Kaukaz trip (9000 km, 23 dní, 10 krajín vrátane Náhorného Karabachu, 795 € na osobu)

by Ladislav Barák

Po minuloročných výletoch na Balkán a Ukrajinu sme na začiatku roku 2019 rozhodli, že konečne zažijeme poriadny moto výlet, ktorý bude trvať dlhšie ako 20 dní. Rozhodovali sme sa medzi návštevou Škandinávie a Kaukazom, avšak nakoniec kvôli stabilnému počasiu zvíťazil KAUKAZ. Nakoľko ja s Aďkou sme mali viac času,  vyrazili sme o 3 dni skôr ako chalani a užili sme si Čierne more a nádhernú prírodu na severe Turecka. S chalanmi sme sa nakoniec stretli v Tureckom meste Ordu a spolu sme zamierili do Batumi v Gruzínsku, kde začínal náš moto výlet naprieč najkrajšími časťami Kaukazu. Za 23 dní sme prešli viac ako 9000 km a precestovali 10 krajín. Moto výlet bol zameraný hlavne na krajiny: Turecko, Gruzínsko, Arménsko, Náhorný Karabach, Rusko a Ukrajinu. O tom ako to celé dopadlo sa dočítaš nižšie.

Na úvod si určite nenechaj ujsť video z tohto výletu:

Ubytovanie

Ubytovanie je na Balkáne, Kaukaze, Rusku a Ukrajine veľmi lacné! Horšie to bolo na severe Turecka, kde sú ceny (pre nás z doteraz neznámych príčin) na túto časť krajiny vysoké (ceny ubytovania cca 25 € na osobu).

Popis možností ubytovania, ktoré môžeš využiť:

1.BOOKING.COM – Kvôli šetreniu času sme vo väčšine prípadov využívali práve túto formu ubytovania. Čo sa týka cien, tie sa pohybovali od 4 € max do 11 € na osobu, až na jednu výnimku (hlavné mesto Ukrajiny, Kyjev – tu sme bývali v úplnom centre a ubytovanie s parkovaním nás stálo 16,5 € na osobu.

Ubytovanie sme skoro vždy zajednávali v deň príjazdu do ubytovania.

Cenu ubytovania sme mali nižšiu aj vďaka akcii, ktorá ešte stále prebieha a tou je zľava 10% z ceny ubytovania. Zľavu môžeš využiť na ubytovanie hocikde na svete. Snaž sa to rýchlo využiť nakoľko nevieme, koľko akcia ešte potrvá! Zľavu dostaneš jednoducho po kliknutí na tento link: https://www.booking.com/s/34_6/73457b6f

Zľavu na ubytovanie cez Booking.com už nie je možné využiť – odporúčací program bol ukončený k 15.10.2019
Ak sa v budúcnosti vyskytnú nové zľavnené kupóny určite ich tu nájdeš.

2. Camping – Tento rok sme konečne využili naše kempingové vybavenie. Jediná krajina, kde sa oplatí kempovať je Turecko, nakoľko ako som spomínal vyššie, ceny ubytovania sú na severe vysoké. Druhým dôvodom je, že kempy majú svoje vlastné pláže. Ceny kempov sa na severe Turecka pohybovali od 6 € max do 8 € na osobu. Väčšina sa nachádza priamo pri Čiernom mori.

Turecké kempy zatiaľ považujeme za najkrajšie aké sme kedy navštívili.

Najkrajší kemp v Turecku

Ubytovanie u domácich – Lichk, Arménsko

TIPY NA UBYTOVANIA VO VEĽKÝCH MESTÁCH S BEZPEČNÝM PARKOVANÍM:
Istanbul, Turecko: Desina Deluxe Apart, GPS lokácia: 41.004491, 28.964325, Cena na osobu: 10 €
Batumi, Gruzínsko: Nakashidze’s Apartments, GPS lokácia: 41.621908, 41.608609, Cena na osobu:  7 €
Tbilisi, Gruzínsko: Nash Dom, GPS lokácia: 41.689561, 44.818744, Cena na osobu: 4 €
Jerevan, Arménsko: Granada Hotel Jerevan, GPS lokácia: 40.205571, 44.523202, Cena na osobu: 9 €
Kaspijsk, Rusko: U Iliyasa Inn, GPS lokácia: 42.915776, 47.607420, Cena na osobu: 4 €
Astrachan, Rusko: Uyut Guest House Astrachan, GPS lokácia: 46.367079, 47.984330, Cena na osobu: 9 €
Volgograd, Rusko: My VLG (Flamingo Motel ), GPS lokácia: 48.720688, 44.508468, Cena na osobu: 7 €
Kyjev, Ukrajina: HouseHome, GPS lokácia: 50.451423, 30.521554, Cena na osobu s parkovaním: 16 €
Ľvov, Ukrajina: Hotel Cisar, GPS lokácia: 49.841756, 24.016585, Cena na osobu: 11 €

Ak máš záujem o 10% zľavu z ceny ubytovania, klikni na tento link a následne vyhľadaj niektoré z vyššie uvedených ubytovaní.

Stravovanie

Ak plánuješ cestu na Kaukaz nemá zmysel baliť konzervy alebo čokoľvek iné zo Slovenska. Strava je lacná a dostupná!

– Pohostinnosť Turkov nás veľmi prekvapila. Boli veľmi milí a neustále nás pozývali na čaj.
– V Arménsku zasa nebolo vždy najjednoduchšie nájsť reštauráciu, aj napriek tomu, že sme reštaurácie vyhľadávali popri hlavných cestách a pamiatkach.
– V Arménsku a Gruzínsku sme sa stretli s tým, že jedlo sa nepodáva ako na Slovensku – postupne, ale tak, ako sa kuchárovi podarí, prípadne všetko spolu (aj s nápojmi).
– Strava však bola všade veľmi chutná, samozrejme sme sa snažili ochutnať čo najviac domácich špecialít.

Raňajky:

Ak budeš mať možnosť k ubytovaniu si určite priplať raňajky (skoro nikdy to nie je viac ako 1 € k cene ubytovania). Druhá alternatíva bola, že vždy večer sme si nakúpili niečo na raňajky v miestnych potravinách.

Obedy:

Skoro každý deň sme mali obed v reštaurácii. Ceny sa líšia podľa krajín aj podľa častí krajiny, napr. v Turecku boli nízke ceny vo vnútrozemí a zas vysoké pri Čiernom mori.

Ceny sa pohybovali od 2 € za pirohy na Ukrajine max do 8 € za národné gruzínske, arménske a turecké jedlá (polievka a druhé jedlo). V priemere sa ceny za obed pohybovali okolo 4 – 6  € za obed.

Večere:

Skoro každý večer sme jedli v miestnych reštauráciach (v priemere 6 € na osobu aj s 2-3 pivkami). Ak sme nestíhali, tak sme sa zastavili v potravinách alebo v miestnych pekárňach a nakúpili niečo na večeru. Ceny v obchodoch v Turecku sú o niečo nižšie ako u nás. Na Kaukaze, Ukrajine a Rusku sú potraviny o dosť lacnejšie ako u nás.

Najdrahšia komodita počas našej cesty bolo pivo v Turecku. 0,5 L miestneho čapovaného piva ťa bude stáť 3 € a 0,5 L plechovka ťa vyjde 2,5 €.

Gruzínske národné jedlo – Chačapuri

Arménske národné jedlo

Počasie

Náš výlet sme uskutočnili v júli, kedy sa teploty pohybovali ráno od 15 °C, cez deň to bolo niekedy aj 39 °C. Určite ti odporúčam pribaliť si aj termo prádlo a nepremoky (ale o tom už viac v časti oblečenie). Teplejšie oblečenie oceníš hlavne vo vyšších nadmorských výškach na Kaukaze.

Počasie na Kaukaze je od začiatku júna do septembra celkom stabilné – určite budeš mať viac slnečných dní ako upršaných. Počas našej 23-dňovej cesty sme dokonca ani jeden krát nemuseli vyťahovať nepremoky. Zastihol nás len jemný dážď ráno v Náhornom Karabachu.

Oblečenie (čo si zbaliť na 23 dní?)

Tu je zoznam vecí na oblečenie, ktoré nám stačili na 23 dní:

 • 4 x tričko
 • 4 x trenky
 • 3 x ponožky
 • dlhé nohavice
 • krátke nohavice
 • termo bunda
 • termo prádlo
 • rýchloschnúci uterák
 • plavky
 • tenisky
 • šľapky
 • nepremoky + návleky na topánky

Pokiaľ si zbalíš takéto množstvo vecí, nezabudni pribaliť prací prostriedok. Počas 23 dní sme si veci 3x preprali.

Diaľničné poplatky 

Maďarsko: Pre prejazd Maďarskom je potrebné kúpiť si elektronickú diaľničnú známku. Pre motocykel máš na výber už 2 varianty a to 10 – dňovú známku za cenu 5 € alebo 30 – dňovú za 8 €. Dá sa kúpiť aj na benzínových pumpách pri hraniciach s Maďarskom stačí pri okienku povedať „MATRICA“ a uviesť tvoju ŠPZ.

Maďarskú diaľničnú známku kupujeme cez túto stránku: https://ematrica.nemzetiutdij.hu/

Srbsko:V Srbsku majú zavedený mýtny systém. Čiže na začiatku úseku si vytlačíš kartičku a na konci, kde vychádzaš ju iba odovzdáš a zaplatíš. Cena od Maďarských hraníc až po Bulharsko je 7,5 € za motocykel. Ak sa nechceš zdržiavať, odporúčame platiť kartou.

Bulharsko: Diaľnica tu nie je spoplatnená pre motocykle. Ak by si ju plánoval navštíviť s autom, musíš mať zaplatenú diaľničnú známku.

Turecko: Diaľničný úsek cez ktorý sme prechádzali je v Turecku spoplatnený. Preto ti odporúčame zabezpečiť si elektronickú diaľničnú známku (HGS) hneď po prekročení hraníc. Zakúpenie odporúčame na hociktorej pobočke tureckej pošty, majú označenie PTT. Na zakúpenie známky je potrebné predložiť doklady o registrácii vozidla (technický preukaz) a cestovný pas. Pokiaľ cestuješ na motorke nezabudni povedať pani pri okienku, že HGS potrebuješ pre kategóriu 6, čo je motocykel.

Pokiaľ neplánuješ návrat cez Turecko, bude ti stačiť, ak si dobiješ elektronickú diaľničnú známku za minimálnu sumu – 9 €.

Gruzínsko, Arménsko, Náhorný Karabach: Nemajú diaľnice a cesty I. triedy nie sú spoplatnené.

Rusko: Rusko má cestnú infraštruktúru spoplatnenú elektronickým mýtnym systémom, avšak pokiaľ plánuješ rovnakú trasu ako my, žiadny z úsekov na tejto trase nie je spoplatnený.

Ukrajina: Od roku 2019 mal byť na Ukrajine zavedený mýtny systém, avšak stále sa Ukrajincom nepodaril sprevádzkovať. Takže cesty na Ukrajine sú aj v roku 2019 bezplatné.

Poľsko: Niektoré diaľnice sú v Poľsku spoplatnené mýtom, ktoré sa platí manuálne v mýtnych bránach. Avšak pokiaľ pôjdeš opäť rovnakú trasu ako my, žiadny z úsekov na tejto trase nie je spoplatnený.

Ceny benzínu v jednotlivých krajinách v júli 2019

Slovensko: 1,37 €
Srbsko: 1,29€
Maďarsko: 1,20 €
Poľsko: 1,20 €
Turecko: 1,13 €
Bulharsko: 1,12 €
Ukrajina: 1,03 €
Arménsko: 0,84 €
Gruzínsko: 0,74 €
Rusko: 0,65 €

Doklady

Do všetkých krajín okrem Srbska a Bulharska budeš potrebovať cestovný pas.

Pokiaľ plánuješ v rámci tripu navštíviť aj Rusko a Náhorný Karabach, budeš potrebovať aj platné víza (viac v časti víza).

Skoro na každej hranici si od nás colníci pýtali zelenú kartu a doklady od motorky. Pokiaľ by si šoféroval požičanú motorku, mohol by si sa dostať do situácie, že ťa na hranici otočia (treba si vybaviť splnomocenstvo).

Takže pred cestou si nezabudni skontrolovať platnosť zelenej karty, a či je motorka napísaná na teba!

V Gruzínsku a Arménsku ti zelená karta neplatí! Poistenie si musíš vybaviť priamo v krajine (viac v časti poistenie na vozidlo).

Víza

Náhorný Karabach

Víza do Náhorného Karabachu si vieš vybaviť 2 spôsobmi:

 1. Najjednoduchší a najbezpečnejší spôsob je osobne navštíviť „PERMANENT REPRESENTATION OF THE REPUBLIC OF ARTSAKH“ na ulici 17 Nairi Zaryan v Jerevane. Otváracie hodiny Po-Pia medzi 10:00 a 16:00. Na recepcii dostaneš tlačivo, ktoré vypíšeš a odovzdáš a následne dostaneš papier s vízami do Náhorného Karabachu. Doteraz nebolo treba žiadnu fotografiu. My sme za víza neplatili nič, avšak množstvo stránok uvádza, že poplatok za vydanie víz je 3-tisíc dram, čo je asi 5 eur.
 2. Komplikovanejší spôsob. Priamo na hranici Arménska a Náhorného Karabachu dostaneš papierik s ktorým sa musíš ísť zaregistrovať do hlavného mesta Náhorného Karabachu – Stepanakert. Zaregistruješ sa na ministerstve zahraničných vecí.

Nakoľko podmienky sa neustále menia aj pre politickú situáciu, je možné, že ťa proste na hranici otočia. Z tohto dôvodu odporúčame 1. možnosť vybavenia víz.

Ambasáda Náhorného Karabachu v Jerevane

Víza do Náhorného Karabachu

Rusko

My sme si zvolili najjednoduchší spôsob vybavenia ruských víz a to cez najznámejšiu slovenskú agentúru eVíza.sk.

Dohodli sme si termín, porozprávali sa spolu o plánovanej ceste a termínoch, odovzdali podklady a eVíza už všetko zariadili. Za týždeň sme obdržali mail s informáciou, že naše víza sú hotové. Takže ak plánuješ navštíviť Rusko alebo nejakú inú krajinu do ktorej je potrebné vybaviť víza, určite ti odporúčame túto spoločnosť, ktorá ma s ich vybavovaním už 12 ročné skúsenosti.

Všetky potrebné informácie o vízach do Ruska sa dozvieš na stránke: http://www.eviza.sk/viza-rusko.html

Poistenie vozidla (zelená karta)

V Gruzínsku a Arménsku ti slovenská zelená karta neplatí! Je potrebné si spraviť poistenie priamo v danej krajine.

Postup pre Gruzínsko:

Priamo pri vstupe do Gruzínska na Gruzínskej hranici sa spýtaj na zelenú kartu. Colník ti dá letáčik v ktorom sa dozvieš všetky potrebné informácie.

Informácie z letáčiku v skratke: Vozidlo musíš mať poistené po celý čas, kedy sa nachádzaš v Gruzínsku, inak ti hrozí pokuta do 200 GEL (60 eur). Poistenie je nutné zakúpiť si na území Gruzínska, odporúčame zakúpiť v oficiálnej predajni poskytovateľa poistenia (GPS súradnice oficiálneho predajcu: 41.599419, 41.608041). Je možné zakúpiť si 15, 30, 90 dňové alebo ročné poistenie motorového vozidla. Cena za 15 dňové poistenie na motocykel bola 6,2 €. Inak všetky potrebné informácie o tomto poistení nájdeš na tejto stránke: http://www.tpl.ge/en

Nedaj sa okabátiť miestnymi šmelinármi, ktorí ťa hneď po hraničnej kontrole odchytia a okamžite sa ti núkajú, že ti vybavia povinnú poistku, avšak prijímajú len eurá. My sme si ich peniaze vybrali z bankomatu a za povinné poistenie sme chceli zaplatiť ich menou. Ich prístup sa úplne zmenil, boli nepríjemní a poslali nás kade ľahšie.

Postup pre Arménsko:

Poistenie vozidla v Arménsku sme vybavili priamo na hranici. Postup pre vybavenie: Priamo na hranici zaplatíš poplatok za preclenie a následne vyplníš niekoľko dokumentov, ktoré následne odovzdáš pani colníčke, ktorá všetky údaje skontroluje a dá ti na tieto papiere pečiatku. Následne prejdeš k poslednému okienku, kde odovzdáš tieto papiere, zaplatíš poplatok niečo cez 7,2 € a následne ti poistia tvoje vozidlo.

Spolu za preclenie a poistenie vozidla v Arménsku sme zaplatili 18,2 €.

Ďalšie dôležité veci, ktoré musíš vybaviť pred cestou

Aktualizuj si mapy v GPS alebo v mobile, nech sa ti náhodou nestane, že ti  bude chýbať krajina v ktorej momentálne budeš.

Sprav si cestovné poistenie.

Tento krát sa nám najviac osvedčila poisťovňa Union, ktorá do Európy zahŕňa aj Arménsko – komplexné cestovné poistenie na 28 dní nás stálo 37,5 € na osobu.

Skontroluj si platnosť občianskeho preukazu a pasu, aby si sa vyhol zbytočným problémom na hraniciach.

Pred cestou si daj dobiť všetky batérie (v našom prípade to bolo GOPRO, fotoaparát, a powerbank).

Peniaze

Spolu prejdeš cez 10 krajín, pričom v 9 krajinách je iná mena. My sme to riešili tak, že v každej krajine, ktorá nebola len tranzitná sme si peniaze vyberali z bankomatov a všetko čo sa dalo sme platili kartou. Hlavne v Arménsku ti odporúčame mať väčšiu hotovosť, nakoľko v tejto krajine skoro nikde neakceptujú kartu.

Pri výbere hotovosti v lokálnej mene (inej ako eur) si vždy zvoľ možnosť zúčtovania tejto transakcie v lokálnej mene (nie v eur). V takom prípade bude tvoja transakcia zúčtovaná kurzom kartovej spoločnosti, ktorý je zvyčajne výhodnejší ako kurz, ktorý vám ponúkne bankomat.

Určite ťa bude zaujímať koľko si zaplatil za tovar alebo službu. Preto ti odporúčame si pred cestou do telefónu nainštalovať aplikáciu XE currency converter s ktorou budeš mať všetky výmenné kurzy pod palcom a dokonca pre fungovanie aplikácie nemusíš byť pripojený na internet.

Rozrátanie nákladov pre 2 osoby na 1 moto:
tankovanie (spotreba 4,8l/100km): 415,1 €
strava (obedy + večere): 345,3 €
nákup stravy + pivo: 72,1 €
ubytovanie: 319,7 €
cestovné poistenie: 75,0 €
diaľničné poplatky: 21,4 €
preclenie + poistenie (Gruzínsko, Arménsko): 24,4 €
vstupné (pamiatky, kúpele, lanovka): 71,6 €
MHD: 5,7 €
suveníry: 7,0 €
víza do Ruska: 170,0 €
neočakávané výdavky (nová guma + prezutie): 62,7 €

Spolu je to 1590 € a spolu s André sme cestovali na jednej moto. Na osobu 795 € – za 23 dňovú dovolenku. Chalani mali jemne skrátenú verziu výletu (20 dní) celý moto výlet ich vyšiel v priemere 1100 – 1150 € na osobu (1 jazdec/1 moto).

Itinerár

Tento krát bude itinerár rozdelený do 3. častí:

 1. časť: cesta na Kaukaz (Maďarsko, Srbsko, Bulharsko, Turecko)
 2. časť: Hlavná časť – Kaukaz trip (Gruzínsko, Arménsko, Náhorný Karabach, Kaukazská oblasť Ruska –  Severné Osetsko, Ingušsko, Čečensko a Dagestan)
 3. časť: cesta domov z Kaukazu (Rusko, Ukrajina, Poľsko)

1.časť – cesta na Kaukaz (Maďarsko, Srbsko, Bulharsko, Turecko)

Mapa 1. časti

 1.deň – 841 km, 12 hodín jazdy

Dnes tranzitný deň. Štartovali sme v Nových Zámkoch a prišli sme do srbského mesta Pirot, ktoré sa nachádza pri bulharských hraniciach. Dnes nuda, jediný zaujímavý úsek cesty bol medzi srbskými mestami Niš-Pirot.

Rozrátanie nákladov 1. deň:
tankovanie 3x: 52,1 €
mýto srbsko: 5,8 €
obed: 6 €
večera: 14 €
ubytovanie: 18 €
Spolu: 95,9 €

Belehrad, Srbsko
Belehrad, Srbsko
zaujímavý úsek cesty - Niš-Pirot
zaujímavý úsek cesty - Niš-Pirot

     2.deň – 594 km, 10 hodín jazdy

Dnes opäť tranzit, zo srbského Pirotu sme sa presunuli do kempu (Semizkum Mocamp, GPS lokácia: 41.072819, 28.160991) pri Marmarskom mori neďaleko Silivri v Turecku (70 km od Istanbulu). V kempe spíme strategicky – pri chladničke.

Zážitky z dneška:
– Nikdy neverte Turkovi na tureckých hraniciach, vždy vás pošle do najdlhšej rady.

Rozrátanie nákladov 2. deň:
tankovanie 3x: 34,2 €
mýto srbsko: 1 €
obed: 11 €
nákup: 6 €
ubytovanie (kemp): 14 €
Spolu: 66,2 €

Semizkum Mocamp, Turecko

Semizkum Mocamp, Turecko

     3.deň – 130 km, 3 hodiny jazdy

Okúpali sme sa v Marmarskom mori a poobede sme pokračovali do Istanbulu, kde nás už čakal Lacov kamarát Ahmed, ktorého spoznal na Erasmus stáži na Malte ešte v roku 2013. Odviezli sme motorku do garáže, odložili si veci a užili si mesto.

Zážitky z dneška:
– Policajné hliadky v Turecku vyzerajú úplne inak, ako tie, na ktoré sme zvyknutí.

Rozrátanie nákladov 3. deň:
obed: 3,5 €
turecká diaľničná známka: 9 €
Spolu: 12,5 €

pláž v Semizkum Mocamp, Turecko
pláž v Semizkum Mocamp, Turecko
Semizkum Mocamp, Turecko
Semizkum Mocamp, Turecko
Turecký policajti
Turecký policajti

     4.deň – 0 km, ale za to 16km v nohách

Vďaka Ahmedovi a jeho kamoške sme si užili prehliadku Istanbulu. Deň sme začali tradičnými tureckými raňajkami v reštaurácii s výhľadom na európsku časť Istanbulu. Z pamiatok sme si pozreli len chrám Hagia Sofia ( cena 9,5€ na osobu) ostatné pamiatky sme videli iba z vonka a mali sme k nim perfektný popis od našich tureckých priateľov. Večer sme navštívili Ahmedove obľúbené reštaurácie a bary, kde sme ochutnali národné jedlá.

Opis pamiatok:
Hagia Sofia alebo Chrám Svätej Múdrosti alebo Chrám Božej Múdrosti je chrám na Zlatom rohu v Istanbule. Je to jedna z najznámejších sakrálnych stavieb sveta, v súčasnosti je z nej múzeum. Mal mimoriadny vplyv na architektúru kresťanských chrámov byzantského obradu.

Rozrátanie nákladov 4. deň:
obed: 22,1 €
vstupné – pamiatky: 19 €
večera: 28,4 €
Spolu: 69,5 €

Istanbul, Turecko
Istanbul, Turecko
Tradičné turecké raňajky
Tradičné turecké raňajky
Istanbul, Turecko
Istanbul, Turecko
Modrá mešita v Istanbule, Turecko
Modrá mešita v Istanbule, Turecko
Hagia Sofia - Istanbul, Turecko
Hagia Sofia - Istanbul, Turecko
Hagia Sofia - Istanbul, Turecko
Hagia Sofia - Istanbul, Turecko
Hagia Sofia - Istanbul, Turecko
Hagia Sofia - Istanbul, Turecko
rušná istanbulská ulica v Turecku
rušná istanbulská ulica v Turecku
Veľký bazár - Istanbul, Turecko
Veľký bazár - Istanbul, Turecko
MHD v Istanbule, Turecko
MHD v Istanbule, Turecko

     5.deň – 465 km, 6 hodín jazdy

Ráno sme sa po raňajkách rozlúčili s Ahmedom, poďakovali mu a pozvali ho na Slovensko. Z Istanbulu sme pokračovali cca 250km po diaľnici, následne sme zišli z diaľnice a pokračovali na sever do mesta Bartin. Neďaleko tohto mesta spíme v krásnom prímorskom kempe (Akarsu Camping, GPS lokácia: 41.794140, 32.501499).

Zážitky z dneška:
– Sever Turecka je naozaj krásny, krajina sa úplne zmenila. Je tu množstvo ihličnatých lesov a perfektné dvojprúdové rýchlostné cesty plné zákrut.

Rozrátanie nákladov 5. deň:
tankovanie 2x: 36,6 €
večera: 9,5 €
ubytovanie (kemp): 11,8 €
Spolu: 57,9 €

rozlúčka s Ahmedom
rozlúčka s Ahmedom
diaľnica na severe Turecka
diaľnica na severe Turecka
Akarsu Camping, Turecko
Akarsu Camping, Turecko
Akarsu Camping, Turecko
Akarsu Camping, Turecko
Akarsu Camping, Turecko
Akarsu Camping, Turecko
Akarsu Camping, Turecko
Akarsu Camping, Turecko
Akarsu Camping, Turecko
Akarsu Camping, Turecko

     6.deň – 329 km, 8 hodín jazdy

Dnes sme prešli zatiaľ najscénickejší úsek cesty medzi mestami Cide-Turkeli na severe Turecka. Tento úsek vedie cez vysoké strmé útesy a tvorí ho množstvo zákrut. Mal niečo cez 150km a často sa tu striedali stúpania a klesania. Dnes spíme v kempe neďaleko mesta Sinop, opäť pri Čiernom mori (Marti Camping, GPS lokácia: 42.032574, 35.056875).

Rozrátanie nákladov 6. deň:
tankovanie : 17,5 €
nákup: 3,5 €
večera: 5,7 €
ubytovanie (kemp): 15,8 €
Spolu: 42,5 €

najscénickejší úsek cesty - Cide-Turkeli, Turecko
najscénickejší úsek cesty - Cide-Turkeli, Turecko
najscénickejší úsek cesty - Cide-Turkeli, Turecko
najscénickejší úsek cesty - Cide-Turkeli, Turecko
turecká šotolina
turecká šotolina
Marti Camping, Turecko
Marti Camping, Turecko
Marti Camping, Turecko
Marti Camping, Turecko

     7.deň – 312 km, 4 hodiny jazdy

Dnes presun zo Sinopu do Ordu, kde opäť spíme v kempe pri mori (Ikizler Camping, GPS lokácia: 41.019800, 37.832244).

Zážitky z dneška:
– Turecká pohostinnosť nemá hraníc. Všetci nás pozývajú na čaj, raňajky …
– V Samsune sme sa zastavili kúpiť si sprej na čistenie reťaze. Majiteľ moto obchodu žiaľ vo svojej predajni sprej nemal, tak ma zobral o ulicu ďalej. Cestou späť sme pokecali a pánko sa pochválil, koľko krajín sám na motorke precestoval. Pri odchode trval na tom, že nám ešte došponuje reťaz.
– Vždy som si myslel, že lopty sa neprepravujú nafúkané. Tento nákladiak ma presvedčil o opaku. Inak ak máš takúto loptu a je na nej made in Turkey, je pravdepodobné že v nej máš aj turecký vzduch.

Rozrátanie nákladov 7. deň:
tankovanie : 14 €
obed: 11,2 €
sprej na reťaz: 8,7 €
ubytovanie (kemp): 15,8 €
Spolu: 49,7 €

Samsun, Turecko
Samsun, Turecko
preprava lôpt v Turecku
preprava lôpt v Turecku

     8.deň – 495 km, 10 hodín jazdy

Dnes sme sa presunuli z tureckého Ordu do gruzínskeho Batumi.

Zážitky z dneška:
– Dnes sme sa konečne stretli s chalanmi. Už jazdíme piati.
– Navštívili sme Sumela monastery – známy Turecký kláštor vytesaný do skaly.
– Na oslavu stretnutia sme si kúpili na večer gruzínsky koňak.

Rozrátanie nákladov 8. deň:
tankovanie 2x: 22,1 €
obed: 9 €
večera: 4 €
nákup: 2,8 €
ubytovanie: 14 €
poistenie vozidla – Gruzínsko: 6,2 €
Spolu: 58,1 €

Sumela monastery, Turecko
Sumela monastery, Turecko
Batumi, Gruzínsko
Batumi, Gruzínsko

2.časť: Hlavná časť – Kaukaz trip (Gruzínsko, Arménsko, Náhorný Karabach, Kaukazská oblasť Ruska –  Severné Osetsko, Ingušsko, Čečensko a Dagestan)

Mapa 2. časti

     9.deň – 220 km, 9 hodín jazdy

Dnes sme začali hlavnú kaukazkú časť tripu. Vyrazili sme z Batumi a prišli sme do Vardzie, kde spíme v kempe cca 150 m od kamenného mesta Vardzia (GPS súradnice kempu: 41.377354, 43.279344).

Zážitky z dneška:
– Ráno bolo po včerajšku pre niektorých nemenovaných členov kruté.
– Poriadne sme si užili šotoliny na horskom priechode Goderdzi (2 027 m n. m.), nechýbalo aj brodenie potokov (úsek 55km) – Ak nie si fanúšik šotoliny, tak tento horský prechod sa dá obísť cez 2 horské prechody v Turecku.
– V kempe sme sa pýtali na prírodný, termálny bazén, o ktorom sme vedeli z netu. Prišiel po nás pánko na starom mercedese, všetkých piatich naložil a odviezol k starej rozpadnutej budove v ktorej sa nachádzal bazén. Cena bola aj s odvozom 1,5 € na osobu. (GPS súradnice bazénu: 41.374282, 43.272286)

Rozrátanie nákladov 9. deň:
tankovanie 1x: 10,5 €
obed: 15,5 €
večera: 7,6 €
ubytovanie (kemp) + bazén: 6 €
Spolu: 39,6 €

Goderdzi pass, Gruzínsko
Goderdzi pass, Gruzínsko
Goderdzi pass, Gruzínsko
Goderdzi pass, Gruzínsko
Goderdzi pass, Gruzínsko
Goderdzi pass, Gruzínsko
Goderdzi pass, Gruzínsko
Goderdzi pass, Gruzínsko
Goderdzi pass, Gruzínsko
Goderdzi pass, Gruzínsko
termálny bazén pri Vardzii, Gruzínsko
termálny bazén pri Vardzii, Gruzínsko
termálny bazén pri Vardzii, Gruzínsko
termálny bazén pri Vardzii, Gruzínsko

     10.deň – 253 km, 8 hodín jazdy

Dnes sme sa presunuli z gruzínskej Vardzie do arménskeho Jerevanu.

Zážitky z dneška:
– Ráno sme si pozreli skalné mesto Vardzia. Vardzia bola vytesaná do skalnej steny vyčnievajúcej v dĺžke asi 500 metrov do oblúkovitého údolia rieky Kury v 12. storočí. Pôvodne bolo pre obyvateľov zriadených 3000 bytov v až siedmich poschodiach, ktoré mohli poskytnúť bývanie až 50 tisíc ľuďom. Po zemetrasení je dnes zachovaných ešte 750 miestností na ploche 900 m². Vstupné na osobu 2,5 €.
– Šotoliny nás neminuli ani dnes (úsek 12km).
– Užili sme si Gruzínsko-Arménske hranice. Na arménskej strane to bola čistá byrokracia. Preclili nám motorky a zaplatili sme poistku. Spolu to vyšlo 18,2 eur za motorku.
– Arménski colníci nás zdržali asi hodinu. Na poslednej kontrole nám namiesto prezerania dokladov túrovali motorky a tešili sa z toho.
– Stali sa z nás milionári. Motorky máme v sume 12 550 000 AMD.
– Asfalt v Arménsku nebol valcovaný, ale pravdepodobne len uťapkaný lopatou.

Rozrátanie nákladov 10. deň:
tankovanie 1x: 12,5 €
vstupné – Vardzia: 5 €
večera: 4,8 €
nákup: 4 €
ubytovanie: 17,7 €
poistenie vozidla + poplatok za preclenie – Arménsko: 18,2 €
Spolu: 62,2 €

kamenné mesto Vardzia, Gruzínsko
kamenné mesto Vardzia, Gruzínsko
kamenné mesto Vardzia, Gruzínsko
kamenné mesto Vardzia, Gruzínsko
kamenné mesto Vardzia, Gruzínsko
kamenné mesto Vardzia, Gruzínsko
kamenné mesto Vardzia, Gruzínsko
kamenné mesto Vardzia, Gruzínsko
kamenné mesto Vardzia, Gruzínsko
kamenné mesto Vardzia, Gruzínsko
kamenné mesto Vardzia, Gruzínsko
kamenné mesto Vardzia, Gruzínsko
kemp pri Vardzii, Gruzínsko
kemp pri Vardzii, Gruzínsko
pred gruzínsko - arménskymi hranicami
pred gruzínsko - arménskymi hranicami

     11.deň – 115 km, 4 hodiny jazdy

Dnes sme nechali kufre na hoteli a z Jerevanu sme vyrazili pod najvyššiu Arménsku horu Aragac.

Zážitky z dneška:
– Navštívili sme strážené rádiooptické observatórium ROT-54. Ujco, ktorý je za celý objekt zodpovedný, nám najskôr povedal, že vstup nebude možný. Keď sme mu však vysvetlili, že sme sa sem trepali zo Slovenska, snažil sa niekomu dovolať (neúspešne) a nakoniec sadol za jedného člena na motorku a areál nám ukázal. Ujovi sme nechali nejaké drobné a chcel nás pohostiť vychladenou vodkou z potoka. Bolo to na nás príliš skoro, tak sme odmietli.
– Dosiahli sme najvyšší bod nášho moto výletu a to na výskumnej stanici Aragac (3 199 m n.m.), ktorá leží pod najvyššou horou Arménska Aragac. Cestou hore vedie asfaltka. Za priaznivého počasia z vrchu uvidíš najvyššiu tureckú horu Ararat.
– Arméni sú špecialisti na prepravu kameňa.
– V Jerevane sme vybavili víza do Náhorného Karabachu. Úradníčka bola veľmi milá, dokonca nám poradila čo by sme mali navštíviť. Vybavenie víz nás nič nestálo – Informácie v časti víza.
– Popozerali sme si Jerevan a počas 17 km prechádzky sme navštívili najznámejšie pamiatky:
Námestie republiky (The Republic Square of Yerevan), Námestie slobody (Freedom Square), Kaskády (The Cascade Complex), Matka Arménsko (Mother Armenia).

Rozrátanie nákladov 11. deň:
obed: 6,5 €
večera: 4,5 €
vstupné (úplatok) – ROT-54: 1,5 €
nákup: 6 €
ubytovanie: 17,7 €
Spolu: 36,2 €

ROT-54, Arménsko
ROT-54, Arménsko
výskumná stanica Aragac (3 199 m n.m.)
výskumná stanica Aragac (3 199 m n.m.)
výskumná stanica Aragac (3 199 m n.m.)
výskumná stanica Aragac (3 199 m n.m.)
Ambasáda Náhorného Karabachu v Jerevane, Arménsko
Ambasáda Náhorného Karabachu v Jerevane, Arménsko
Jerevan, Arménsko
Jerevan, Arménsko
Jerevan, Arménsko
Jerevan, Arménsko
preprava kameňa v Arménsku
preprava kameňa v Arménsku

     12.deň – 370 km, 7 hodín jazdy

Dnes sme sa z Jerevanu presunuli popri hore Ararat do Gorisu.

Zážitky z dneška:
– Do kúpeľného mesta Jermuk viedla krásna cesta popri kaňone. Cestou sme sa zastavili pri miestnych vodopádoch. GPS súradnice vodopádov: 39.836600, 45.668168)
– Prešli sme cez horský priechod Vorotan (2 344 m n. m.) a užili si výhľady na okolité trojtisícovky. Horský prechod je vyasfaltovaný.
– Konečne sme sa nevozili len na motorkách, ale ku najkrajšiemu arménskemu kláštoru Tatev sme sa vyviezli lanovkou. Táto lanovka Wings of Tatev je zapísaná v Guinessovej knihe rekordov ako najdlhšia na svete. Má dĺžku až 5752 m. Cena je 13 € na osobu (GPS lokácia lanovky: 39.416911, 46.298034). Ak by si však nemal záujem o lanovku priamo hore sa dostaneš aj po novej asfaltovej ceste, ktorá je bezplatná.

Rozrátanie nákladov 12. deň:
tankovanie 1x: 12 €
obed: 8,3 €
večera: 12 €
vstupné – lanovka Tatev: 26 €
ubytovanie: 20,8 €
Spolu: 79,1 €

kláštor Khor Virab, Arménsko
kláštor Khor Virab, Arménsko
kaňon pri meste Jermuk, Arménsko
kaňon pri meste Jermuk, Arménsko
vodopád Jermuk, Arménsko
vodopád Jermuk, Arménsko
Voroton pass, Arménsko
Voroton pass, Arménsko
výhľad z lanovky Wings of Tatev, Arménsko
výhľad z lanovky Wings of Tatev, Arménsko
výhľad z lanovky Wings of Tatev, Arménsko
výhľad z lanovky Wings of Tatev, Arménsko
kláštor Tatev, Arménsko
kláštor Tatev, Arménsko
kláštor Tatev, Arménsko
kláštor Tatev, Arménsko
kláštor Tatev, Arménsko
kláštor Tatev, Arménsko

     13.deň – 320 km, 8 hodín jazdy

Dnes sme sa presunuli z Gorisu do Náhorného Karabachu kde sme mali nocovať v hlavnom meste Stepanakert, ale kvôli zlému počasiu sme pokračovali do dedinky Lichk, ktorá sa nachádza pri najväčšom jazere na Kaukaze – Sevan.

Zážitky z dneška:
– V Náhornom Karabachu sme navštívili kaňon Honut, ku ktorému sme mali policajnú eskortu. Policajt na 40tke letel 70 km/h a sem tam zapol aj maják.
– Navštívili sme hl. mesto Náhorného Karabachu-Stepanakert, symbol Karabachu Tatik Papik (GPS lokácia Tatik Papik: 39.837017, 46.769928).

– Cesty od hlavného mesta Náhorného Karabachu na sever boli perfektné (úsek cca 100 km s úplne novým asfaltom).
– K jazeru Sevan sme sa dostali cez horský prechod Sotk (2 420 m n. m.). Horský prechod sa nachádza na hraniciach Náhorný Karabach – Arménsko, má novú asfaltovú vozovku a je bezplatný a cestou budete mať výhľady na zlatú baňu.
– Vodiča oprotiidúcej Lady sme očarili natoľko, že sa dostatočne nevenoval riadeniu vozidla, následkom čoho nezvládol riadenie a skončil v priekope. Bohužiaľ sme nemali zapnutú kameru

Rozrátanie nákladov 13. deň:
tankovanie 2x: 20,5 €
obed: 8,4 €
večera: 4,7 €
ubytovanie: 11,5 €
Spolu: 45,1 €

kláštor v Náhornom Karabachu
kláštor v Náhornom Karabachu
jazdec v Náhornom Karabachu
jazdec v Náhornom Karabachu
kaňon Honut, Náhorný Karabach
kaňon Honut, Náhorný Karabach
symbol Karabachu - Tatik Papik
symbol Karabachu - Tatik Papik
symbol Karabachu - Tatik Papik
symbol Karabachu - Tatik Papik
Sotk pass, Arménsko
Sotk pass, Arménsko
Sotk pass, Arménsko
Sotk pass, Arménsko
zlatá baňa - Sotk pass, Arménsko
zlatá baňa - Sotk pass, Arménsko

     14.deň – 305 km, 9 hodín jazdy

Dnes sme sa presunuli z arménskej dedinky Lichk do gruzínskeho Tbilisi.

Zážitky z dneška:
– Dnes sme prešli celý ľavý breh jazera Sevan. Jedná sa o najväčšie jazero na Kaukaze. Má rozlohu 1 262 km² (v roku 1968). Priemernú hĺbku má 28,5 m a maximálnu hĺbku 86 m. Leží v nadmorskej výške 1 900 m medzi Malým Kaukazom a Arménskou vysočinou obklopený mohutnými horami.
– Cestou sme si pozreli cintorín Noratus, ktorý je známy chačkarmi.  Chačkar je niečo medzi náhrobným kameňom s vyrytým krížom a umeleckým dielom. Tento staroveký cintorín má 800 kamenných stél s motívom kríža. Nikde na svete ich vraj nieje toľko ako na tomto mieste. Najstaršie pochádzajú z 10. storočia. Ku cintorínu vedie asfaltová cesta. GPS súradnice cintorína: 40.374012, 45.182256
– V meste Sevan sme navštívili kláštor Sevanavank. Jedna z ikonických pamiatok Arménska a jedna z najviac foto – grafovaných častí jazera Sevan. GPS súradnice: 40.563701, 45.011038. Kúsok od kláštoru sa nachádza na brehu jazera zaujímavý Dom spisovateľov.

– Od jazera Sevan sme na sever nešli po novej ceste ale prešli sme cez starý horský prechod Sevan (2 130 m n. m.). Asfalt je v zlom stave a v zákrutách je množstvo štrku. Avšak výhľady na jazero sú z tejto výšky fakt parádne.
– Zasa nás prekvapila arménska šotolina na hlavnom medzinárodnom ťahu a jemné brody.
– Gruzínci sú najhorší vodiči, akých sme stretli počas našej cesty.

Rozrátanie nákladov 14. deň:
tankovanie 1x: 9,5 €
obed: 8,4 €
večera: 9,4 €
nákup: 11 €
ubytovanie: 9,3 €
Spolu: 47,6 €

cintorín Noratus, Arménsko
cintorín Noratus, Arménsko
dom spisovateľov a jazero Sevan, Arménsko
dom spisovateľov a jazero Sevan, Arménsko
kláštor Sevanavank, Arménsko
kláštor Sevanavank, Arménsko

     15.deň – 0 km

Oddychový deň. Dnes sme strávili celý deň v hlavnom meste Gruzínska – Tbilisi.

Zážitky z dneška:
– Pozreli sme si hlavné mesto Gruzínska – Tbilisi a navštívili najznámejšie pamiatky:
Most Mieru (Bridge of Peace), Budova hudobného divadla a výstavnej sály (Music Theatre and Exhibition Hall), historické centrum Tbilisi, Matka gruzínska (Kartlis Deda) – z tohto bodu sú najkrajšie výhľady na mesto) – K Matke gruzínska sa dostaneš lanovkou (cena 1,5 € na osobu)
– Užili sme si kúpele. Prenájom miestnosti v ktorej máš saunu, ochladzovací bazén, a 2 x termálny bazén stojí 37 € na 1 hodinu pre 4 osoby.
– Večer sme si užili nočné mesto, ochutnali tradičné jedlá a gruzínsky koňak „gruziňák“.

Rozrátanie nákladov 15. deň:
obed: 9,2 €
večera: 11,2 €
vstupné – kúpele: 18,7 €
MHD – lanovka: 3,1 €
ubytovanie: 9,3 €
Spolu: 51,5 €

Tbilisi, Gruzínsko
Tbilisi, Gruzínsko
Tbilisi, Gruzínsko
Tbilisi, Gruzínsko
Tbilisi, Gruzínsko
Tbilisi, Gruzínsko
Tbilisi, Gruzínsko
Tbilisi, Gruzínsko
Tbilisi, Gruzínsko
Tbilisi, Gruzínsko
Tbilisi, Gruzínsko
Tbilisi, Gruzínsko
Tbilisi, Gruzínsko
Tbilisi, Gruzínsko
kúpele v Tbilisi, Gruzínsko
kúpele v Tbilisi, Gruzínsko
kúpele v Tbilisi, Gruzínsko
kúpele v Tbilisi, Gruzínsko

     16.deň – 580 km, 12 hodín jazdy

Presun z gruzínskeho Tbilisi do Ruska, presnejšie do mesta Kaspijsk, ktoré sa nachádza na brehu Kaspického mora.

Zážitky z dneška:
– Dnes sme prešli 2 horské priechody:
Sabaduri pass (1 455 m n. m.) – horský priechod, ktorý prechádza cez národný park Tbilisi. Je vyasfaltovaný.
Jvari pass (2 379 m n. m.) – stará vojenská cesta, ktorá spája Gruzínsko s Ruskom. Opäť vyasfaltovaná.
– Navštívili sme kostol Gergeti – tento kostol je gruzínskou najcharakteristickejšou stavbou. Postavený bol v 14. storočí a údajne v ňom kedysi ukrývali aj gruzínsky kríž svätej Nino, ktorý je hlavným symbolom ortodoxných kostolov. Ku kostolu vedie nová asfaltová cesta. GPS lokácia kostola: 42.663109, 44.620035
– Na gruzínsko-ruských hraniciach sme sa zdržali 2 hodiny.
– Nikdy sme nevideli viac policajtov na cestách, ako v Čečensku.
– Na STOP CONTROL medzi Severným Osetskom a Ingušskom nám policajti ponúkali pracovné miesta v ich útvare.

Rozrátanie nákladov 16. deň:
tankovanie 1x: 9,5 €
obed: 10 €
nákup: 3,7 €
ubytovanie: 8,5 €
Spolu: 31,7 €

Jvari pass, Gruzínsko
Jvari pass, Gruzínsko
kostol Gergeti, Gruzínsko
kostol Gergeti, Gruzínsko
kostol Gergeti, Gruzínsko
kostol Gergeti, Gruzínsko
výhľad z kostola Gergeti, Gruzínsko
výhľad z kostola Gergeti, Gruzínsko
cestou na Gruzínsko - Ruské hranice
cestou na Gruzínsko - Ruské hranice

3.časť: cesta domov z Kaukazu (Rusko, Ukrajina, Poľsko)

Mapa 3. časti

     17.deň – 603 km, 10 hodín jazdy

Dnes sme sa presunuli z mesta Kaspijsk do Astrakhanu.

Zážitky z dneška:
– Pozreli sme si gýč výletu – zväčšený model Lamborghini Gallardo

– Opäť nás prekvapila šotolina pred Astrachanom, novinkou bol pre nás piesok.
– Počas cesty sa striedali púšť, step a močiare.

Rozrátanie nákladov 17. deň:
tankovanie 2x: 19,6 €
obed: 11 €
nákup: 4,8 €
ubytovanie: 22 €
Spolu: 57,4 €

cestou do Astrachanu, Rusko
cestou do Astrachanu, Rusko
cestou do Astrachanu, Rusko
cestou do Astrachanu, Rusko
šotolina cestou do Astrachanu, Rusko
šotolina cestou do Astrachanu, Rusko
gýč výletu - Kaspijsk, Rusko
gýč výletu - Kaspijsk, Rusko

     18.deň – 490 km, 6 hodín jazdy

Dnes sme sa presunuli z Astrakhanu do Volgogradu popri najdlhšej rieke Európy Volge.

Zážitky z dneška:
– Pozreli sme si najväčšiu sochu ženy na svete Rodinu Mať. Žiaľ, najväčšie prsia sveta neboli kvôli lešeniu vidno.
– Prešli sme sa po Volgograde.

Rozrátanie nákladov 18. deň:
tankovanie 3x: 27,4 €
obed: 5,6 €
večera: 7 €
MHD – električka: 1,5 €
ubytovanie: 15,2 €
Spolu: 56,7 €

Rodina Mať - Volgograd, Rusko
Rodina Mať - Volgograd, Rusko
Rodina Mať - Volgograd, Rusko
Rodina Mať - Volgograd, Rusko
Rodina Mať - Volgograd, Rusko
Rodina Mať - Volgograd, Rusko

     19.deň – 573 km, 7 hodín jazdy

Dnes sme sa presunuli z Volgogradu do Voronežu.

Zážitky z dneška:
– Dnes sme prišli do kempo-hostelu Voronezh (GPS súradnice: 51.614737, 39.223530). Keďže nebola voľná izba, rozložili sme stany. O 2 hodiny na to nám domáca oznámila, že má voľnú izbu pre 7 ľudí. Tak sme zložili už postavené stany a zobrali sme izbu.

Rozrátanie nákladov 19. deň:
tankovanie 2x: 14 €
obed: 7 €
večera: 7,3 €
nákup: 2,7 €
ubytovanie: 4,2 €
Spolu: 35,2 €

so súdruhom - Voronež, Rusko

so súdruhom – Voronež, Rusko

     20.deň – 740 km, 12 hodín jazdy

Dnes sme sa presunuli z ruského Voronežu do hlavného mesta Ukrajiny Kyjevu.

Zážitky z dneška:
Rusko-ukrajinské hranice sme zvládli za rekordných 90 minút. K tomu nám ukrajinský vojaci ešte zahrali predstavenie – Útok na hranice. Spustila sa siréna, vojak hodil na seba nepriestrelnú vestu, zobral si prilbu a zbraň a skočil do zákopu. Túto skúšku zahrali tak dobre, že sme sa na chvíľu naozaj zľakli a pratali motorky na kraj cesty.
– Dnes sme pomohli pánovi na Ladeske dostať sa z ošemetnej situácie.
– Večer sme sa prešli po Námestí Nezávislosti v blízkosti ktorého sme aj ubytovaní.

Rozrátanie nákladov 20. deň:
tankovanie 4x: 33,1 €
obed: 12,1 €
večera: 7 €
nákup: 1,3 €
ubytovanie: 29,4 €
Spolu: 82,9 €

roztláčanie lady na Ukrajine
roztláčanie lady na Ukrajine
Kyjev, Ukrajina
Kyjev, Ukrajina

     21.deň – 0 km

Ráno sme sa rozlúčili s dvoma členmi výletu, ktorí po minuloročnej návšteve Kyjeva pokračovali do mesta Ľvov. Chalani si zajtra pozrú mesto a budú nás tu čakať. Pre nás je dnešok oddychovým dňom.

Zážitky z dneška:
– Dnes sme navštívili najznámejšie pamiatky a miesta v Kyjeve: Námestie nezávislosti (independence Square), Park (Eternal Glory Park), Múzeum vojenskej techniky, Matka Gruzínsko (T
he Motherland Monument).
– Navštívili sme stanicu metra Arsenalnaya, ktorá je druhou najhlbšou stanicou metra na svete. Je hlboká 105,5 m. Cesta eskalátorom sem trvala skoro 5 min.

Rozrátanie nákladov 20. deň:
obed: 15,5 €
večera: 2,3 €
nákup: 10 €
vstupné – pamiatky: 1,4 €
MHD – metro: 1,1 €
ubytovanie: 33,7 €
Spolu: 64 €

Kyjev, Ukrajina
Kyjev, Ukrajina
Kyjev, Ukrajina
Kyjev, Ukrajina
Kyjev, Ukrajina
Kyjev, Ukrajina
Kyjev, Ukrajina
Kyjev, Ukrajina
Kyjev, Ukrajina
Kyjev, Ukrajina
Kyjev, Ukrajina
Kyjev, Ukrajina

     22.deň – 550 km, 7 hodín jazdy

Dnes sme sa z Kyjevu presunuli do Ľvovu.

Zážitky z dneška:
– Chalani si dnes doobeda pozreli mesto a najkrajšie časti nám večer ukázali. Nakoniec sme zakotvili v miestnom bare Kryivka. Pri vstupe musíš zaklopať a otvorí ti vojak a každému naleje. Pripili sme na slávu Ukrajine a pokračovali v prehliadke tohto vojenského baru. Nájdeš tu všetko od zbraní, auta, lietadla, nenávistných suvenírov s Putinom a Merkelovou, papierovú skladačku tanku a veľa ďalšieho.

Rozrátanie nákladov 22. deň:
tankovanie 1x: 18,7 €
obed: 3,9 €
večera: 14 €
ubytovanie: 25 €
suveníry: 7 €
Spolu: 68,6 €

Ľvov, Ukrajina
Ľvov, Ukrajina
Ľvov, Ukrajina
Ľvov, Ukrajina

     23.deň – 715 km, 11 hodín jazdy

Dnes sme úspešne ukončili náš Kaukaz trip. Prešli sme z ukrajinského Ľvovu cez Poľsko až domov do Nových Zámkov.

Rozrátanie nákladov 23. deň:
tankovanie 3x: 51,3 €
obed: 15,3 €
Spolu: 66,6 €

Spolu za 23 dní sme prešli 9000 km, navštívili sme 10 krajín a celé nás to vyšlo iba 795€ na osobu.

Pokiaľ ťa zaujímajú naše výlety na motorkách a nechceš aby ti unikol nový článok, poprípade máš nejaké otázky ohľadom cesty alebo by si sa chcel s ostatnými podeliť o tip na moto výlet neváhaj sa pridať do našej motorkárskej skupiny na FB (motorkárska skupina, ktorá sa venuje len tipom na moto výlety):

Moto výlety – Pobaľ sa ideme.sk – rady a tipy

niekde v Poľsku

niekde v Poľsku

Facebook Comments

Ďaľšie vychytávky