo

Grutas de Tolantongo

14. miesto – Termálne pramene Aguas Termales, Honduras

V blízkosti mesta Nacaome sa nachádzajú termálne bazény,  s rôznou teplotou vody. Toto miesto ešte nie je známe medzi turistami a nájdeš tu len domácich obyvateľov. Možno aj z tohto dôvodu je vstupné do týchto termálov len 0,7 EUR. Nachádza sa tu aj pomerne lacná reštaurácia, takže pokojne tu môžeš stráviť aj celý deň.

GPS súradnice: 13.530452, -87.468208

Cena na osobu: 0,7 EUR

Termálne pramene Aguas Termales

Termálne pramene Aguas Termales

13. miesto – Finca Ixobel Hotel Ecologico, Guatemala

Táto farma neďaleko mesta Poptún bola založená dvoma Američanmi, ktorí hľadali pozemok, na ktorom by založili svoju vysnívanú farmu.  Tento pozemok našli cca 150 km od známych mayských ruín – Tikalu. Ak túžiš po ozajstnom relaxe, toto je to správne miesto.  V areáli sa nachádza jazero s tak čistou vodou, že je možné vidieť až na dno. V jeho okolí je niekoľko prístreškov, pod ktorými sú zavesené hamaky. Počas našej návštevy sme tu boli jediní turisti a počasie nám veľmi neprialo, ale aspoň sme si vyvalení v hamakoch užívali atmosféru tohto miesta. Môžeš sa tu ubytovať v bungalovoch, v samostatných domčekoch alebo tu môžeš kempovať.

GPS súradnice: 16.304324, -89.420599

Cena za kemping vrátane vstupu do jazera: 9,40 EUR pre dve osoby

Finca Ixobel Hotel Ecologico

Finca Ixobel Hotel Ecologico

12. miesto – Piscina de Moncagua, Salvádor

Tento skrytý raj nájdeš v dedinke Moncagua, neďaleko mesta San Miguel. Z tohto mesta sa do Moncagui dostaneš autobusom (je to posledná zastávka). Ani tu nenájdeš turistov, len domácich obyvateľov. Ide o miestne prírodné „kúpalisko“ v ktorom sa nachádzajú aj rybky Garra Rufa, ktoré ti objedia starú kožu. Najskôr je toto „obkuskávanie“ nepríjemné, no veľmi rýchlo si na ne zvykneš.

GPS súradnice: 13.532462, -88.248255

Cena na osobu: 0,9 EUR

Piscina de Moncagua

Piscina de Moncagua

11. miesto – Lago Peten Itza, Guatemala

Návštevu tohto guatemalského jazera ti odporúčame spojiť s návštevou mesta Flores, presnejšie polostrova Flores. Tento malý farebný polostrov má dovolenkovú atmosféru. Na jazere sú vystavané móla, kde sa môžeš opaľovať a kúpať, prípadne si zobrať loď a navštíviť ďalšie krásne miesta na tomto jazere (napr. mestečko San Andrés).

GPS súradnice: 16.931106, -89.892202

Cena na osobu: kúpačka zadarmo

Lago Peten Itza

Lago Peten Itza

Lago Peten Itza

Lago Peten Itza

10. miesto – Playa Punta Uva, Kostarika

Táto karibská pláž sa nachádza blízko dedinky Puerto Viejo de Talamanca, kúsok od hraníc s Panamou. Dedinka žije v súlade s frázou „Pura vida“. Táto fráza symbolizuje pokoru, hojnosť, nadšenie, pohodu, radosť, spokojnosť, súlad, šťastie a optimizmus atď.. Na tomto mieste sme naozaj prežívali tieto pocity. Všetci obyvatelia sú pohodoví, usmiati a možno tomu pomáha aj všadeprítomná zelená rastlinka. A to ticho a šum mora, och!

GPS súradnice: 8.423469, -76.788220

Cena na osobu: kúpačka zadarmo

Playa Punta Uva

Playa Punta Uva

9. miesto – Casacadas Calientes El Paraíso, Guatemala

Casacadas Calientes El Paraíso, je miesto, na ktorom sa mieša studený potok s horúcou termálnou vodou z vodopádu. Nájdeš ho kúsok od mesta Rio Dulce. Cesta sem z Rio Dulce je čiastočne šotolinová. Priamo na miesto musíš absolvovať krátku cestu lesom, preto sem odporúčame cestovať autobusom a nie na bicykloch. „Zvolávačovi“ (pomocníkovi autobusára, ktorý huláka cieľovú destináciu z autobusu) len povedz, kam sa chceš dostať a on ťa sám vyzve na vystupovanie. Ak by autobus dlho nechodil, zodvihni palec a stopni si auto, tak ako my.

GPS súradnice: 15.592368, -89.209265

Cena na osobu: 1,5 EUR

Casacadas Calientes El Paraíso

Casacadas Calientes El Paraíso

8. miesto – Ojo de agua, ostrov Ometepe, Nikaragua

Málokedy sa nám páčia miesta, kde je veľa ľudí. Toto miesto je však výnimka. Po otvorení si tu takmer sám, no poobede sa sem nahrnie veľké množstvo návštevníkov. Na tomto prírodnom kúpalisku je pár zaujímavých aktivít. Napríklad (ako to Laco nazval) Tarzan game, v preklade lano, na ktoré sa zavesíš a skáčeš do vody. Samozrejme ťa hecujú ostatní spoluskokani. Ak nemáš rád takýto „adrenalín“ môžeš len pozorovať nepodarené „pupkáče“ a iné bolestivé pády, tak ako to robia aj ostatní diváci.  Môžeš tiež vyskúšať slackline, kde sa striedaš s ostatnými skúšajúcimi, ktorí ťa očami tlačia dopredu a tešia sa, ak spravíš miestny rekord dňa. V ostatných častiach bazénov je úplný pokoj. Tiež tu nechýbajú reštaurácie, stoličky či lehátka.

GPS súradnice: 11.519071, -85.566962

Cena na osobu: 4,5 EUR

Ojo de agua

Ojo de agua

Ojo de agua

Ojo de agua

7. miesto – Cascadas Tamanique, Salvádor

V blízkosti surfového raja – dedinky El Tunco sa nachádza dedinka Tamanique. Z nej sa môžeš vydať na menší trek k vodopádom, v ktorých sa môžeš parádne vyčvachtať. Cestou stretneš ďalších návštevníkov, ktorých sa stačí opýtať na cestu, poprípade miestni sprievodcovia ťa určite zoberú za malý poplatok aj na miesta, kam sa inak nedostaneš. My sme navštívili dve miesta, avšak cestou sme videli aj ďalšie vodopády. Vedie sem vyšliapaná cesta, z ktorej však po chvíli musíš zísť na strmú cestičku na pravej strane chodníka. Cesta k nižšiemu vodopádu je náročnejšia, sú tu umiestnené laná, podobne ako u nás v Tatrách reťaze. Toto miesto nie je spoplatnené. Z El Tunca sa sem dostaneš busom za 0,50 USD na osobu alebo stopom zadarmo.

GPS súradnice: 13.595216, -89.419042

Cena na osobu: kúpačka zadarmo

Cascadas Tamanique

Cascadas Tamanique

Cascadas Tamanique

6. miesto – Natural Hot Springs River, Kostarika

Prírodné atrakcie v Kostarike sú naozaj drahé. Napríklad návšteva tejto horúcej rieky v rezorte Tabacon, stála počas našej návštevy 90 USD na osobu. Je tu však aj lacnejšia alternatíva. Po tom, ako sa v tejto horúcej vode vykúpu tí zámožnejší, stečie táto horúca rieka aj na miesto, ktoré je zadarmo a vyzerá rovnako úžasne. Nájdeš ho neďaleko dedinky La Fortuna priamo pod sopkou Arenal. Tento hot spring sa nachádza v džungli, má cca 30°C a je ohrievaný geotermálnou energiou. Aby si sa sem dostal, musíš prejsť rieku pod betónovým mostom (voda nie je hlboká, jej hĺbka je tak 10 cm) a za týmto mostom už uvidíš tú nádheru.

GPS súradnice: 10.488340, -84.723406

Cena na osobu: kúpačka zadarmo

Natural Hot Springs River

Natural Hot Springs River

Natural Hot Springs River

Natural Hot Springs River

5. miesto – Los Cangilones de Gualaca, Panama

Na piate miesto sme zaradili kaňon, neďaleko mesta Gualaca. Voda v kaňone bola počas našej návštevy tak hlboká, že nebol problém skákať zo skál do prekrásne čistej vody. Domáci ti tu predvedú aj rôzne saltá, preto si môžeš byť istý, že sa pri tvojom skoku „na panáka“ nezabiješ. Samozrejme si vždy skontroluj hĺbku vody. Voda v tomto kaňone však nie je vždy tak úžasne čistá. Počas obdobia dažďov je to čisté kakao a jeho návštevu ti v tomto období neodporúčame.

GPS súradnice: 8.543506, -82.299952

Cena na osobu: kúpačka zadarmo

Los Cangilones de Gualaca

Los Cangilones de Gualaca

4. miesto – Termales de Alicante, Salvádor

Termálne kúpele Alicante sa nachádzajú priamo v džungli v Kordillerách. Je tu minimálne 10 bazénov s rôznymi teplotami vody. Dokonca je tu možné aj kempovať. A čo je najlepšie na tejto kempovačke? Tvoje ráno môžeš začať o 5 ráno a z bazéna si vychutnať východ slnka úplne sám. Len ty, bazén, lesy, hory a vychádzajúce slnko. V areáli sa nachádza aj hot pot, ku ktorému vedú orientačné tabule. Cena vstupného spolu s kempovaním je 20 USD pre 2 osoby.

GPS súradnice: 13.903939, -89.822362

Cena za vstup na osobu: 4,50 EUR

Cena za vstup a kemping pre jednu osobu : 9 EUR

Kúsok odtiaľto sa nachádza druhý rezort Santa Teresa Hot Springs, ktorý je vraj rovnako krásny. Vzhľadom na to, že sme ho nenavštívili, nemôžeme tieto dva rezorty porovnávať. Avšak ak budeš mať čas a chuť, určite navštív oba.

Termales de Alicante

Termales de Alicante

Termales de Alicante

Termales de Alicante

3. miesto – Laguna Bacalar, Mexiko

Jazero Bacalar je známe vďaka tyrkysovej farbe vody. Je to najkrajšie jazero, aké sme kedy navštívili. Na väčšine brehov jazera sa nachádza rákosie, je tu však aj pláž, ktorá stojí len 5 pesos a nájdeš tu tieň pod kríkmi a výborný prístup do vody. Môžeš sa tiež okúpať zadarmo a to z móla, ktoré nájdeš v centre mestečka Bacalar.

GPS súradnice: 18.682388, -88.383853

Cena na osobu: 0,25 EUR

Jazero Bacalar

Jazero Bacalar

Jazero Bacalar

Jazero Bacalar

2. miesto – Cenotes, Mexico

Na Yucatánskom polostrove sa nachádza až 6000 cenote a je naozaj ťažké vybrať ten najkrajší. Cenote je jaskyňa plná vody, často s prepadnutým stropom, ktorá slúžila Mayom na posvätné účely a taktiež ako zdroj pitnej vody. Veľa z nich sa nachádza na Mayskej riviére (Riviera Maya) na pobreží polostrova Yucatan a vzhľadom na množstvo turistov, ktoré ich navštevujú sú aj mnohonásobne drahšie ako tie, ktoré sa nachádzajú vo vnútrozemí. Všetky sú však jedinečné, takže je len na tebe, aký sa rozhodneš navštíviť. Vzhľadom na to, že cenote sú pre nás niečim výnimočným, rozhodli sme sa pripraviť samostatný článok len pre ne:

NAJKRAJŠIE CENOTES NA NAŠEJ CESTE YUKATÁNSKYM POLOSTROVOM

Cenote Sambulá

Cenote Sambulá

Cenote Xcanche

Cenote Xcanche

cenote Yaal-Utzil

cenote Yaal-Utzil

1. miesto – San Blas, Panama

Určiť prvé miesto pre nás nebolo vôbec ťažké. Je to jedno z najkrajších miest, aké sme kedy navštívili. Ostrovy s tyrkysovou vodou, palmami a bielym pieskom – San Blas. Tento raj tvorí 365 ostrovov, z ktorých je 49 obývaných domorodými obyvateľmi Kuna. Obyvatelia Kuna trávia väčšinu času lovom na mori. Na jednom z ostrovov sme stretli veľmi milú rodinu, ktorá nám otvorila kokosy, ktoré sme na ostrove našli (čiže ich kokosy ). Obývajú tieto ostrovy celý rok, niekedy však vymenia jeden ostrov za druhý. Majú svoj vlastný kongres a v ich reči neexistuje slovo peniaze. Preto používajú slovo „money“. Ak by si sa sem chcel presťahovať, nie je to vraj možné, územie si veľmi chránia. Kapitán nám tiež vysvetlil, že ak by si si chcel zobrať za manželku obyvateľku týchto ostrovov, musíš zaplatiť pokutu 500 USD a táto žena sa sem nikdy nesmie vrátiť.

A ako sa do tohto raja dostať?

Na ostrovy sa dostaneš z Cartageny alebo z Panama City. Ak sa potrebuješ prepraviť cez džungľu Darién (územie medzi Kolumbiou a Panamou, ktoré je veľmi náročné, až nemožné prejsť), určite daj prednosť tejto alternatíve pred lietadlom. Táto plavba síce stojí cca 550 USD, avšak za 6 dňovú plavbu s all inclusive (bez alkoholu) a so zastávkami po týchto ostrovoch, ktoré máš často len sám pre seba, to naozaj za to stojí. Výlety z Panama City a späť sú zväčša 3-5 dňové a sú podstatne lacnejšie. Preto ti odporúčame samostatný výlet na tieto ostrovy z Panama City, keďže nemusíš absolvovať dva dni na otvorenom mori, ako pri preprave z Cartageny do Panamy (prípadne opačne).

Samozrejme všetko má dve strany a turizmus vo veľkej miere týmto miestam škodí. Napríklad obyvatelia ostrovov San Blas nemajú s odpadkami čo robiť, preto buď prosím zodpovedný a snaž sa zobrať si po sebe naozaj všetky odpadky a pri tom sa načiahni aj za odpadkami našich kolegov, cestovateľov.

San Blas Islands

San Blas Islands

San Blas Islands

San Blas Islands

San Blas Islands

San Blas Islands

Ak by si mal akékoľvek otázky ohľadom týchto miest, prípadne ubytovania v ich okolí, neváhaj nás kontaktovať a my ti radi pomôžeme. Ceny, ktoré uvádzame, platili počas našej cyklocesty, teda v zime na začiatku roka 2020 a môžu sa mierne líšiť.

Cestovaniu zdar!

Facebook Comments

Ďaľšie vychytávky