Na bicykloch okolo Neziderského jazera (Neusiedler See)

by Ladislav Barák

Po pravidelných víkendových MTB výjazdoch, sme zatúžili po niečom jemnejšom. Preto padlo rozhodnutie už na dlhšie plánovanú cyklotrasu B10, ktorá ide okolo celého Neziderského jazera (Neusiedler See). Táto cyklotrasa je dlhá niečo cez 125 km s minimálnym prevýšením a prechádza cez dve krajiny (Rakúsko a Maďarsko). Aj keď ide o trasu okolo jazera, Neziderské jazero si veľmi nevychutnáš. Cyklotrasa síce kopíruje jazero, no je od neho vzdialená niekoľko sto metrov. To však neznamená, že ide o nudnú cestu.  Väčšina trasy (skoro celá) vedie cez vinice, lúky a poľnohospodársky obrábané polia. Ak sa ti zdá táto trasa príliš dlhá, alebo sa proste nechceš zničiť, môžeš si cestu skrátiť. Cez jazero premávajú lode, ktorými sa môžeš spolu s bicyklom prepraviť na druhú stranu, čím si trasu skrátiš o 40 – 80 km. Mapu cyklotrasy nájdeš na konci článku.

Keďže my sme sa rozhodli pre skoro najdlhší variant, o 6:00 už sedíme v aute a vyrážame z Pezinka. Za 55 minút zastavujeme na neplatenom parkovisku v rakúskej dedinke Jois. Parkovisko sa nachádza asi v strede dedinky, hneď vedľa železničnej stanice. Z tohto parkoviska je to len kúsok na už spomínanú cyklotrasu B10.

Pokiaľ sa chceš vyhnúť plateným parkoviskám, určite ti neodporúčame parkovať v obciach: Neusiedl am see alebo Podersdorf am see.

Cyklotrasa B10 okolo celého Neziderského jazera (Neusiedler See) je perfektne označená a nemáš šancu sa tu stratiť.

 O 7:00 vyrážame a čaká nás 40 km. Po 20 km sme dorazili pred dedinku Rust, kde sme sa zastavili oddýchnuť si na drevenom posede. Následne náš čakala zastávka až o 20 km a to v dedinke Mörbisch am See. V tejto dedinke sme sa išli pozrieť až k mólu, odkiaľ premáva loď na východnú časť jazera.

Ak by si si chcel trasu skrátiť ešte skôr, lode premávajú z dedinky Breitenbrunn a Rust na opačnú stranu do známeho rakúskeho mesteška Podersdorf am see.

Pokračujeme až na Rakúsko – Maďarskú hranicu. Tu sme prešli cez malý lesík a začína sa 12 km úsek, na ktorom sa striedajú 8% klesania s 11% stúpaniami a opačne. Celkom super odreagovanie :D. Pokračovali sme ešte pár km, až sme dorazili do Maďarskej dedinky Fertőboz a keďže bol čas obeda, zastavili sme vo viacerých blogoch vychvalovanej reštaurácií Bozi-Rozi Csárda. Za 2 veľké pivá, 2 polievky a 2 šomloi halušky sme zaplatili 15 €.

Ak pôjdeš rovnakú trasu ako my, ešte by som tých 16 km vydržal a najedol sa až v dedine Fertőd. Táto dedinka na mňa pôsobila pokojnejšie a aj ceny tu boli o niečo nižšie.

Od dedinky Fertőd nám začal fúkať silný protivietor. Na tých rovných, nekonečných poliach to bol úplný boj, až sme po 22 km dorazili do Rakúskej dedinky Ilmitz, kde sme sa zastavili v miestnych potravinách nakúpiť nanuky a dochádzajúcu vodu. Od dedinky Ilmitz cesta aj napriek tomu, že sme šlapali proti vetru ubiehala celkom rýchlo.  Od dedinky Ilmitz začína najzaujímavejšia časť cesty.

Východná strana Neziderského jazera (Neusiedler See) je najzaujímavejšou a najkrajšou (Od Ilmitz až po Podesdorf am See – 15 km úsek). Nájdeš tu všetko od zaujímavých vyhliadok  cez rôzne druhy zvierat, prístav, maják … a mnoho ďalšieho.

Za dedinkou Illmitz sme sa zastavili na vyhliadke – ide o klasickú rozhľadňu z ktorej máš výhľady na celé jazero. Čakalo nás ešte 10 km a dorazili sme do známeho rakúskeho mestečka Podersdorf am See. 

Podersdorf am See je známe svojou plážou a majákom, ktorý je zároveň symbolom tohto mestečka.

Neusiedl am See
Neusiedl am See
výhliadka na Neusiedl am See
výhliadka na Neusiedl am See
Podersdorf am See, Rakúsko
Podersdorf am See, Rakúsko
maják v Podersdorf am See, Rakúsko
maják v Podersdorf am See, Rakúsko
maják v Podersdorf am See, Rakúsko
maják v Podersdorf am See, Rakúsko

Na konci mestečka Podersdorf am See začína prašná šotolinová cesta, ktorá vedie až do dedinky Weiden am See (10 km úsek). Z Weiden am See ťa čaká už len prechod cez dedinku Neusiedl am See až nakoniec po 7 km dorazíš na parkovisko v dedinke Jois.

Celkovo trasu okolo Nezideského jazera hodnotíme pozitívne. Ide o nenáročnú cykloturistiku, ktorá je vhodná aj pre rodiny s deťmi. Avšak tie by ju mohli po pár km považovať za monotónnu a nudnú. Preto je super, že táto trasa ponúka množstvo variant (pokiaľ ťa už trasa nebaví jednoducho sadneš na loď a preplavíš sa do najzaujímavejšej východnej časti jazera).

Štatistiky:

  • prejdená vzdialenosť: 125,89 km
  • celkový čas: 9:30:45
  • čistý čas jazda: 7:12:10
  • prestávka: 2:18:35
  • priemerná rýchlosť: 17 km/h
Druhý cyklistický cieľ na túto sezónu bol splnený. O našom prvom cieli (výstup na Kráľovu hoľu sa dočítaš TU).
Mapová príloha:
cyklotrasy 1
cyklotrasy 1
cyklotrasy 2
cyklotrasy 2
Facebook Comments

Ďaľšie vychytávky