Irak a Turecko na motorkách (8300 km, 15 dní, 5 krajín, 800 € na osobu)

by Ladislav Barák

Keďže v roku 2022 chalani absolvovali kratší moto výlet na Balkán, povedali sme si, že rok 2023 musí byť špeciálny a vydáme sa trošku ďalej. Rozhodovali sme sa medzi Veľkou Britániou a Írskom alebo juhom Turecka a Irakom. Nakoniec sme sa kvôli stabilite počasia rozhodli, že cieľom našej cesty bude juh Turecka a poloautonómny región Kurdistan v severnom Iraku. Po severnom Iraku nás čaká presun cez rôzne zaujímavé horské priechody až na sever Turecka. O tom, ako to celé dopadlo sa dočítaš nižšie.

Ubytovanie

Ubytovanie v hoteloch v Turecku a Iraku nie je najlacnejšie. Z tohto dôvodu sme si povedali, že keď bude dobré počasie budeme sa snažiť kempovať voľne v prírode a teda väčšinu času sme kempovali „na voľno“.

Vhodné miesta na voľné kempovanie si hľadáme cez aplikáciu iOverlander, ktorú si môžeš stiahnuť zadarmo na Android aj iOS.

V Iraku sme si hotely bookovali priamo cez aplikáciu BOOKING.COM. V Turecku nám táto aplikácia v roku 2023 nefungovala, preto sme si ubytovanie hľadali cez GOOGLE MAPS, ktorý nám ukázal aj cenu ubytovania. Po výbere niečoho schopného za normálnu cenu sme zamierili rovno na ubytovanie, kde sme sa na recepcii dohodli.

1. noc – free camping

14. noc – free camping na pumpe

Stravovanie

Ak pôjdeš podobnú cestu a plánuješ kempovať voľne v prírode, určite ti odporúčame zbaliť si nejaké zásoby aj zo Slovenska. Nie vždy budú obchody na vidieku otvorené, preto už nemusíš nič zohnať a zostal by si hladný.

– Pohostinnosť Turkov bola aj tento krát úžasná. V porovnaní s rokom 2019 sa nič nezmenilo, stále sú veľmi milí a neustále nás pozývali na čaj.
–  Kurdi na severe Iraku sú taktiež veľmi pohostinní.
– Strava bola všade veľmi chutná, samozrejme sme sa snažili ochutnať čo najviac domácich špecialít.

Raňajky:

Tým, že sme väčšinu času kempovali voľne v prírode,  vždy večer sme si nakúpili v miestnych potravinách niečo na raňajky. Poprípade, ak sme si nestihli nič kúpiť, zastavili sme na pumpách, ktoré mali aj reštauráciu a dali si čaj so sladkým pečivom.

Obedy:

Skoro každý deň sme mali obed v reštaurácii.

Ceny sa pohybovali od 1,8 € za polievku max do 7 € za kompletné menu. V priemere sa ceny za obed pohybovali okolo 4 – 6  € za obed.

Večere:

Keďže sme obedovali dosť neskoro,  väčšinou sme sa zastavovali v potravinách alebo v miestnych pekárňach a nakúpili niečo na večeru. Ceny v obchodoch v Turecku a Iraku sú o niečo nižšie ako u nás.

Najdrahšia komodita počas našej cesty bolo pivo v Turecku. 0,5 L plechovka ťa vyjde na 2 €.

lokálna večera v Turecku

Dukanská tradičná ryba, Irak

Počasie

Náš výlet sme uskutočnili v máji, kedy sa teploty pohybovali ráno od 10 °C, cez deň to bolo väčšinou okolo 24 °C. Teplo sme mali iba v Iraku a teploty sa vyšplhali aj na 37 °C. Pokiaľ plánuješ navštíviť aj Irak, tak máj je najvhodnejší čas, nakoľko ešte nie je až tak teplo. V júni a júli môžu teploty dosahovať aj 50 °C.

Oblečenie (čo si zbaliť na 15 dní?)

Tu je zoznam vecí na oblečenie, ktoré nám stačili na 15 dní:

 • 4 x tričko
 • 4 x trenky
 • 3 x ponožky
 • dlhé nohavice
 • krátke nohavice
 • termo bunda
 • termo prádlo
 • rýchloschnúci uterák
 • plavky
 • tenisky
 • šľapky
 • nepremoky + návleky na topánky

Pokiaľ si zbalíš takéto množstvo vecí, nezabudni pribaliť prací prostriedok.

kaňon Karanlik, Turecko

Diaľničné poplatky 

Maďarsko: Pre prejazd Maďarskom je potrebné kúpiť si elektronickú diaľničnú známku. Keďže sa budeš vracať po tej istej diaľnici aj späť, odporúčame zakúpiť 30 – dňovú známku za 12 €. Dá sa kúpiť aj na benzínových pumpách pri hraniciach s Maďarskom, stačí pri okienku povedať „MATRICA“ a uviesť tvoju ŠPZ.

Maďarskú diaľničnú známku kupujeme cez túto stránku: https://ematrica.nemzetiutdij.hu/

Srbsko: V Srbsku majú zavedený mýtny systém. Čiže na začiatku úseku si vytlačíš kartičku a na konci kde vychádzaš ju iba odovzdáš a zaplatíš. Cena od Maďarských hraníc až po Bulharsko je 9,5 € za motocykel. Ak sa nechceš zdržiavať, odporúčame platiť kartou.

Bulharsko: Diaľnica tu nie je spoplatnená pre motocykle. Ak by si ju plánoval navštíviť s autom, musíš mať zaplatenú diaľničnú známku.

Turecko: Diaľničný úsek cez ktorý sme prechádzali je v Turecku spoplatnený. Avšak tento krát sa nám nepodarilo zabezpečiť si elektronickú diaľničnú známku (HGS). Tak sme sa rozhodli po odporúčaní niektorých členov v našej motorkárskej skupine Moto výlety – Pobaľ sa ideme.sk – rady a tipy , že HGS nepotrebujeme. A že prípadné nedoplatky zaplatíme pri výstupe z krajiny na hraniciach.

Niektoré úseky tureckej diaľnice mali mýtnice, kde sme zaplatili za prejazd niektorými úsekmi. Boli to úplne drobné sumy od 0,2 – 1,2 €.

Sever Iraku: Nemajú diaľnice a cesty I. triedy nie sú spoplatnené.

Ceny benzínu v jednotlivých krajinách v máji 2023

Slovensko: 1,61 €
Srbsko: 1,50€
Maďarsko: 1,56 €
Turecko: 0,94 €
Bulharsko: 1,29 €
Irak: 0,54 €

V Iraku sa hlavne vyhýbaj benzínkam priamo pri hraniciach. Kvalita benzínu je tu otrasná. My sme tu raz natankovali a teda motorkám sa to vôbec nepáčilo.

Doklady a potrebné dokumenty

Do všetkých krajín okrem Srbska a Bulharska budeš potrebovať cestovný pas.

Do severného Iraku, budeš potrebovať aj platné víza (viac v časti víza).

Skoro na každej hranici si od nás colníci pýtali zelenú kartu a doklady od motorky. Pokiaľ by si šoféroval požičanú motorku, mohol by si sa dostať do situácie, že ťa na hranici otočia (treba si vybaviť splnomocenstvo, kde bude uvedený okrem majiteľa firmy aj názov firmy).

Takže pred cestou si nezabudni skontrolovať platnosť zelenej karty, a či je motorka napísaná na teba!

V Iraku ti zelená karta neplatí! Poistenie si musíš vybaviť priamo v krajine (viac v časti poistenie na vozidlo).

Ak sa rozhodneš, že pôjdeš do Iraku nezabudni si vytlačiť toto tlačivo 2 x a vyplniť ho pri výstupe z Turecka a vstupe do Turecka (tlačivo je potrebné iba ak sa rozhodneš navštíviť Irak). Tlačivo si daj potvrdiť colníkovi, ktorý ti bude kontrolovať motorku a následne pri poslednej kontrole ho odovzdaj colníkovi. Tlačivo nájdeš tu: https://agpakm.files.wordpress.com/2012/05/giriscikis.docx

Víza

Severný Irak (Kurdistan)

Víza do severného Iraku sa od začiatku mája 2023 dajú vybaviť už iba elektronicky. Cena za 30 dňové víza bola 72 USD. Víza odporúčame vybaviť ešte pred samotnou cestou.

Elektronické víza si vybavíš cez tento link: https://visit.gov.krd/applications/new

Poistenie vozidla (zelená karta)

V Iraku ti slovenská zelená karta neplatí! Je potrebné si spraviť poistenie priamo v danej krajine.

Ako predposledný krok na hraniciach pôjdeš so všetkými papiermi do budovy s označením č. 5, kde zaplatíš poistenie v USD. Cena je 30 USD za moto. Dá sa platiť iba v USD.

Ďalšie dôležité veci, ktoré musíš vybaviť pred cestou

 • Aktualizuj si mapy v GPS alebo v mobile, nech sa ti náhodou nestane, že ti  bude chýbať krajina v ktorej momentálne budeš.
 • Sprav si cestovné poistenie.
 • Skontroluj si platnosť občianskeho preukazu a pasu, aby si sa vyhol zbytočným problémom na hraniciach.
 • Pred cestou si daj dobiť všetky batérie. V našom prípade to bol hlavne powerbank, nakoľko sme väčšinu času prespávali voľne v prírode.

Peniaze

Spolu prejdeš cez 5 krajín, pričom v 4 krajinách je iná mena. My sme to riešili tak, že v tranzitných krajinách sme platili všetko kartou a v Turceku sme si vybrali hotovosť z bankomatu (250 €). V Iraku je problém s bankomatmi, takže sme si zamenili vybrané turecké líre (2000 TL) na Iracké dináre (110 000 ID).

Pri výbere hotovosti v lokálnej mene (inej ako eur) si vždy zvoľ možnosť zúčtovania tejto transakcie v lokálnej mene (nie v eur). V takom prípade bude tvoja transakcia zúčtovaná kurzom kartovej spoločnosti, ktorý je zvyčajne výhodnejší ako kurz, ktorý vám ponúkne bankomat.

Mysli na to, že v Iraku budeš platiť poistenie vozidla v USD. Takže na Slovensku si nezabudni zameniť EUR na USD. Pre istotu si zameň 50 USD. Ak by si zabudol nič sa nedeje na hraniciach si vieš zameniť skoro všetky meny na USD. Avšak kurz je extrémne nevýhodný.

Určite ťa bude zaujímať koľko si zaplatil za tovar alebo službu. Preto ti odporúčame si pred cestou do telefónu nainštalovať aplikáciu XE currency converter s ktorou budeš mať všetky výmenné kurzy pod palcom a dokonca pre fungovanie aplikácie nemusíš byť pripojený na internet.

Rozrátanie nákladov pre 1 osobu na 1 moto:
tankovanie (spotreba 4,5l/100km): 367,4 €
strava (raňajky, obedy, večere, nákupy): 164,6 €
ubytovanie (alebo len sprcha): 87,1 €
diaľničné poplatky, trajekty a iné poplatky: 44,5 €
vstupné (pamiatky, kúpele): 41 €
víza Irak + poistenie moto v Iraku: 95,4 €

Spolu je to 800 € – za 15 dňovú dovolenku.

Mapa výletu

Mapu v KMZ formáte si môžeš stiahnuť TU a vložiť do tvojej navigácie.

Itinerár

      1.deň – 1014 km

Dnes tranzitný deň. Štartovali sme v Leviciach a dostali sme sa až za bulharské hlavné mesto Sofia. Dnes sa nič zaujímavé neudialo. Zostali sme prekvapení, ako perfektne Srbi opravili a dobudovali diaľnice. Spíme na krásnom mieste pri jazere.

(GPS súradnice voľného kempovania: 42.484965, 23.729017)

Rozrátanie nákladov 1. deň:
diaľničná známka Maďarsko: 12,0 €
tankovanie: 61 €
mýto – Srbsko: 9,5 €
obed: 7 €
večera: 4,7 €
Spolu: 94,2 €

cestou do Turecka
1. noc - free camping

     2.deň – 712 km

Dnes opäť tranzitný deň. Obchádzkami sme sa dostali na trajekt, ktorý nás previezol cez úžinu Dardnelli na ázijský kontinent. Skoro nás nepustili cez turecké hranice, nakoľko motorka je písaná na firmu. Zavážila až notárska šnúrka na splnomocnení a online obchodný register. Na hraniciach sme sa zdržali cca 1,5 hod. Najlepšia správa dňa: benzín stojí len 0,95 € za liter.

(GPS súradnice voľného kempovania: 39.482378, 27.924898)

Rozrátanie nákladov 2. deň:
raňajky: 2,1 €
tankovanie: 29 €
obed: 4,6 €
trajekt: 2,1 €
Spolu: 37,7 €

Trajekt do Ázie
cestou do Ázie
2. noc - free camping

     3.deň – 512 km

Dnes začala hlavná časť mototripu. Prvá zastávka termálne pramene Pamukkale. Žiaľ, z návštevy tohto miesta sme boli riadne sklamaní. Vstupné skoro 19 € a jediné čo uvidíte sú vyschnuté travertínové bazény a rímske ruiny. V celom objekte bolo extrémne veľa ľudí. Ďalej sme pokračovali do nádherného mestečka Egirdir, ktoré sa nachádza priamo na brehu jazera s rovnomenným názvom.

(GPS súradnice voľného kempovania: 37.897453, 30.902788)

Rozrátanie nákladov 3. deň:
raňajky: 1,4 €
tankovanie: 22,8 €
obed: 3,7 €
večera: 5,1 €
Pamukkale vstup: 18,7 €
Spolu: 51,8 €

Pamukkale, Turecko
Pamukkale, Turecko
Pamukkale, Turecko
Pamukkale, Turecko
lokálna večera v Turecku
3. noc - free camping

     4.deň – 450 km

Ráno nás chytil lejak a trval až po mesto Konya. V tomto meste sme dali obed v miestnom lokáliku a následne sme pokračovali do Kapadócie. Kapadócia nás neskutočne očarila. Dnes sme si ešte pozreli hrad Uçhisar, ktorý je najvyšším miestom celej Kapadócie. Kempujeme na divoko priamo v národnom parku s výhľadom na celú oblasť.

(GPS súradnice voľného kempovania: 38.642460, 34.846923)

Rozrátanie nákladov 4. deň:
tankovanie 22,4 €
raňajky: 2,3 €
obed: 5,1 €
večera: 6,0 €
hrad Uçhisar – vstup: 4,6 €
Spolu: 40,4 €

jazero Egirdir, Turecko
výhľad na mesto Konya, Turecko
lokálny obed v Turecku
hrad Uçhisar, Turecko
Kapadócia, Turecko
Kapadócia, Turecko
Kapadócia, Turecko
4. noc - free camping

     5.deň – 509 km

Ráno sme objavovali národný park v Kapadócii zo sedla motorky. Potom sme sa vybrali pozrieť podzemné mesto Kaymakli. Podvečer sme si ešte pozreli opustenú vyhliadku Levent Vadisi, z ktorej sa nám naskytol výhľad na celé údolie. Spíme na nie najlepšom mieste popri málo využívanej šotolinovej ceste.

(GPS súradnice voľného kempovania: 38.381402, 38.360040)

Rozrátanie nákladov 5. deň:
tankovanie: 19,8 €
obed: 8 €
Kaymakli vstup: 11,7 €
večera: 3 €
Spolu: 42,5 €

Kapadócia, Turecko
Kapadócia, Turecko
podzemné mesto Kaymakli, Turecko
podzemné mesto Kaymakli, Turecko
vyhliadka Levent Vadisi, Turecko

     6.deň – 434 km

Dnes sme sa presunuli do hôr a užili sme si neskutočný horský priechod na horu Nemrut. Pojazdili sme šotoliny. Pozreli sme si sochy významných gréckych bohov, ktoré sa nachádzajú priamo na vrchole hory Nemrut. Následne sme sa presunuli do mesta Mardin, kde sme museli vybaviť nevyhnutné formality potrebné pre vstup do Iraku. Miestny Kurdi sú neskutoční, pomohli nám úplne so všetkým a ešte nás pozvali aj na čaj a večeru. Spíme v starom rímskom lome cca 7 km od Sýrie.

(GPS súradnice voľného kempovania: 37.178560, 40.937320)

Rozrátanie nákladov 6. deň:
hora Nemrut vstup : 4,7 €
obed: 4,7 €
teplá sprcha: 3,3 €
večera: 10 €
tankovanie: 11,8 €
Spolu: 34,5 €

cestou na horu Nemrut, Turecko
cestou na horu Nemrut, Turecko
hora Nemrut, Turecko
hora Nemrut, Turecko
cestou na horu Nemrut, Turecko
cestou na horu Nemrut, Turecko
cestou na horu Nemrut, Turecko
hrad Kahta, Turecko
vybavovačky v Mardine, Turecko
6. noc - free camping

     7.deň – 409 km

Prekročili sme iracké hranice a spíme v hlavom meste Irackého Kurdistanu – Erbil. Proces na hraniciach: Turecko vybavené za cca 30 min. Irak sme zmákli za 3 hod. Bola to riadna show. Na irackej strane nám povedali, že víza na hraniciach nevieme vybaviť, nakoľko od minulého týždňa sa dajú vybaviť len elektronicky. Našťastie bol na hraniciach zamestnanec OSN, ktorý nám spravil wifi hot spot. Víza sme vybavili online za cca 20 min (72 USD). Dostali sme pečiatky do našich pasov. Pobrali sme sa na ďalšiu kontrolu, kde colník zapísal informácie z technického preukazu do najväčšej knihy akú sme kedy videli. Potom zobral túto knihu a povedal, že máme ísť za ním. Presunuli sme sa na kontrolu vin čísla. Toto bola čistá tragédia. Zamestnanec skombinoval obe motorky do jednej. Takže tlačivo celé prepisoval, lebo mu ho bolo lúto vyhodiť. Po tejto kontrole sme my a kniha kníh putovali do ďalšej budovy. Tu nám kontrolovali zelenú kartu, po ktorej zhodnotili, že v Iraku neplatí a vydali nám papier, ktorý nemôžeme stratiť (viď. foto). Pri tejto kontrole u Mareka zistili, že má v pase pečiatku spolujazdca a nie pečiatku šoféra. Takže znova sme sa museli vrátit na začiatok po novú pečiatku. Pán nadriadený sa chytil za hlavu a ospravedlnil sa za svojho zamestnanca. S komentárom, že to tento zamestnanec nemá v hlave celkom v poriadku (hlavne že mal pištol). S novou pečiatkou sme sa vrátili na pôvodné stanovisko, kde sme zaplatili poistku (30 USD) a išli do posledných dverí, kde sme dostali zdrap papiera, že všetko máme vybavené. Tento papier sme odovzdali na poslednej kontrole colníkovi.

(GPS súradnice hotela SINAIA PALACE HOTEL: 36.176154, 43.999186)

Rozrátanie nákladov 7. deň:
tankovanie : 12,5 €
víza Irak: 67,5 €
poistka moto Irak: 28 €
obed: 6,2 €
hotel: 18,7 €
Spolu: 132,8 €

kniha kníh, Irak
najdôležitejšie tlačivo, Irak
Arbil, Irak

     8.deň – 154 km

Dnes sme mali oddychový deň. Ráno sme sa motali po centre hlavného mesta Kurdistanu – Arbil. Pozreli sme si citadelu – najstaršie nepretržite obývané mestské sídlo na svete, ktorého história siaha až 7000 rokov pred n. l. Potom sme si ešte pozreli starý a nový bazár. S lokálnymi pánmi sme si dali čaj. Okolo obeda sme dorazili k jazeru Dukan, kde sme si na obed dali tradičnú rybu za 25 €. Dnes voľne kempujeme na nádhernom mieste s výhľadom na okolité kopce a jazero. Spíme iba 35 km od iránskej hranice.

(GPS súradnice voľného kempovania: 36.032849, 44.988290)

Rozrátanie nákladov 8. deň:
tankovanie: 10,3 €
raňajky: 2,3 €
obed: 12,5 €
večera: 2,8 €
Spolu: 27,9 €

citadela v meste Arbil, Irak
výhľad z citadely v meste Arbil, Irak
nový bazár v meste Arbil, Irak
citadela v meste Arbil, Irak
tankovanie v Iraku
Dukanská tradičná ryba, Irak
jazero Dukan, Irak
jazero Dukan, Irak
jazero Dukan, Irak
8. noc - free camping

     9.deň – 278 km

Ráno sme vyrazili smerom k iránskym hraniciam. Úspešne sme prešli horský priechod v blízkosti iránskych hraníc, kde operujú turecké jednotky. Na checkpointe nám vojak oznámil, že sem môžeme vstúpiť iba na vlastné riziko, nakoľko je táto oblasť intenzívne bombardovaná. Bola to pohodička s krásnymi výhladmi až na výstup na ďalšom checkpointe, kde nás kompletne skontrolovali. Poobede sme navštívili turisticky známy vodopád Bekhall a pokúsili sme sa dostať na vrch hory Korak, kde sa nachádza zbombardované observatórium. Dostali sme sa len cca 5 km pod vrchol, nakoľko hore bol ďalší checkpoint so závorou. Dnes to bol TOP deň s množstvom nádherných horských priechodov. Ani sme netušili, že severný Irak je tak hornatá krajina. Dnes opäť kempujeme pri kaskádach v meste Deraluk.

(GPS súradnice plateného kempovania: 37.048934, 43.659569)

Rozrátanie nákladov 9. deň:
obed: 7,5 €
parking Bakhal vodopád: 1,4 €
večera: 4,1 €
tankovanie: 5,3 €
kemping: 7,1
Spolu: 25,4 €

horský prechod, Irak
horský prechod, Irak
turecké jednotky, Irak
kancelária v Iraku
vodopád Bekhall, Irak
cesty v Iraku
vrchol hory Korak, Irak
horský prechod na horu Korak, Irak
9. noc - platený camping

     10.deň – 490 km

Prekročili sme iracko-turecké hranice a opäť si užívame Turecko. Hranice sme vybavili za 2,5 hod. Predbehli sme koho sme mohli, ale našťastie boli všetci chápaví a dokonca nám aj pomáhali. Prekvapil nás iba pán, ktorý nám povedal, že na vstup do Turecka čaká už od včera večera. Zarazil nás poplatok 10 € za dezinfekciu 1 motorky na tureckej strane. Cestou sme chceli navštíviť starú rímsku pevnosť Dara, avšak bola zatvorená, tak sme si ju pozreli len spoza plota. Spíme v predraženom hoteli v meste Ergani, ktorý sme si dohodli v ruštine.

(GPS súradnice hotela HILAR OTEL: 38.266221, 39.791709)

Rozrátanie nákladov 10. deň:
tankovanie: 18 €
obed: 8,5 €
čistenie moto – poplatok Turecko: 9,3 €
večera: 6,1 €
hotel: 20 €
Spolu: 61,9 €

smer na Iracko-Turecké hranice
rímska pevnosť Dara, Turecko

     11.deň – 554 km

Ráno nás čakal presun ku kaňonu Karanlik. Bola to zatiaľ najkrajšia cesta, akú sme na motorkách išli. Poobede sa nám počasie riadne pokazilo. Cca 200 km sme išli v daždi, silnom nárazovom vetre a miestami padali aj krúpy. Spíme v totálnej diere v meste Bayburt.

(GPS súradnice hotela Kalepark Otel Bayburt: 40.260854, 40.229318) – V tomto meste ti odporúčam nájsť iný hotel.

Rozrátanie nákladov 11. deň:
tankovanie: 23 €
obed: 4,3 €
hotel: 17,4 €
večera: 6 €
Spolu: 50,7 €

kaňon Karanlik, Turecko
kaňon Karanlik, Turecko
kaňon Karanlik, Turecko
kaňon Karanlik, Turecko
kaňon Karanlik, Turecko

     12.deň – 489 km

Ráno sme pokračovali rovno po ceste D915. Je to jedna z najnebezpečnejších ciest na svete. Po tejto ceste sme sa presunuli popri Čiernom mori až do mesta Samsun. Cestou nás chytil neskutočný lejak, tak opäť spíme v hoteli priamo v centre Samsunu. Hotel má dokonca aj podzemnú garáž.

(GPS súradnice hotela Altay Otel: 41.287993, 36.336685)

Rozrátanie nákladov 12. deň:
tankovanie: 14,4 €
obed: 5,3 €
hotel: 16,1 €
večera: 5,0 €
Spolu: 40,8 €

cesta D915, Turecko
cesta D915, Turecko
cesta D915, Turecko
cesta D915, Turecko
cesta D915, Turecko
cesta D915, Turecko

     13.deň – 900 km

Bol to čisto tranzitný deň. Skoro celý deň sme mali chladno (14 – 19 stupňov). Spíme v meste Silivri cca 180 km od Turecko-Bulharskej hranice. V meste Silivri pri Marmarskom mori sa ešte nezačala sezóna, tak sme našli chatku priamo pri mori iba za 4,5 € na osobu.

(GPS súradnice chatiek pri pláži: 41.072401, 28.163110)

Rozrátanie nákladov 13. deň:
tankovanie: 36,5 €
obed: 7,5 €
ubytovanie – chatka: 4,5 €
diaľnica Turecko: 2,1 €
večera: 5 €
Spolu: 55,6 €

13. noc - platené chatky
Marmarské more, Turecko
13. noc - platené chatky

     14.deň – 1058 km

Opäť tranzitný deň. Z tureckého Silivri sme sa presunuli do srbskej Subotice k maďarským hraniciam. Dnes bolo celý den bláznivé počasie. Dva krát sme totálne zmokli. Kempujeme na pumpe pri Subotici, nakoľko pred nami bola neskutočná búrka.

(GPS súradnice benzínky, kde nám dovolili kempovať: 45.967413, 19.711313)

Rozrátanie nákladov 14. deň:
tankovanie: 70,4 €
obed: 7,4 €
Srbsko diaľnica: 6,4 €
večera: 3,9 €
Spolu: 88,1 €

Bulharská hranica
14. noc - free camping na pumpe

     15.deň – 337 km

Sme na Slovensku. Dnes nás čakal iba rýchly presun cez maďarskú dialnicu domov.

Rozrátanie nákladov 15. deň:
raňajky: 2,6 €
Srbsko diaľnica: 3,1 €
tankovanie: 10 €
Spolu: 15,7 €

cesta domov

Spolu sme za 15 dní prešli 8300 km, navštívili sme 5 krajín a celé nás to vyšlo iba 800€ na osobu.

Všetky videá z tohto tripu nájdeš na našom Instagrame:  https://www.instagram.com/pobalsaideme/

Pokiaľ ťa zaujímajú naše výlety na motorkách a nechceš aby ti unikol nový článok, poprípade máš nejaké otázky ohľadom cesty, alebo by si sa chcel s ostatnými podeliť o tip na moto výlet, neváhaj sa pridať do našej motorkárskej skupiny na FB (motorkárska skupina, ktorá sa venuje len tipom na moto výlety):

Moto výlety – Pobaľ sa ideme.sk – rady a tipy

Facebook Comments

Ďaľšie vychytávky