Island – krajina ohňa a ľadu bez cestovky – Ring road

by Ladislav Barák

Island – krajina o ktorej si si už určite prečítal tisíce článkov, videl milióny fotiek …. a mnoho mnoho ďalšieho. Tiež som si myslel, že mám poňatia ako táto krajina vyzerá (z článkov, fotiek, dokumentov…), ale proste to čom som videl sa nedá opísať slovami … TÁ PRÍRODA JE PROSTE NESKUTOČNÁ. Stále to avšak nie je ono, pokiaľ ju neokúsiš na vlastnej koži. Ak si myslíš, že táto krajina patrí k jedným z najdrahších na svete, tak moja odpoveď je áno, patrí, avšak to neznamená, že sa nedá navštíviť aj za ľudovú cenu 🙂 My ti ukážeme, ako ju precestovať s rozpočtom 700 € na osobu na týždeň. Málo? Veľa? Veď názor si spravíš sám po prečítaní článku. No dosť bolo na úvod, prejdime rovno k tipom.

Tak na začiatok video z našej cesty:

Ako nájsť letenky za dobrú cenu

Tak najprv ti napíšem, ako sme to vyriešili my. Letenky sme si kúpili ako vianočný darček (ja Aďke, Aďka mne :D) cez ČSA – České aerolinie. Leteli sme z Prahy do Keflavíku. Cena leteniek bola 273 € na osobu s podpalubnou batožinou (každá do 23 kg). Avšak teraz už vieme, že by sme cestovali bez tejto batožiny. Ako sa pobaliť do príručnej batožiny ti poradíme už zanedlho v samostatnom článku.

Pokiaľ ti je Praha ďaleko, tak máš možnosť letieť spoločnosťou Wizz Air z Viedne alebo Budapešti. Pokiaľ si kúpiš letenku v predstihu 3 až 5 mesiacov pred odletom, ceny sa budú pohybovať od 190 do 290 eur vrátane podpalubnej batožiny.

Požičanie auta

Pri požičaní auta sme si mysleli, že nasledujúcich 7 dní strávime na letisku 😀 Začalo to nejak takto: Ešte koncom januára sme si zarezervovali auto v požičovni Thrifty (web stránka požičovne www.thrifty.is). Mala celkom dobré recenzie a poznám aj ľudí, ktorí si tam požičali auto a nemali žiadny problém. Majú aj celkom prijateľné ceny – Ford focus nás mal stáť na 7 dní 410 € vrátane základnej poistky tzv. CDW a pripoistenia čelného skla. Vchádzame do požičovne Thrify, pani od nás požaduje: rezerváciu, vodičský preukaz a kreditnú kartu … a tu nastáva problém … našu kreditnú kartu neakceptujú.

Zaujímavé je na tom, že pri vybavovaní kreditnej karty som pani za prepážkou v banke Unicredit dôrazne upozorňoval, že kreditkou budem platiť iba za požičanie auta v zahraničí … aj napriek tomuto upozorneniu nám dala vydať iba základnú kreditnú kartu. Preto maj na pamäti, aby na karte nebolo uvedené Electronic use only a aby bola karta embosovaná, inak sa môžeš dostať do podobnej situácie ako my.

Pani z Thrifty nám odporučila požičovňu Geysir.is, kde vraj požičiavajú autá, aj na debetnú kartu.  Avšak pri okienku nastal zas ten istý scenár ako pri predošlej autopožičovni. Po asi štvrť hodinovom monológu, ako budeme mať zničenú dovolenku a že budeme musieť stráviť nasledovných 7 dní na letisku sa mladý chalan v autopožičovni zľutoval a požičal nám auto za zálohu 45 000 ISK (okolo 410 €). Pri odovzdávaní peňazí sme sa dozvedeli, že majú voľný len Peugeot 208. Cena za auto bola 37 132 ISK (342 €). Takže dostali sme vyššie spomínané auto v katastrofálnom stave – zvuk motora bol fakt zvláštny, boli poškodené dvere vodiča, auto bolo doškriabané. Auto keď sa to vôbec tak dá nazvať máme a znechutení po tejto skúsenosti môžeme vyraziť.

Pri odovzdávaní sme boli presvedčení, že zálohu už neuvidíme a bude to daň za našu nevedomosť … avšak opak bol pravdou … chalan z požičovne išiel obzrieť auto a za 5 minút bol späť a na naše prekvapenie nám vrátil celú zálohu. Nakoniec všetko dobre dopadlo a auto nás vyšlo namiesto pôvodných 410 € iba 342 €.

Rady k požičaniu auta:

Požičovňu si vyberaj podľa toho, či má prevádzku v blízkosti letiska, ak by nemala, všade inde sa budeš musieť dostať plateným autobusom (pre info napr. cesta do Reykjaviku busom stojí 20 € na osobu).

Z letiska k autopožičovniam sa dostaneš tzv. shuffle busom, ktorý je bezplatný a zoberie ťa až pred dvere tvojej autopožičovne. Autobus premáva 24 hod. denne v 15 minútových intervaloch.

Maj na pamäti, aby na karte nebolo uvedené Electronic use only a aby bola karta embosovaná, inak sa môžeš dostať do podobnej situácie ako my.

Pokiaľ plánuješ ísť aj do vnútrozemia alebo pozrieť si západné fjordy určite si požičaj auto s pohonom všetkých 4 kolies.

Pred tým, ako si prvý krát sadneš do auta si ho dobre obzri a prinúť zamestnanca požičovne zapísať všetky nedostatky, ktoré si zistil. Prípadne si auto nafoť z každej strany.

Tankovanie

Veľa článkov uvádza, že máš tankovať vždy keď stretneš nejakú pumpu. Avšak toto tvrdenie nepovažujeme za pravdu.

Benzínových púmp je tu množstvo – samozrejme pokiaľ pôjdeš hlavne po ceste č. 1. Vo vnútrozemí a v západných fjordoch si over, kde sa pumpy nachádzajú napr. na stránke http://hotpoticeland.com

Maj však na pamäti, že nie na všetkých je obsluha a dá sa platiť vo vnútri pumpy. Vo väčšine prípadov sa stretneš s pumpou, kde je terminál na kartu umiestnený hneď vedľa pumpy na čerpanie. Funguje to týmto spôsobom: 1. krok – Hodíš tam kartu a zadáš PIN, 2. krok – zvolíš si sumu, za ktorú chceš tankovať, 3. krok vyberieš si číslo stojanu, kde chceš tankovať a hotovo môžeš začať tankovať 🙂 aké jednoduché čo? 😀

Ubytovanie

Ubytovanie je jednou z najdrahších položiek na Islande. Odporúčame ti to riešiť ako my, teda zobrať si stan a v prípade zlého počasia prespať v aute. Pokiaľ budeš váhať, či prespať v kempe alebo voľne v prírode, jednoznačne ti odporúčam voľne v prírode (najlepšie v blízkosti odpočívadiel), nakoľko Island je jednou z najbezpečnejších krajín sveta a taktiež tu nežijú žiadne nebezpečné živočíchy (proste nehrozí ti žiadne nebezpečenstvo). Ceny kempov nám prišli tiež riadne prestrelené (cena so sprchou bola okolo 30 – 40 € pre 2 osoby. Naším spôsobom ubytovania sme neminuli ani €. Možno sa ti bude zdať tento spôsob prenocovania trošku zvláštny, ale  stretávali sme tu množstvo zahraničných turistov, ktorí to riešili obdobným spôsobom ako my.

Mysli na to, že Islanďania sú dosť hákliví na prespávanie vo voľnej prírode, hlavne ak je to na ich pozemkoch. Z tohto dôvodu dodržiavaj nasledovné zásady:

Kde môžeš voľne kempovať a čo musíš dodržiavať?

 • Popri verejných cestách mimo obývaných oblastí, na odpočívadlách, tu si môžeš postaviť stan na jednu noc, avšak pokús sa ho postaviť na spevnenej ploche (keďže Islanďania tej zelene nemajú nejak extra veľa!)
 • Na miestach, kde nieje tabuľka, ktorá by zakazovala camping.
 • Pristupuj k prírode s určitým rešpektom! Vždy si po sebe všetko uprac, pozbieraj všetky odpadky, proste zachovaj miesto v stave akom si ho našiel!

Kedy potrebuješ súhlas majiteľa pozemku?

 • Pokiaľ plánuješ kempovať v blízkosti ľudských sídiel alebo fariem.
 • Pokiaľ plánuješ kempovať viac ako jednu noc na tom istom mieste.
 • Pokiaľ ste partia a plánujete postaviť viac ako 3 stany.
 • Pokiaľ je pozemok upravovaný (vidíš, že o pozemok sa proste niekto stará).

Všetky lokality, kde je zakázané voľné prespávanie sú uvedené na tejto stránke: http://www.ust.is/einstaklingar/frettir/frett/2016/06/30/May-I-camp-anywhere-/

prvá noc

druhá noc

Pitná voda

Na Islande je takmer každá voda pitná, z tohto dôvodu ti neodporúčam zbytočne míňať peniaze za balenú vodu. Budú ti stačiť 3 dvojlitrové fľaše, do ktorých ti ktokoľvek doplní vodu. Nám to dokonca odporúčal pumpár hneď prvý deň, keď nám doslova povedal:

„Nebudte sprostí a neplatte za balenú vodu! Na Islande je voda zadarmo!“

Stravovanie

Pokiaľ sa neplánuješ stravovať v reštauráciach, odporúčam ti kúpiť si campingový horák na Slovensku a hodiť ho do kufra. Na islandských čerpacích staniciach N1 si môžeš kúpiť rôzne typy kartúš (cena za najväčšiu bola 16 €), na ktorých si môžeš zohriať čokoľvek (dobre fungujú aj proti zime).

Na Slovensku sme si nakúpili sladkosti, ovsené vločky a alkohol (ten je na Islande extrémne drahý, preto ti odporúčam hodiť niečo nad 52 % do kufra). Za sladkosti, ovsené vločky a alkohol sme na Slovensku zaplatili okolo 40 €.

Raňajky:

Každé ráno sme si zohrievali vodu na zaliatie čaju, ovsených vločiek a pšeničných otrúb. Ovocie k ovseným vločkám sme vo väčšine prípadov nakupovali v supermarkete BÓNUS. Ceny ovocia boli 3 x vyššie ako u nás. Výhľad pri raňajkách:

raňajky 4. deň

Obedy:

Obedy sme riešili formou Travellunchu – je to expedičná strava, ktorá bola hneď po uvarení zmrazená a bola z nej odstránená voda. Stačilo ju zaliať horúcou vodou a nechať postáť 10 minút. Chuť bola na jednu výnimku úplne v pohode (prirovnal by som to k menu v horšej reštaurácii u nás). Cena za dvoj porciu je okolo 12 €, avšak my sme kupovali 6 kusov v zľave za 50 €, čiže niečo nad 8 € za kus. Najviac nám chutili: špagety carbonara, hovädzí straganov, hovädzie na paprike s ryžou a vegetariánske cestoviny napoli. Obedy vyzerali nejak takto 😀

 

 

obed

Večere:

Večeru sme si nakupovali v už spomínanom supermarkete, väčšinou na 2 dni. Väčšinou sme si kupovali chlieb, islandské rajčiny, mliečne výrobky, pomazánky, rôzne balené ryby. Určite ti odporúčam ochutnať islandský jogurt značky Skyr, ktorý je prisladený stéviou (nie však všetky druhy)

Hygiena

Vec na ktorú sa nás pýtal hádam každý ešte pred odchodom a poviem ti nebol to vôbec žiadny problém. Umyté zuby sme mali aj ráno aj večer a osprchovaní sme boli niekedy aj 2 krát za deň. Väčšinou sme sa kúpali v termálnych prameňoch tzv. hot potoch, pri ktorých sa sem tam nachádzala aj sprcha. Takže fakt si nemyslíme, že by sme hygienu pri našom type cestovania zanedbávali, práve naopak užívali sme si netradičné kúpanie.

Pokiaľ si fanúšik horúcich prameňov tzv. hot potov, takmer všetky nájdeš na tejto perfektnej stránke: http://hotpoticeland.com/

Reykjadalur hot spring

Peniaze a bankomatové karty

Veľa ľudí píše, že treba mať pri sebe nejakú hotovosť. Na Islande žiadnu hotovosť nepotrebuješ! Islanďania využívajú platby kreditnou alebo debetnou kartou úplne všade (dokonca sa kartou dali zaplatiť aj WC, čo činilo okolo 200 ISK (1.8 €).

Maj so sebou aspoň jednu embosovanú kreditnú a debetnú kartu.

Počasie alebo kedy je vhodné sa vybrať na Island?

Nebudem sa tu nejak extra rozpisovať o počasí, nakoľko na internete existuje milión stránok, na ktorých si to môžeš prečítať. Pokiaľ chceš navštíviť Island kvôli polárnej žiare, je možné ju vidieť od septembra až do začiatku apríla.

Pokiaľ si chceš užiť slnečný Island s menším úhrnom zrážok, odporúčame ti ho navštíviť od polovice mája až do konca augusta. My sme volili 1. júnový týždeň, hlavne kvôli lacnejším letenkám a menšiemu počtu turistov.

Hlavná sezóna na Islande trvá od polovice júna do konca augusta. Mysli na to, že vtedy tu stretneš veľké množstvo turistov!

Čo sa teplôt týka, počas nášho pobytu sme mali na juhu ostrova max 12°C a na severe niekedy aj 0°C.

Rozrátanie nákladov pre 2 osoby:

 1. Letenky                                    546 €
 2. Poistenie                                    10 €
 3. Nákup stravy na SK                  70 €
 4. Nákup alkoholu na SK             20 €
 5. Nákup stravy Island                 92 €
 6. Hot dogy                                     16 €
 7. Kartuša                                       17 €
 8. Požičanie auta                        342 €
 9. Náklady na benzín                 262 €
 10. Hot poty                                     25 €

SPOLU JE TO                                         1400 €

Mapa výletu

Itinerár cesty:

     1. deň

Ráno o 6:00 budíček a vyrážame smer „golden circle“. Prvá zastávka: národný park Thigvellir. Toto miesto je významné nielen z geologického hľadiska (oddeľovanie severoamerických a euroázijských tektonických dosiek za rok o 7 až 20 mm), ale taktiež tu bol založený v roku 930 prvý európsky parlament. V roku 1944 tu bola vyhlásená nezávislá Islandská republika. Parkovanie tu je spoplatnené sumou 400 ISK (3,5 €), ale pokiaľ prídeš medzi 20:00 a 9:00, tak parkovanie je bezplatné. GPS súradnice: 64.255901, -21.130362

Ďalej sme zamierili do oblasti Haukadalur. Táto oblasť je známa hlavne kvôli gejzíru Strokkur, ktorý vystrekuje vodu každých 6-8 minút do výšky takmer 20 metrov. GPS súradnice: 64.310400, -20.301301

Za neprestávajúceho dažďa sme sa vybrali pozrieť známy vodopád Gulfoss. GPS súradnice: 64.325250, -20.129588

Cestou z vodopádov zastavujeme pri okolitých poliach, kde je obrovské množstvo malých oviec a koní … NA ISLANDE SÚ TIETO ZVERY VŠADE …

Dážď stále neprestával, tak sme sa rozhodli, že sa zbehneme trošku zrelaxovať  do 80 km vzdialených prírodných termálnych kúpeľov Hrunalaug Natural Hot Spring. Na Islande prezývané aj ako „hot pot“. GPS súradnice: 64.132528, -20.254742

Po asi 3 hodinách kúpania sme vyhriati mohli pokračovať pochmúrnou krajinou do ďalšej zastávky známej trasy „golden circle“. Presnejšie išlo o kráter Kerid, ktorého vek je odhadovaný na 3000 rokov. Hĺbka jazera v kráteri dosahuje na niektorých miestach až 14 m. Za kráter si pýtajú vstupné 400 ISK (3,5 €) na jednu osobu. GPS súradnice: 64.041944, -20.886639

Po kráteri sme zamierili do mestečka Hveragerdi, kde sme dotankovali a doplnili zásoby v supermarkete BÓNUS. Navečerali sme sa a zhodnotili sme, že máme ešte dosť síl a tak sme sa rozhodli zbehnúť do prírodných kúpeľov (horúca rieka v horách) s názvom Reykjadalur. Od parkoviska je to asi 3 km (Cesta hore nám trvala 50 min a cesta dole okolo 30 minút). GPS súradnice: 64.022483, -21.210888

Asi o 23:00 sme prišli k autu a zhodli sa, že ešte budeme pokračovať a cestou hádam nájdeme nejaké miesto na rozloženie stanu.  Asi po 50 km nachádzame vhodné miesto v blízkosti školy. GPS súradnice miesta na spanie: 63.941407, -20.821969

národný park Thigvellir
národný park Thigvellir
národný park Thigvellir
gejzír Strokkur
vodopády Gulfoss
vodopády Gulfoss
vodopády Gulfoss
všadeprítomné ovečky
Kone
prírodné kúpele Hrunalaug
prírodné kúpele Hrunalaug
prírodné kúpele Hrunalaug
kráter Kerid
kráter Kerid
Reykjadalur hot spring
Reykjadalur hot spring
prvá noc

     2. deň

Budíček 5:30, problém so zobudením Aďky. Aďka sa pýta koľko je hodín. Odpovedám 7:30 (samozrejme nepovedal som, že nášho slovenského času – nuž bola to jediná možnosť ako ju zobudiť). Rýchle raňajky a pokračujeme smer vodopád Seljalandsfoss.  Na miesto prichádzame úplne prví. Podľa nás to bol jeden z najkrajších vodopádov Islandu. Pokiaľ budeš mať so sebou aj pršiplášť, určite ti odporúčam zájsť aj za neho. GPS súradnice: 63.615965, -19.993038

Ďalšia zastávka – vodopád Skógafoss. Vodopád, kde za slnečného počasia uvidíš niekoľko dúh. Voda padá z výšky 60 m. Pokiaľ tu už budeš, určite vybehni aj na vrchol vodopádu. Ak budeš pokračovať smerom nahor po prúde rieky, za 3 min prídeš k menším vodopádom. Jednoznačne ti odporúčam sem prísť skôr ako o 8:30, potom sa to tu už začína plniť turistami a uznaj, tie fotky bez turistov sú fakt paráda. GPS súradnice: 63.529504, -19.512568

Ďalej sme zamierali asi na najnudnejšiu ,,atrakciu,, celého tripu – vrak lietadla Solheimasandur. Parkovisko sa nachádza hneď pri ceste a od parkoviska ťa čaká asi najnudnejších 4,5 km aké si vieš predstaviť. Dobre som si zapi*oval po ceste naspäť a keby ešte nestačilo posledný km od konca začalo aj pršať. Aďka mi povedala, že to mám za to že som BURAN 😀 a bol som vybavený 😀 GPS súradnice parkoviska: 63.459100, -19.364783

A zasa za sprievodu dažďa pokračujeme smer Black sand beach – čo je vlastne pláž s úplne čiernym pieskom (na Islande sú skoro všetky čierne). Avšak pre silný lejak a silný vietor bola pláž uzavretá. Nevadí 😀 veď Aďka má stále 2 hodiny ušetrené 😀 tak hovoríme, že si dáme takého 1,5 hodinového šlofíka a hádam sa to počasie umúdri. Po zobudení už prestalo pršať, avšak vlny boli stále obrovské. Tak sme si pozreli pláž aspoň z útesov. Mal by si tu spozorovať aj typického islandského vtáka Puffina, žiaľ my sme ho nevideli, ale na jeho mieste by som v tom počasí tiež nelietal po vonku. GPS súradnice: 63.402213, -19.129342

A zase na ceste, pokračujeme smer kaňon Fjadrárglujúfur (raz ma drbne z tých islandských názvov), ktorý má na dĺžku 2 km a hlboký je 100 m. Výhľady z vrchu sú opäť neprekvapujúco úžasné.

Pomaly už bolo 19:00 a my zas nemáme kde spať 🙂 Skonštatovali sme, že zas budeme pokračovať a hádam niečo nájdeme, tak pokračujeme 10, 20, 80 km a nakoniec nachádzame odpočívadlo so stolíkom na jedenie. Skonštatovali sme, že toto je to miesto, kde sa oplatí prespať (fotka hovorí za všetko). A hlavne je zadarmo! 😀 Pri stole sedel francúzsky mladý pár. Nakoniec to dopadlo tak, že sme sa k nim pridali, vytiahli fľašu Tatranského čaju 😀 a hneď sme boli najväčší kamaráti (nakoľko fľaša vodky na Islande stojí od 60 – 80 euro). GPS súradnice miesta: 63.984853, -16.960101

Výhľady z cesty na sopku
vodopád Seljalandsfoss
vodopád Seljalandsfoss
vodopád Seljalandsfoss
za vodopádom Seljalandsfoss
vodopád Skógafoss
vodopád Skógafoss
menšie vodopády za vodopádom Skógafoss
Solheimasandur - vrak lietadla
Solheimasandur - vrak lietadla
Black sand beach
Black sand beach
Black sand beach
caňon Fjadrárglujúfur
caňon Fjadrárglujúfur
výhľady cestou
výhľady cestou - ľadovec
starý kus železa z mosta
druhá noc

     3. deň

Na úvod tretieho dňa sme sa presunuli k parkovisku k vodopádu Svartifoss alebo taktiež nazývaný aj čierny vodopád. Na parkovisku máš k dispozícií wifi zadarmo, WC a sú tam aj kempové stoly. Tak tu dávame náš ranný rituál: ranná hygiena, raňajky a cesta k vodopádu. Výstup k vodopádu trvá asi 40 min. GPS súradnice parkoviska: 64.016003, -16.966234

Prichádzame k autu, nasadáme  … a zasa začalo pršať. Pokračujeme k menšiemu ľadovcovému jazeru Fjallsárlón Glacial Lagoon. Pršať neprestáva, skôr mám pocit, že dážď naberá na intenzite. Prichádza na rad naša obľúbená predobedná siesta :D. Po hodinke sa počasie umúdrilo tak vychádzame von obzrieť jazero. GPS súradnice: 64.014338, -16.371725

Pokračujeme k čiernej pláži Diamond Beach (Ice Beach), ktorá je známa tým, že sú na ňu vyplavované kusy ľadu z ľadovca. Ten kontrast ľadovca k čiernej pláži je fakt parádny :). Ďalej sa presúvame k ľadovcovému jazeru Jökulsárlón, ktoré sa nachádza hneď vedľa tejto pláže. Toto jazero vzniklo ako dôsledok globálneho otepľovania a taktiež som na tripadvisore čítal, že by sa tu mali nachádzať tulene. A pravda je taká, že toto naše obľúbené zviera sa tu fakt nachádza … Aďke sa dokonca podarilo jedného odfotiť ako pláva v jazere. GPS súradnice: 64.048389, -16.178129

Za sprievodu slniečka sa presúvame do prírodných kúpeľov s názvom Hoffell Hot Tubs – maličké kúpele uprostred ničoho s neskutočným výhľadom na ľadovce a okolité kopce. Avšak kúpele sú asi dosť populárne medzi turistami … v jednej kadi nás niekedy bolo aj 5 kusov. Cena kúpeľov 500 ISK (4,5 €) na osobu. GPS súradnice kúpeľov: 64.392350, -15.342908

Asi po hodinke kúpania sa presúvame do mesta Höfn, kde sme natankovali a dali si obľúbené islandské jedlo – HOT DOG na benzínovej pumpe N1. Zas máme okolo 19:00 a my stále nie sme unavení, rozhodli sme sa pokračovať. Posúvame sa o 80 km na východ (scenéria, ktorú vidíme cestou nám doslova vyráža zrak – niekedy som mal pocit, že sa viac kochám ako šoférujem) a zastavujeme na totálne opustenom mieste, kde by sa mala nachádzať aj termálna kaďa s názvom Djúpavogskörin. Po asi pol hodine sme ju našli a fakt to stálo za to. Za 2 hodiny čo sme tam strávili, sme nikoho nestretli a ten božský kľud je fakt neopísateľný slovami. Fotky ti napovedia viac. GPS súradnice: 64.654386, -14.337689

V blízkosti kúpeľov a hot potov je zakázané kempovať, tak sme sa presunuli asi o km ďalej k blízkosti rodinného domu. Výhľad bol opäť neskutočný. GPS súradnice miesta: 64.658397, -14.326161

vodopády Svartifoss
Fjallsárlón Glacial Lagoon
Diamond Beach (Ice Beach)
Diamond Beach (Ice Beach)
Jökulsárlón Glacial Lagoon
Jökulsárlón Glacial Lagoon
Jökulsárlón Glacial Lagoon
tuleň v jazere Jökulsárlón
Hoffell Hot Tubs
narážame na čiernu pláž cestou
Čierna pláž
Djúpavogskörin Hot pot
Djúpavogskörin Hot pot
Djúpavogskörin Hot pot
tretia noc

    4. deň

Ráno opäť budík o 6:00 … presun … smer mesto Egilsstadir. Po asi 300 km jazdenia iba popri oceáne nás to tak nejak prestáva baviť, rozhodli sme sa, že zídeme z asfaltu na šotolinu, presnejšie na cestu č. 939 s názvom Oxi (maličký peugeot 208 nám bol za to určite vďačný :D). Avšak tento krok nám ušetril 60 km. Zastavujeme na raňajky a opäť tá neskutočná scenéria ….

Okolo 10:00 prichádzame do mesta Egilsstadir v ktorom sme natankovali a nakúpili v obľúbených potravinách BÓNUS. Ďalšia zastávka bola v prístavnej dedinke Seyoisfjorour, kde sme si pozreli betónový pamätník Tvísongur. Následne sme pokračovali späť do mesta Egilsstadir. Cestou nás chytilo husté sneženie. GPS súradnice Tvísonguru: 65.268403, -13.982387

Po 2 hodinách jazdy prichádzame k najvodnatejšiemu vodopádu Európy – Detifoss. Vodopády je počuť až na parkovisko, ktoré je vzdialené viac ako 1 km vzdušnou čiarou, ale tak niet sa čo čudovať, keď prietok vody tu je od 200 až do 500 m3 za sekundu. Keď tu už budeš, odporúčame ti navštíviť aj menšie vodopády s názvom Selfoss. Podľa nášho názoru sú krajšie. Veď posúď sám …. A pamätaj, keď sa sem rozhodneš ísť choď po ceste č. 862 nie po ceste č. 864, nakoľko na 862 je natiahnutý úplne nový asfalt a ušetríš veeeľmi veľa času alebo rovno si zadaj do navigácie: 65.812945, -16.401942.

Presúvame sa do geotermálnej oblasti Hverir. V celej tejto oblasti je množstvo bublajúcich bahien, dymiacich objektov a všade cítiť síru  … proste úplná mesačná krajina. GPS súradnice: 65.641005, -16.811977

Ďalšie na programe máme kráter Víti, ktorý sa nachádza v blízkosti sopky Krafla a taktiež je známy krásne tyrkysovo zafarbenou vodou. Z vrchu je perfektný výhľad na celú oblasť + tiež môžeš vidieť geotermálnu elektráreň. GPS súradnice kráteru: 65.717111, -16.754805

Za slnečného počasia pokračujeme k jaskyni s názvom Grjótagjá. Je to jaskyňa známa najmä z game of thrones. V jaskyni sa nachádza aj voda z horúceho prameňa, avšak je v nej zakázané sa kúpať, nakoľko ide o súkromný pozemok. Cestou k jaskyni sme spozorovali ešte jednu zaujímavosť – modro sfarbené jazero … no nie je ten Island neskutočný? GPS súradnice jaskyne: 65.627078, -16.879107.

Pomaly sa presúvame ďalej okolo jazera Mývatn, keď zrazu Andrééé zahlásil, že chce ísť na tú sopku pred nami, a čo pre ňu nespravíte. Stáčame to z hlavnej cesty a ideme smer vyhasnutá sopka Hverfjall. Od parkoviska na vrchol cesta trvá asi 15 min a v prípade pekného počasia a dostatku času ti určite odporúčam prejsť sa po celom obvode sopky. GPS súradnice sopky: 65.602476, -16.874399

Tak a toto ma fakt rozobralo … úplne zlomení sa presúvame … po asi 50 km jazdy sme narazili na kostol Thorgeirskirkja. Perfektný spot na prenocovanie (úplný kľud, nikto nikde). Navečerali sme sa, umyli zuby a za 10 minút sme spali až do rána. GPS súradnice kostola: 65.689123, -17.604810

Cesta č. 939 (Oxi)
raňajky 4. deň
dedinka Seyoisfjorour
Tvísongur - betónový pamätník
vodopády Detifoss
vodopády Detifoss
vodopády Selfoss
Hverir
Hverir
Hverir
kráter Vítí
elektráreň na geotermálnu energiu
známa jaskyňa z game of thrones - Grjótagjá
známa jaskyňa z game of thrones - Grjótagjá
Jazero s modrou vodou
Sopka Hverfjall
Sopka Hverfjall
Sopka Hverfjall
štvrtá noc

     5. deň

Ráno budíček o 6:00, vonku 0°C … čaj s ovsenými vločkami a ovocím na zahriatie … a môžeme vyraziť. Prvá zastávka neďaleké vodopády Godafoss, že vraj jedny z najkrajších na Islande (podľa nás sa vôbec nechytali na tie z 2. dňa). GPS súradnice: 65.683036, -17.549037

Pokračujeme do druhého najväčšieho mesta Islandu – Akureyri. Na Aďkiné želanie si ideme pozrieť najprv Christmas house, nasleduje kostol a nakoniec botanická záhrada. Majú tu dosť semafórov, avšak vôbec nám nevadí, že musíme čakať na červenú :D. GPS súradnice Christmas house: 65.580029, -18.092904, ostatné nájdete bez problémov.

Počas cesty zisťujeme, že máme nejak veľa času … zmena plánu … čo by to bolo za dovolenku na Islande, keby sme nevideli tuleňov … google nám hovorí, že v dedinke Hvammstangi by sa malo nachádzať nejaké Icelandic seal centre … tak sme tu, vchádzame dnu … pýtame sa, či je možné niekde vidieť tulene … ujo nám veľmi ochotne podáva mapu, do ktorej nám naznačil presné miesta, kde ich môžeme vidieť (jedná sa o tieto lokality: Svalbard, Illgustadir a Hvítserkur) … len nám nejak zabudol povedať, že s naším požičaným Peugeotom 208 to bude trošku utrpenie … tu sme dokonca prekonali zábrany 😀 a namiesto 3 prevodového stupňa sme začali radiť 5 prevodový stupeň a tachometer nám ukazuje 85 km/h … tuleneee už idemeeeee. GPS súradnice Icelandic seal centre: 65.395680, -20.948405

V každej z odporúčaných lokalít sme spozorovali tieto milé stvorenia. Dokonca v Illgustadire boli od nás vzdialené len necelých 20 m. GPS súradnice tu nebudem uvádzať, nakoľko keď pôjdeš po ceste č. 711, nájdeš tam sprievodné tabule, ktoré ťa vždy upozornia, že sa jedná o niektorú z vyššie uvedených lokalít.

Po tuleňoch náš čakal 200 km presun do Západných fjordov … a zas tá neskutočná príroda … Západné fjordy sme si zamilovali úplne najviac … sleduj fotky

Presnejšie sme mali namierené do prírodných termálnych kúpeľov Drangsnes Hot Pots. Podľa nás patria k jedným z najkrajších na Islande. V blízkosti kúpeľov sa nachádzajú aj kompletne vybavené sprchy s WC a taktiež sa tu nachádzala zásuvka, v ktorej sme si dobili baterku na foťák. GPS súradnice: 65.688467, -21.449506

Prenocovali sme asi 10 km od tohto hot potu na takom násype, odkiaľ sme mali perfektný výhľad na kopce okolo nás. GPS súradnice miesta: 65.700311, -21.590305

vodopády Godafoss
vodopády Godafoss
Christmas house Akureyri
kostol Akureyri
Botanická záhrada Akureyri
stop! červená
Icelandic seal centre
Tulene v oblasti Illgustadir
Tulene v oblasti Illgustadir
kamenný monument Hvítserkur
niekde v západných fjordoch
Tomu hovorím samota
Drangsnes Hot Pots
DCIM100GOPROG0283189.
piata noc

     6 .deň

Budík zvoní tak ako ostatné dni a ja sa snažím zobudiť Aďku, ale márne. Pripútavam ju pásom na spolujazdcovom mieste a idem sa znova okúpať do Drangsnes Hot Pots. Ráno super atmosféra so slniečkom a najlepšie, že nikde nikoho nebolo.

Na hodinkách okolo 8:00 … Aďka je už hore … ranná hygiena, raňajky a pokračujeme smer ďalší hot pot – Gedrúnarlaug. Jedná sa o takú kamennú kaďu s maličkým domčekom, kde sa môžeš prezliecť. Atmosféra tu je fakt super … avšak s vodou je to už horšie … pláva v nej veľké množstvo zelených rias. GPS súradnice kúpeľov: 65.246443, -21.805704

Ďalej postupujeme k horúcemu prameňu Deildartunguhver – jeden z najvýdatnejších horúcich prameňov na Islande (prietok je 180 litrov za sekundu a teplota 97°C). V blízkosti tohto prameňa sa nachádza veľké množstvo skleníkov, kde domáci pestujú rôzne plodiny. Najviac nás dostal stánok s rajčinami, kde nebol žiadny predajca … bol tu iba stánok a na ňom zavesený papierik s cenou 300 ISK (2,5 €) za 1 kg rajčín … tomu hovorím dôvera … na Slovensku by nebolo ani rajčín ani vozíka. GPS súradnice: 64.663495, -21.409310

Schádzame na cestu č. 518, kde máme naplánované 2 zastávky: 1. dedinka Reykholt, ktorá bola v minulosti intelektuálnym centrom Islandu a niekoľko desaťročí sa tu nachádzala jedna z najdôležitejších škôl krajiny. Odporúčame ti pozrieť si aj kostol, ktorý tu je. Tá farebná kombinácia bola fakt zaujímavá 😀 GPS súradnice: 64.663164, -21.292519

2. zastávka vodopády Hraunfossar. Voda, ktorá vyteká z týchto vodopádov, prúdi z lávovej sopky, ktorá vypukla pod ľadovcom. Vodopády nie sú ničím špecifické … a dokonca tu bolo toľko turistov, že sme sa vedeli ledva hýbať … fakt neodporúčam … sú tu predsa omnoho krajšie a zaujimávejšie vodopády. GPS súradnice: 64.701784, -20.979055

Ďalšou zastávkou bol hot pot Hvalfjardarlaug. Bol by to super hot pot, keby v ňom bola horúca voda … žiaľ myslíme si, že je uzavretý kvôli veľkému počtu turistov, ktorí ho navštevovali …  GPS súradnice: 64.373812, -21.563191

No nič, predposledný deň na Islande a my sa neokúpeme?! … opäť zmena plánu … namiesto Reykjaviku si ideme zopakovať časť 1. dňa … je krásne slnečno … prvou zastávkou je národný park Thigvellir a následne pokračujeme do Hrunalaug Natural Hot Spring … kde prvý krát za našu cestu stretávame aj Islanďanky … taaaak sme sa začali pýtať množstvo otázok … teda skôr Aďka 😀 ja som sa len kochal Islandskou krásou (vysoké, modrooké blondíny), ale aspoň som sa opýtal, či je pravda to čo sa písalo v jednom článku, či cudzinec dostáva nejaké peniaze od vlády, keď si zoberie Islanďanku … žiaľ nie je to pravda 😀

Drangsnes Hot Pots
Drangsnes Hot Pots
Gedrúnarlaug hot pot
Deildartunguhver
vodopády Hraunfossar
na ceste do Reykjavíku
Hvalfjardarlaug hot pot
Hrunalaug Natural Hot Spring

     7. deň

Žiaľ, náš posledný deň na Islande … čakal nás už iba Reykjavik … tak ráno okolo 9:00 vyrážame … Aďka zasa v polohe na ležato 😀 a zabalená v spacáku 😀 … po asi hodine a pol cesty prichádzame do centra … ohurujú nás maľby, ktoré sú po celom Reykjavíku (viď. foto) … odporúčam ti zaparkovať niekde mimo centra, nakoľko všetky parkoviská v centre sú platené … napr. my sme zaparkovali pri benzínke a odtiaľ sme to mali 2,5 km do centra … aj tak sme mali čas, tak sme sa prešli. GPS súradnice benzínky, kde sa oplatí zaparkovať: 64.152764, -21.954863 Ako bonus na záver dňa sme si tu umyli aj naše kompletne zašpinené auto … všetky wapky sú na Islande zadarmo, ale nejde tam žiadny šampón iba čistá voda … pri čistení som si kládol otázku, či to má vôbec zmysel, nakoľko tú špinu som iba rozotieral po vozidle.

Po zaparkovaní pokračujeme pešo do centra mesta, kde sme navštívili kostol Hallgrimskirkja. Dá sa ísť aj na vrchol kostola, ale platí sa tam vstupné 900 ISK (8 €) na osobu. Trošku dosť za použitie výťahu, či!? My sme to oželeli, aj tak sme mali na pláne ešte jedno miesto, odkiaľ je super výhľad na mesto. GPS súradnice kostola: 64.141734, -21.926301

Ďalšia na programe bola budova opery Harpa, kúsok od nej sa nachádza aj najslávnejšia predajňa hot dogov na Islande Bæjarins Beztu Pylsur  … ten nekonečný rad na obyčajný hot-dog … 😀

Čo by to bolo za deň, keby neokúsime aj nejaké hot poty … ten prvý bol footbath Kvika … čiže horúca voda, v ktorej si si mohol omočiť iba nohy … ale výhľady na Reykjavik z tohto miesta boli vážne parádne … GPS súradnice: 64.162377, -22.008262

Pomaly bolo 17:00, tak sme zbehli do BÓNUSU nakúpili nejaké potraviny a presunuli sme sa na jedinú pláž v Reykjaviku – Nauthólsvík. Na pláži sa dokonca nachádza aj hot pot, v ktorom sa môžeš okúpať … nám už sa kúpať nechcelo, tak sme sa len najedli a presunuli sa. GPS súradnice pláže s hot potom: 64.121735, -21.927965

Poslednou zastávkou nášho tripu bola výhliadková veža Perlan. Ide o stavebnú pamiatku, ktorá je vysoká 25, 7 m a na vrchole sa ti naskytnú opäť raz nádherné výhľady na celé mesto. Vstup je zadarmo. GPS súradnice: 64.129213, -21.918021

Je okolo 19:00 odchádzame smer medzinárodné letisko Keflavik, kde dotankovávame naše zapožičané miniauto a následne odovzdávame požičovni. Ani sme sa nenazdali a je tu koniec nášho parádneho tripu.

umenie v uliciach Reykjavíku
umenie v uliciach Reykjavíku
umenie v uliciach Reykjavíku
centrum Reykjavíku
kostol Hallgrimskirkja
sun voyager Reykjavik
Harpa - budova opery z vonku
Harpa - budovy opery znútra
Najznámejšie hot-dogy na Islande
Kvika footbath
známa pláž Nauthólsvík v Reykjavíku
Výhľad na Reykjavik z Perlanu
Výhľad na Reykjavik z Perlanu
Výhľad na Reykjavik z Perlanu
Stále váhaš či ísť alebo neísť? Island je krajina, ktorú ročne navštívi viac ako 1,5 milóna turistov a tieto čísla by mali v budúcnosti stúpať. Preto ti odporúčam nečakaj a vyraz!
Facebook Comments

Ďaľšie vychytávky