Island – krajina ohňa a ľadu bez cestovky – Westfjords

by Ladislav Barák

V roku 2017 sme zbehli do prvého výbežku islandských Západných fjordov a dostali nás natoľko, že sme sa v roku 2018 rozhodli Island navštíviť opäť, ale tento krát sa zameriame iba na Západné fjordy a ak nám zvýši čas, aj na juh ostrova. Žiaľ musíme konštatovať, že pravdepodobne sa na Island už nechceme vrátiť. Nižšie sa dočítaš prečo, ale dosť bolo na úvod , prejdime k radám a tipom.

Na začiatok ti odporúčam prečítať si článok z našej prvej návštevy Islandu, kedy sme prešli celý ring road. V článku nájdeš zaujímave informácie, hlavne:
 • rady ohľadom požičania auta + tankovanie
 • kde môžeš voľne kempovať a čo musíš dodržiavať? a kedy potrebuješ súhlas majiteľa pozemku?
 • informácie o pitnej vode
 • stravovanie (ako sme riešili raňajky, obed a večeru)
 • hygiena
 • potrebuješ hotovosť na Islande alebo ti stačí iba karta?

Žiaľ tieto informácie už v novom článku nenájdeš kvôli duplicite.

Vyššie uvedené rady si môžeš prečítať TU.

Ako je už zvykom na začiatok video z našej cesty:

Ako na letenky

Leteli sme leteckou spoločnosťou WIZZ AIR z Budapešti. Termín bol začiatok mája 2018. Letenky sme kúpili v predstihu asi 3 mesiace pred odletom – čo však bola riadna chyba. Ceny leteniek vrátane 1 x 20 kg podpalubnej batožiny nás vyšli 212 eur na osobu, ak by sme kupovali letenky 2-3 týždne pred odletom, tak by nás vyšli namiesto 212 eur okolo 160 eur na osobu. Dokonca koncom mája sa dali kúpiť za 110 eur. Takže pokiaľ plánuješ ísť na Island v máji, určite ti odporúčam počkať s kúpou leteniek a nekupovať ich v predstihu. Ak chceš ušetriť na letenkách, môžeš letieť napr. z Katowíc, pre nás pracujúcich sú však dva dni navyše veľkým luxusom :D.

Požičanie auta

Po dobrej skúsenosti z minulého roku sme sa rozhodli požičať si auto v požičovni Geysir.is. Nakoľko sme sa tento rok rozhodli spať v aute, vybrali sme si DACIU DUSTER 4×4. Na moje počudovanie má toto auto dostatok priestoru a ja s mojimi 183 cm som sa v zadu vedel úplne natiahnuť a vyspal som sa fakt kvalitne :).  Na to, že auto malo 80 000 km bolo v celkom slušnom stave. Ešte ako bonus sme dostali auto so zatmavenými sklami (ako keby tušili, že chceme spať v aute :D).

Prejdime k cene – vo vyššie uvedenej požičovni platí pravidlo, čím skôr, tým lacnejšie. Auto sme zajednávali 3 mesiace pred odchodom a vyšlo nás po early bird zľave iba 395 € (mali sme iba CDW poistenie). Čo je na tento typ auta fakt super cena.

Pýtaš sa, či ti CDW teda základné poistenie stačí? Moja odpoveď je áno, pokiaľ sa k autu budeš správať ako k svojmu a neplánuješ s nim jazdiť rally 😀 tak stačí. 

Proces požičania vozidla: S procesom požičovne sme boli veľmi spokojní – pán za prepážkou nám dal kľúče a papier, do ktorého sa značia poškodenia a išli sme si ho obzrieť. Všetky poškodenia sme vyznačili do papiera a následne sme mu ho odovzdali – pán to podpísal a dokonca si to po nás ani nešiel skontrolovať.

Štatistiky: Za 8 dní sme na aute najazdili 2547 km a priemerná spotreba na 100 km bola 6,1 l.

road to Látrabjarg

niekde na ceste do Látrabjarg

Ubytovanie

Poučení z minulého roku sme sa rozhodli stan nechať doma a väčšinu výletu prespať v aute.

Vo väčšine prípadov sme spali v kempoch (5 noci zo 7 nocí). Výhoda kempov začiatkom mája má tú výhodu, že nie sú ešte oficiálne otvorené, takže tu môžeš prespať zadarmo. Samozrejme nevýhoda je, že zostaneš bez WC a sprchy.  

1 noc sme spali voľne na odpočívadle. Už bolo neskoro večer a nestíhali sme prísť do kempu, tak sme sa rozhodli prespať na odpočívadle. Ak sa tiež náhodou ocitneš v takejto situácii, tak pristupuj k prírode s určitým rešpektom! Vždy si po sebe všetko uprac, pozbieraj všetky odpadky, proste zachovaj miesto v stave akom si ho našiel!

Pokiaľ sa dá, snaž sa vyhľadávať na prenocovanie kempy!

Poslednú noc sme už boli riadne uzimení a vonku bolo dosť nanič počasie, tak sme sa rozhodli zajednať si ubytovanie cez Booking.com priamo v centre Reykjaviku. Ubytovanie náš vyšlo pre 2 osoby iba 50 € vďaka zľave, ktorá momentálne prebieha.

Zľava na ubytovanie cez Booking.com: 

Ako som už spomínal vyššie momentálne prebieha zľava 10% z ceny ubytovania. Zľavu môžeš využiť na ubytovanie hocikde na svete. Snaž sa to rýchlo využiť, nakoľko nevieme, koľko akcia ešte potrvá!

Zľavu dostaneš jednoducho po kliknutí na tento link: https://www.booking.com/s/34_6/73457b6f

Zľavu na ubytovanie cez Booking.com už nie je možné využiť – odporúčací program bol ukončený k 15.10.2019
Ak sa v budúcnosti vyskytnú nové zľavnené kupóny určite ich tu nájdeš.

Počasie a cesty alebo je vhodné sa vybrať v máji do Západných fjordov?

Žiaľ moja odpoveď je nie. Do 20. mája by som do Západných fjordov určite nevyrážal. My sami sme pred odchodom dosť tŕpli, nakoľko väčšina ciest bola 5. mája ešte uzavretá.

Uzavretie ciest nám naše plány riadne skomplikovalo. Až 3 krát sme museli meniť plány, nakoľko na cestách bolo v niektorých miestach až 50 cm snehu. Väčšina horských „fjordových“ prechodov bol fakt hazard. Myslím, že fotka hovorí za všetko!

Pred odchodom ti určite odporúčam sledovať stránku http://www.road.is/, na ktorej nájdeš aktuálne informácie o počasí a hlavne o stave vozoviek v danej lokalite! Takže určite sa pred odjazdom na ňu pozri!

road n. 60 Iceland

závej na ceste č. 60 (z Þingeyri do Flókalundur)

Rozrátanie nákladov pre 2 osoby:

 1. Letenky                                    424 €
 2. Poistenie                                    16 €
 3. Nákup stravy na SK                  63 €
 4. Nákup alkoholu na SK             15 €
 5. Nákup stravy Island                 88 €
 6. Parkovanie                                   4 €
 7. Kartuša                                       14 €
 8. Požičanie auta                        395 €
 9. Náklady na benzín                 271 €
 10. Hot poty                                     10 €
 11. Ubytovanie Reykjavik              50 €

SPOLU JE TO                                         1350 €

Mapa výletu

Itinerár cesty:

     1. deň

Prileteli sme o 11:25 miestneho času a naše prvé kroky po vydaní auta vedú na nákup do miestnych potravín BONUS v Reykjaviku. Pokračujeme smer poloostrov Snæfellsnes k hot potu Landbrotalaug. Tento prameň je celkom známy, nakoľko pri ňom bolo odparkovaných približne 5 vozidiel. Po asi 25 minútach všetci zmizli a zostali sme tu len my. Výhľady z tohto hot potu boli fakt parádne. K hot potu musíš prekonať rieku, ale nie je to žiadny problém – stačí popreskakovať pár skál a si tam. Teplota vody je približne od 42 – 44 °C.  GPS súradnice: 64.832217, -22.318500

Pláž Ytri Tunga je známa tým, že tu žije celá kolónia tuleňov. Vraj sa tu vyskytujú hlavne  v júni a júli, avšak my sme mali asi šťastie a videli sme ich aj začiatkom mája. A celkom slušne nám aj zapózovali. GPS súradnice: 64.802751, -23.080225

Stjáni hot pot tak tento hot pot sa nachádza na súkromnom pozemku, avšak prístup k nemu je veľmi jednoduchý. V hot pote sme sa nekúpali, nakoľko sa nachádza na otvorenom priestranstve a voda v ňom je na Islandské pomery vlažná.  GPS súradnice:  64.841636, -23.217872

Buðir black church and budir beach – najfotogenickejší čierny kostolík Islandu. V blízkosti kostola sa nachádza aj úplne čierna pláž. Oplatí sa ju vidieť. Na pláž sa dostanete od parkoviska pešo – celá prechádzka trvá asi 15-20 min. GPS súradnice: 64.821789, -23.384584

Ďalej sa môžeš rozhodnúť či si cestu skrátiš po ceste 54 alebo pôjdeš dlhšou trasou po ceste 574. Ak sa rozhodneš pre cestu 574 pôjdeš okolo 700 000 rokov starého starovulkánu Snæfellsjökull (islandsky „snehom zapadaný ľadovec“). Práve tento starovulkán preslávil Jules Verne, tu sa začína jeho cesta do stredu zeme.

Na záver dňa pokračujeme k najfotografovanejšej hore Islandu – Kirkjufell. Hora vytvára spolu s blízkym vodopádom Kirkjufellfoss nádhernú scenériu. GPS súradnice: 64.927348, -23.306834

Okolo 22:00 sa snažíme pokračovať až do mesta Stykkishólmur. Avšak kompletne unavení sme to po asi 20 km vzdali, odstavujeme to na prvom odpočívadle, kde budeme nocovať.  GPS súradnice: 64.979033, -22.935422

Landbrotalaug
hot pot Landbrotalaug
Landbrotalaug
hot pot Landbrotalaug
Ytri Tunga
tulenia pláž Ytri Tunga
Stjáni
hot pot Stjáni
black church Buðir
čierny kostolík Buðir
black church Buðir
čierny kostolík Buðir
Kirkjufell
najfotografovanejšia hora - Kirkjufell
Kirkjufell
najfotografovanejšia hora - Kirkjufell

     2. deň

Začíname v mestečku Stykkishólmur, kde sme si pozreli miestny prístav s majákom a architektonicky zaujímavý kostol Stykkishólmskirkja. GPS súradnice: 65.073894, -22.729082

Prírodné termálne kúpele Drangsnes Hot Pots. Podľa nás patria k jedným z najkrajších na Islande. V blízkosti kúpeľov sa nachádzajú aj kompletne vybavené sprchy s WC a taktiež sa tu nachádzala zásuvka, v ktorej si môžeš dobiť elektroniku. GPS súradnice: 65.688467, -21.449506

Ďalej sme mali namierené do opustenej sleďovej fabriky v dedinke Djúpavík. Otvorená bola v roku 1935 a bola najväčšia fabrika na spracovanie sleďov na Islande. GPS súradnice: 65.944200, -21.557200 Potom sme sa chceli okúpať v jednom z najkrajších hot potov Islandu – Hákarlavogur alebo taktiež zvaný „Shark bay“. GPS súradnice: 65.998850, -21.317017 Ďalej to mal byť termálny bazén Krossnesslaug GPS súradnice: 66.056363, -21.508497. Žiaľ tieto 3 atrakcie, na ktoré sme sa fakt tešili ti nevieme opísať ani poskytnúť fotky, pretože 10 km pred nimi sme sa museli otočiť kvôli počasiu – na ceste bolo viac ako 50 cm snehu a neprišlo nám to zrovna ako najlepší nápad. Tak, ak máš fotku z niektorého z vyššie uvedených miest, aspoň nám ju hoď do komentára. Ďakujeme 🙂

Takže sa otáčame a mierime do kúpeľov v hoteli Laugarholl. Tento hot pot s názvom Gvendarlaug si nás získal hlavne kvôli tomu, že v blízkosti neho sa nachádza aj 15m dlhý bazén s teplou vodou a nádherným výhľadom. O hot pote som sa dočítal, že vraj má liečivé a blahodárne účinky na ľudský organizmus. Tento hot pot je spoplatnený sumou 500 ISK na osobu. K dispozícií sú aj prezliekáreň so sprchami. Kúsok od hot potov sa nachádzajú klasické Islandské domčeky. GPS súradnice: 65.781575, -21.521656

Po kúpačke rovno mierime do mestečka Holmavík , kde sme prespali v kempe. GPS súradnice: 65.702523, -21.680855

Stykkishólmur
mestečko Stykkishólmur
Stykkishólmur
prístav v mestešku Stykkishólmur
Stykkishólmur
kostol v mestečku Stykkishólmur
Westfjords
žiaľ ďalej to už nepôjde
Drangsnes Hot Pots
Drangsnes Hot Pots
Westfjords
scenery in Westfjords
hotel Laugarholl
bazén v hoteli Laugarholl
Laugarholl
bazén v hoteli Laugarholl
Gvendarlaug
hot pot Gvendarlaug
traditional Icelandic houses
tradičné Islandské domčeky
Westfjords
Westfjords

     3. deň

3. deň začíname v hot pote Hörgshlíðarlaug. Pri hot pote sa nachádza aj malá búdka, v ktorej je možné sa prezliecť. Teplota vody sa v tomto hot pote dá podľa potreby regulovať (stačí vybrať hadicu s horúcou alebo studenou vodou z bazéna). Inak z tohto miesta sú super výhľady na okolité fjordy. Určite ti ho odporúčam navštíviť – fakt super atmosféra. GPS súradnice: 65.831017, -22.628883

Keďže sme milovníci termálnych prameňov ďalšou zastávkou je ako inak hot pot Galtahryggjarlaug. Hot pot sa nachádza pri hoteli Heydalur – pri hoteli musíš zaparkovať. Nakoľko sa nachádza na pozemku hotela odporúčame, aby si sa na recepcii hotela ukázal a opýtal na cestu. Inak sa pri hoteli nachádza celkom zábavný pes a má veľmi rád škrabkanie na bruchu a za odmenu ťa zavedie priamo k hot potu. A možno sa ti podarí si s ním spraviť podobnú fotku ako máme my :D. Jediný problém bolo prebrodenie rieky, ale čo by sme nespravili kvôli vyčvachtaniu sa v hot pote :D. GPS súradnice: 65.840028, -22.678722

Pokračujeme po ceste a zastavujeme v lokalite s názvom Hvítanes. Jedná sa o miesto, z ktorého si môžeš perfektne obzrieť tulene. GPS súradnice: 65.994098, -22.815908

Ďalšia zastávka: mestečko Sudavík, kde sme navštívili Arctic Fox Center – centrum arktických líšok. Toto výskumné centrum slúži na záchranu jediného pôvodného cicavca Islandu. Máš možnosť si tu pohladkať toto jedinečné stvorenie. Ak budeš mať šťastie ako my, polárnu líšku však možno uvidíš aj vo voľnej prírode. GPS súradnice: 66.030486, -22.991670

Mesto Ísafjordur – zastavujeme sa na nákup v potravinách BÓNUS a prezeráme si mestečko. Je to celkom zaujímavé mesto obkolesené fjordami. Určite sa tu zastav.

Ďalej pokračujeme po ceste č. 60, ktorá vedie z Þingeyri do Flókalundur. Samotná jazda po tejto ceste je zážitkom, nakoľko je to jedna z najnebezpečnejších ciest Islandu (nenájdeš tu žiadne zvodidlá a ak sem pôjdeš v máji tak ako my,  budeš prechádzať aj okolo 10 m vysokých snehových závejov). Asi v 3/4 tejto cesty ti odporúčame zastaviť pri ikonickom vodopáde Dynjandi. Padá z výšky 100 metrov  a široký je až 60 metrov. V jeho okolí sa nachádza ďalších 6 vodopádov, pri ktorých sa môžeš zastaviť ako budeš kráčať k Dynjandi. GPS súradnice: 65.736465, -23.208933

Na záver dňa sme sa zohriali v hot pote Hellulaug – hot pot, ktorý je známy tým, že je vytesaný do skalnatého pobrežia a z tohto miesta máš neskutočný výhľad na oceán. Šanca, že tu budeš sám je fakt minimálna, keďže je dosť obľúbený medzi návštevníkmi. Teplota vody je okolo 38 °C. GPS súradnice: 65.577291, -23.159102

Zamierili sme rovno do kempu Flókalundi, ktorý sa nachádza približne 2 km od vyššie uvedeného hot potu. GPS súradnice: 65.577573, -23.171886

Hörgshlíðarlaug
hot pot Hörgshlíðarlaug
Hörgshlíðarlaug
hot pot Hörgshlíðarlaug
Galtahryggjarlaug
hot pot Galtahryggjarlaug pri hoteli Heydalur
Galtahryggjarlaug
hot pot Galtahryggjarlaug pri hoteli Heydalur
Hvítanes
Hvítanes - miesto na sledovanie tuleňov
Arctic fox centre
Arctic fox centre
Arctic Fox
Arctic Fox - Arktická líška
road n. 60 Iceland
závej na ceste č. 60 (z Þingeyri do Flókalundur)
road n. 60 Iceland
cesta č. 60 (z Þingeyri do Flókalundur)
Dynjandi waterfall
ikonický vodopád - Dynjandi
Dynjandi waterfall
ikonický vodopád - Dynjandi
view from waterfall Dynjandi
výhľad z vodopádu Dynjandi
Hellulaug
hot pot Hellulaug

     4. deň

Na programe je jeden z najkrajších hot potov Islandu. Hot pot Birkimelur je výnimočný aj kvôli tomu, že hneď vedľa termálneho prameňa sa nachádza aj veľký bazén s teplou vodou. Tento bazén mal neopísateľnú atmosféru :). Pokiaľ budeš v Západných fjordoch určite ho nevynechaj! GPS súradnice:  65.519652, -23.405316

Pokračujeme k najvyšším vtáčím útesom v Európe, avšak cestou sme zbadali stroskotanú loď. Zastavujeme a zisťujeme, že sa jedná o stroskotanú rybársku loď Garðar BA 64. Na oceán sa táto loď dostala v tom istom roku ako Titanic (1912) a skončila na Islande, kde v roku 1981 vyhlásili, že nie je schopná ďalšej plavby a odvtedy tu stojí ako spomienka na staré časy. GPS súradnice: 65.516796, -23.836744

Ďalej pokračujeme k spomínaným najvyšším vtáčím útesom v Európe – Látrabjarg. Zároveň je to najzápadnejšie miesto Európy. Útes je dlhý 14 kilometrov a vysoký 441 metrov. Uvidíš tu tie najrozličnejšie druhy vtákov. Pokiaľ sem pôjdeš v mesiaci jún alebo júl, možno tu zbadáš aj známeho Puffina (v máji sme ho tu nevideli). GPS súradnice:  65.502308, -24.531264

Po daždi na útesoch sme sa zmoknutí a premrznutí presunuli k hot potu Pollurinn. Hot pot sa nachádza nad cestou v miernom kopci, kde sú umiestnené 3 modré kade s rôznou teplotou vody. Dokonca pre veľa ľudí je to jeden z najobľúbenejších na Islande. Opäť raz výhľad na okolité fjordy je úchvatný. GPS súradnice: 65.649115, -23.894893 – nie je úplne presná – stačí si všímať odbočku Pollurinn vedľa cesty

Na konci dňa sme ešte zamierili do dedinky Bildudalur, kde sme sa trošku pomotali a poslednou zastávkou mal byť druhý bazén s teplou vodou Reykjafjarðarlaug, avšak kvôli uzavretej ceste sme sa tam nedostali. GPS súradnice: 65.623067, -23.468833

Znova sme prenocovali v kempe Flókalundi. GPS súradnice: 65.577573, -23.171886

Birkimelur
hot pot Birkimelur
swimming pool Birkimelur
bazén Birkimelur
Garðar BA 64
vrak lode - Garðar BA 64
road to Látrabjarg
niekde na ceste do Látrabjarg
Látrabjarg
vtáčí útes Látrabjarg
Pollurinn
hot pot Pollurinn
Pollurinn
hot potu Pollurinn
     5. deň

Absolvovali sme dlhý presun k známemu okruhu „golden circle“, nakoľko minulý rok sme si ho neužili dostatočne.

Prvá zastávka: národný park Thigvellir. Toto miesto je významné nielen z geologického hľadiska (oddeľovanie severoamerických a euroázijských tektonických dosiek za rok o 7 až 20 mm), ale taktiež tu bol založený v roku 930 prvý európsky parlament. Parkovanie je už spoplatnené sumou 500 ISK (5 €), ale pokiaľ prídeš medzi 20:00 a 9:00, tak parkovanie je bezplatné. GPS súradnice: 64.255901, -21.130362

Ďalej sme zamierili do oblasti Haukadalur. Táto oblasť je známa hlavne kvôli gejzíru Strokkur, ktorý vystrekuje vodu každých 6-8 minút do výšky takmer 20 metrov. GPS súradnice: 64.310400, -20.301301

Ďalej sme sa vybrali pozrieť známy vodopád Gulfoss. GPS súradnice: 64.325250, -20.129588

Okolo 16:00 sme sa vybrali do dedinky Flúðir, kde sme si nakúpili nejaké pivká a za intenzívneho dažďa sme sa vybrali do známych kúpeľov z minulého roka Hrunalaug Natural Hot Spring. Ale poviem ti, boli sme riadne sklamaní, nakoľko kúpele boli riadne zväčšené a to množstvo ľudí tu po sebe necháva riadny bordel. GPS súradnice: 64.132528, -20.254742

Prespali sme v kempe v mestečku Flúðir. GPS súradnice: 64.136575, -20.326407

Thigvellir
národný park Thigvellir
gejzír Strokkur
vodopády Gulfoss
prírodné kúpele Hrunalaug

     6. deň

Ráno sa budíme do nádherného počasia, okamžite sa balíme a ideme na jednu z najkrajších pláží sveta Reynisfjara beach. Žiaľ, minulý rok nám na tomto miesto celý čas lialo, takže teraz za nádherného počasia sme si to užili. Takmer 3 hodiny som sa len tak prechádzal po pláži a obdivoval tú neskutočnú silu vĺn 😀 inak jedna ma skoro aj zobrala do mora. Okrem čiernej pláže sa tu nachádza zaujímavý útes s jaskyňou. GPS súradnice: 63.404384, -19.044904

Presúvame sa k neďalekému majáku Dyrhólaey Arch. Maják sám o sebe nie je až tak zaujímavý, skôr sa tu oplatí pokochať tými neskutočnými výhľadmi na čiernu pláž, ľadovce a sopky po okolí. GPS súradnice: 63.402213, -19.129342

Bazén Seljavellir patrí k najznámejším bazénom Islandu. Bol postavený v roku 1923 a zároveň je aj najstarším termálnym bazénom na Islande. K bazénu sa dostaneš len pešo a cesta od parkoviska trvá asi 20 minút. Voda v ňom je vlažná, takže pokiaľ očakávaš, že sa tu riadne zohreješ, tak ťa budem musieť sklamať. Inak bazén je poriadne známy medzi turistami, v tomto období sme dokonca mali problém zaparkovať. GPS súradnice: 63.558654, -19.622530

Na obed zastavujeme pri vodopáde Seljalandsfoss. Známy je tým, že sa dá ísť za neho. Pokiaľ chceš ísť aj k nemu je potrebné zaplatiť poplatok za parkovanie 500 ISK (4 eur) GPS súradnice: 63.615965, -19.993038.

Následne sme zamierili do mestečka Hveragerdi, kde sme dotankovali a doplnili zásoby v supermarkete BÓNUS.  Po super minuloročnej skúsenosti s menším trekom a následným okúpaním sa v horúcej rieke Reykjadalur sme sa rozhodli, že to absolvujeme aj tento rok, avšak pred parkoviskom bola tabuľka, že horúca rieka je uzatvorená (kvôli turistom, ktorí chodia mimo vyznačených trás, čím boli poškodené chránené rastlinné spoločenstvá a cesta k tejto rieke bude uzavretá až do konca mája) GPS súradnice: 64.022483, -21.210888

Sklamaní sa teda presúvame k hot potu z predošlého dňa: Hrunalaug Natural Hot Spring. GPS súradnice: 64.132528, -20.254742

S nocľahom sme nijak nešpekulovali a išli sme do overeného kempu Flúðir, kde sme spali aj minulú noc. GPS súradnice: 64.136575, -20.326407

Reynisfjara
pláž Reynisfjara
Reynisfjara
pláž Reynisfjara
Reynisfjara
útes na pláži Reynisfjara
Dyrhólaey Arch
maják - Dyrhólaey Arch
Black sand beach
Black sand beach
swimming pool Seljavellir
najstarší bazén na Islande - Seljavellir
vodopád Seljalandsfoss
Reykjadalur hot spring
Hrunalaug Natural Hot Spring

     7. deň

Žiaľ náš posledný deň na Islande. Za silného dažďa sme zamierili rovno na známu benzínku z minulého roka, kde sme komplete umyli naše požičané auto a na poslednú noc sme si zarezervovali ubytovanie v hosteli Captain Reykjavik. GPS súradnice: 64.152764, -21.954863

Keďže sme sa mohli ubytovať až po 14:00, zamierili sme na jedinú pláž v Reykjaviku. Zároveň sa tu nachádza aj hot pot Nauthólsvík. Čo by to bolo za deň, aby sme sa neokúpali v hot pote, tak sme si išli po plavky a rovno sme skočili do horúcej vody. Cena za osobu je 600 ISK (5,5 eur). GPS súradnice: 64.121735, -21.927965

Už sme sa len ubytovali, následne pobalili všetky veci a po zvyšok dňa sa len motali po Reykjaviku. 

známa pláž Nauthólsvík v Reykjavíku
Nauthólsvík
hot pot Nauthólsvík v Reykjavíku
Reykjavik
dom v Reykjaviku

     Záver

Minulý rok sme v článku o Islande spomenuli, že návštevnosť na Islande by mala stúpať, avšak ani sami sme nepredpokladali, že to bude až tak rapídne tempo. Na to, že sme v roku 2018 navštívili Island v máji, boli sme fakt prekvapení, aké množstvo turistov sa tu nachádzalo (na juhu ostrova nás niekedy išlo aj 20 áut za sebou).

Hlavné rozdiely oproti roku 2017:

 • parkoviská pri väčšine prírodných atrakcií sú spoplatnené,
 • niektoré prírodné termálne kúpele „hot poty“ boli zväčšené kvôli náporu turistov,
 • v hot potoch na juhu ostrova už nemáš žiadne súkromie (niekedy nás tam bolo aj 12 v jednej kadi)
 • množstvo turistických chodníkov bolo zničených 
 • turisti si vytvárajú nové chodníky mimo vyznačenej trasy
 • prírodný prameň Reykjadalur bol uzavretý, kvôli množstvu turistov, ktorý ho navštívil – bolo to kvôli zničenej – zašlapanej vegetácií 🙁

Žiaľ po tejto návšteve sme skonštatovali, že je to asi naša posledná návšteva Islandu a pevne veríme, že vláda príjme určite opatrenia do budúcnosti a povolí vstup iba takému množstvu turistov, ktorý nebude tak neskutočne devastovať túto nádhernú krajinu.

Nemôžeme povedať, že by sme si tento výlet neužili, ale to množstvo turistov uberá Islandu práve to jeho čaro, za ktorým sem toľko turistov – rovnako ako aj my, mieri. Westfjordy však stále ponúkajú samotu, v ktorej sme si vychutnali to ticho a nedotknutú drsnú prírodu Islandu.

 

 

Facebook Comments

Ďaľšie vychytávky