Jedným z najväčších pokladov polostrova Yukatán sú jeho cenotes – geologické útvary, v ktorých sa nachádza voda, ktorá vytvára nádherné prírodné bazény ideálne na ochladenie v mexických horúčavách. Kedysi však slúžili na úplne iné účely, napríklad Mayom na posvätné účely a taktiež ako zdroj pitnej vody. Voda v cenotes je neuveriteľne čistá, pretože pochádza z dažďovej vody, ktorá sa pomaly filtruje cez zem a preto obsahuje veľmi málo suspendovaných častíc. Na Yukatánskom polostrove sa ich vraj nachádza až 6 000, no len niektoré z nich sú sprístupnené. Veľa z nich sa nachádza na Mayskej riviére (Riviera Maya) na pobreží polostrova Yukatán a vzhľadom na množstvo turistov, ktoré ich navštevujú sú aj mnohonásobne drahšie ako tie, ktoré sa nachádzajú vo vnútrozemí. My sme sa rozhodli vydať vnútrozemím a toto je náš rebríček cenotes, ktoré sme stihli navštíviť.
5. miesto – Cenote Kankirixché
Toto cenote sa nachádza 49 km južne od mesta Merida, kúsok od mestečka Abalá. Maximálna hĺbka vody je 50 m a minimálna 2 m. Ide o cenote, ktoré je čiastočne zakryté stropom a preto tu môžeš pozorovať stalaktity, ktoré visia zo stropu jaskyne. Rovnako tu nájdeš stalagmity, ktoré sú ukryté pod vodou. Tento cenote vyhľadávajú taktiež potápači. Do vody vedú prudké schody, ktoré boli pre imobilnejších návštevníkov naozaj náročné. Najlepší čas na návštevu tohto cenote je bezpochyby ráno, pretože práve vtedy presvetľujú slnečné lúče krásne čistú vodu a tiež sa tu nachádza menej turistov. V cenote Kankirixché bolo bohužiaľ počas našej návštevy množstvo návštevníkov. Z tohto dôvodu sa tajomná atmosféra z cenote úplne vytratila. Avšak jeho návšteva aj napriek tomu stála za to!
GPS súradnice: 20.637512, -89.632976
Cena na osobu: 3 EUR
Kúsok od tohto cenote, hneď vedľa Cenote Yaal-Utzil, nájdeš obchod a tiež pani, ktorá ti pripraví domáce mexické špeciality.
Do vody si môžeš skočiť z celkom vysoko postavenej plošiny (len pre odvážnych).
4. miesto – Cenote Sambulá
Znova ide o jaskynné cenote, ktoré sa nachádza v mestečku Motul, 41 km od mesta Merida. Po tom, čo absolvuješ niekoľko schodov, ocitneš sa v obrovskej, umelo osvetlenej jaskyni. Voda je krištáľovo čistá a nie je tak hlboká, ako v iných cenotes. Tento prírodný bazén je len pár metrov široký a vysoký, no je dosť dlhý. Voda je osvetlená len na jedinom mieste, zhruba v strede bazéna a to otvorom v strope. K tomuto miestu musíš preplávať, takže pre klaustrofobikov to naozaj nie je :D.
GPS súradnice: 21.084057, -89.282843
Cena na osobu: 1 EUR
Nájdeš tu sprchy aj prezliekárne.
3. miesto – Cenote Palomitas
Jeden z najkrajších jaskynných cenote na celom Yucatánskom polostrove sa nachádza 28 km od mesta Valladolid. A je naozaj obrovské! Jeho šírka predstavuje približne 60 m a hĺbka 45 m. Je to úžasné miesto, kde však nie je možné kochať sa jeho krásou príliš dlho. My sme tu vydržali len cca 1 hod. Prečo? Keďže je to jaskyňa, je tu naozaj veľká zima a nakoľko tu nepreniká dostatok slnka, voda sa nemá ako zohriať. My sme mali to šťastie a toto cenote sme mali len sami pre seba, chvíľami je však táto atmosféra celkom hrôzostrašná, keďže v tom tichu počuješ aj tlkot svojho srdca. Taktiež predstava, že sa pod tebou nachádza hĺbka až 45 m je naozaj desivá. Toto cenote je umelo osvetlené, nachádza sa tu však aj malý otvor v strope, z ktorého preniká slnečný lúč len na jediné miesto tejto obrovskej jaskyne. Môžeš si tu bezplatne požičať kúpacie koleso a ťahať sa pomocou lán, zavesených tesne nad vodnou hladinou.
V tesnej blízkosti Cenote Palomitas sa nachádzajú aj iné, taktiež krásne cenotes, napríklad Agua Dulce. Na recepcii si preto vyberieš, ktoré z nich chceš navštíviť. Môžeš si zakúpiť kombinovaný vstup so zvýhodnenou cenou. Najlepší čas na návštevu je podľa personálu medzi 11:00 a 13:00.
GPS súradnice: 20.818678, -88.054539
Cena na osobu: 6 EUR
Zo stropu visia obrovské stalaktity, ktoré ťa svojou veľkosťou vystrašia a ohromia zároveň.
Nachádzajú sa tu sprchy, WC, aj prezliekárne.
Môžeš si bezplatne požičať nafukovacie koleso, ktoré nájdeš v jaskyni.
2. miesto – Cenote Xcanche
Cenote Xcanche je úplne iný typ cenote, ako tie predchádzajúce. Je to otvorený typ cenote. Tieto otvorené cenote sú staršie ako jaskynné. Steká sem voda z vodopádu a z vrchu sa do vody ťahajú dlhé korene stromov. Nachádza sa 31 km od mesta Valladolid. Xcanche sa nachádza hneď vedľa zrúcaniny Ek Balám a je súčasťou archeologického náleziska. Cenote však môžeš navštíviť bez toho, aby si navštívili zrúcaniny. K dispozícii je samostatné vstupné, kde platíš len za cenote. Po tom, čo zaplatíš vstupné, musíš absolvovať asi 1,5 km dlhú šotolinovú cestu. My sme tu boli na vlastných bicykloch, preto sme boli na mieste za chvíľu. Čo sa nám však naozaj veľmi páčilo bolo, že si tu môžeš zapožičať bicykel, alebo využiť služby miestnych vodičov bicyklov s vozíkmi pre pasažierov. Táto forma prepravy je mimochodom veľmi obľúbená na celom Yukatánskom polostrove, keďže terén je rovinatý. Toto miesto je naozaj EKO. Okrem bicyklovej dopravy sú všade umiestnené smetné koše pre organický aj anorganický odpad a tabule, ktoré ťa žiadajú o dodržiavanie poriadku.
Do cenote sa dostaneš jedným z dvoch prudkých schodísk. Potom, čo zlezieš dolu, si aj tu môžeš zapožičať plávacie koleso alebo záchrannú vestu (majú taktiež aj detské veľkosti). Existuje tu niekoľko atrakcií ako zlaňovanie do cenote alebo ziplining, za tieto aktivity si však budeš musieť priplatiť.
GPS súradnice: 20.888415, -88.120367
Cena na osobu: 4 EUR
Nájdeš tu WC, sprchy aj prezliekárne.
Nezľakni sa však obrieho leguána, ktorý zapožičiava záchranné vesty a kolesá :D. Samozrejme zadarmo. Má aj svojho menšieho pomocníka, ten sa však počas našej návštevy zo služby ulieval :D.
1. miesto – Cenote Yaal-Utzil
Toto cenote sa nachádza len kúsok od cenote Kankirixché, ktoré sme zaradili na posledné miesto. Podobne ako cenote Xcanche, aj toto cenote je úplne otvorené. Nikdy sme nevideli tak modrú vodu ako tu. Okrem farby vody sme tu zažili aj ďalšiu neuveriteľnú vec. Aj napriek 20 metrovej hĺbke vody máš pocit, že dočiahneš na zem. Je to neuveriteľné, ako môže byť voda tak čistá, že vidíš až na úplne dno.
Ujo, ktorý pýta vstupné to skúša na turistov, preto ti pravdepodobne navrhne vyššiu sumu, ktorá zahŕňa aj požičanie záchrannej vesty. Ak vestu nepotrebuješ, tak zaplatíš len za vstup.
GPS súradnice: 20.623923, -89.606734
Cena na osobu: 1,5 EUR
Hneď vedľa tohto cenote nájdeš obchod a pani, ktorá tu pripravuje domáce mexické špeciality.
Pár odporúčaní na záver:
Cenote sa snaž navštíviť ráno, pretože väčšina turistov sem prichádza poobede.
Pred vstupom do cenote sa vždy osprchuj.
Počas kúpania v cenote nepoužívaj opaľovacie krémy, repelenty, gély ani dezodoranty, alebo čokoľvek, čo by mohlo znečistiť vodu.
Vezmi si po sebe všetky odpadky.
Nedotýkaj sa stalaktitov, stalagmitov ani koreňov.
Navštívil si nejaké cenote na Yukatánskom polostrove aj ty? Hoď nám fotku s jeho názvom do komentáru 🙂 Pomôžeš nám vytvoriť tu peknú galériu týchto prírodných bazénov.
Ak si fanúšikom vodných atrakcií prečítaj si náš ďalší článok:
NAJLEPŠIE „KÚPAČKY“ NA NAŠEJ CESTE STREDNOU AMERIKOU A MEXIKOM