Financovanie a dôvod našej dlhodobej cykloturistiky

by Ladislav Barák

Prečo a za čo? Toto sú dve otázky, s ktorými sa v rámci našich kruhov stretávame najčastejšie. Z tohto dôvodu sme sa rozhodli pripraviť článok, kde nájdeš odpovede na tieto dve otázky.

Prečo sme sa rozhodli pre dlhodobú cykloturistiku?

Po piatich rokoch v zamestnaní som si uvedomil, že život uteká veľmi rýchlo a je na čase trošku spomaliť a užiť si ho. A ako si ho užije mladý človek najlepšie? No predsa cestovaním.

Hádam nechceš, aby tvojím najväčším dobrodružstvom mladosti bolo splácanie hypotéky.

Tak sme sa teda s Aďkou rozhodli, že v apríli 2019 dáme výpovede a po pol ročnej fyzickej príprave začneme v novembri 2019 naše dobrodružstvo po Amerikách na bicykloch.

A prečo práve bicykel? Cykloturistika nám za posledných 5 rokov naozaj prirástla k srdcu. Počas nášho obdobia nezamestnanosti (apríl – október 2019) sme spravili skoro 5 000 km na tomto dopravnom prostriedku. Je to úplne iná forma spoznávania krajiny pri ktorej máš omnoho viac času na vnímanie sveta okolo seba a hlavne pri šliapaní môžeš čas využiť na rozjímanie, či už nad životom alebo nad sebou samým alebo si len utriediť myšlienky.

Možno si práve hovoríš, či sme sa zbláznili, keď chceme podniknúť niečo takéto. Možno ti po rozume chodí množstvo otázok: Čo naša budúcnosť? Čo naša kariéra? Čo náš dôchodok? A povieme ti, že je nám to momentálne jedno. Už vieme, že nám nateraz stačilo premárneného života v kancelárií a dochádzania z jednej práce do druhej práce, len kvôli tomu, aby sme zapadli do systému, zarobili peniaze vďaka ktorým sme sa udržali v určitej komfortnej zóne. Proste jediné čo chceme je byť šťastní a náš terajší život nás zrovna k tomuto šťastiu nedoviedol. Tak prečo neskúsiť zmenu a nájsť skutočné životné šťastie?!

„And in the end, it’s not the years in your life that count. It’s life in your years.“
„Nakoniec to nebude o tom, koľko rokov si sa dožil, ale koľko rokov si naozaj žil.“
— Abraham Lincoln —

Odkiaľ a koľko sa nám podarilo zarobiť za posledný rok?

Prejdime teda k časti. ktorá ťa zaujíma pravdepodobne o niečo viac ako dôvod „prečo“. Za posledný rok sme mali 4 zdroje príjmov. Teraz si jeden po druhom pekne rozoberieme a začneme od najmenšieho príjmu.

1. Booking a ich odporúčací program

V roku 2016 sme si založili cestovateľský blog Pobaľ sa ideme, cez ktorý zdieľame rôzne typy na výlety a ukazujeme ľuďom, že cestovať sa dá aj lacno. Do článkov sme vložili Booking – odporúčací link. Po kliknutí naň mal náš čitateľ zľavu 10% alebo 23 € z ceny ubytovania (mohol sa rozhodnúť, ktorá zľava je pre neho výhodnejšia) a my sme vďaka tomu za každé takéto odporúčanie dostali odmenu tiež. Išlo o rôzne sumy od 13 € do 22 €.

Spolu sme si takto dokázali privyrobiť až 580 € na naše cestovanie.

2. Sponzoring

Za posledný rok sa nám podarilo osloviť sponzorov, od ktorých sme dostali vecné alebo finančné dary.

Vecné dary

Firma CESTY NITRA, a. s. nám na naše dobrodružstvo darovala bicykle značky Specialized. V tejto spoločnosti som pracoval 5 rokov a keď som sa rozhodol skončiť, oznámil som to môjmu riaditeľovi. Tento nápad sa mu páčil natoľko, že sa nás rozhodol podporiť práve kúpou bicyklov. Môžno sa ti to zdá neuveriteľné, ale toto je dôkaz,  že na svete sa nájdu chápavé firmy, ktorým zamestnanec nie je ukradnutý a záleží im na splnení ich snov. Bicykle, ktoré sme dostali sú v hodnote 2 200 €. Ak by si si práve hovoril, že určite som sa do tej firmy dostal na niekoho odporúčanie alebo po známosti, žiaľ, ťa musím sklamať. Musel som si prejsť 3 výberovými kolami a až následne ma priali.

Finančné dary

Počas našej pracovnej kariéry sme stretli mnoho zaujímavých ľudí, s ktorými sme sa rozprávali aj o našich budúcich cestovateľských cieľoch. Väčšinu to neoslovilo vôbec, jediné čo ich zaujímalo bolo, z čoho budeme žiť tak dlhú dobu. Niektorých naša cesta oslovila natoľko, že sa nás rozhodli finančne podporiť. Za čo im ďakujeme! Spolu sa nám podarilo vyzbierať 5 800 €.

Spolu sme teda od sponzorov dostali 2 bicykle v hodnote 2 200 € a finančné dary v hodnote 5 800 €. Výsledná suma od sponzorov je 8 000 €.

3. Mzda z práce (6 mesiacov) + príspevok v nezamestnanosti z úradu práce (6 mesiacov)

Ak si myslíš, že by som mohol dlhodobo cestovať iba z platu v Nitre, nebolo by to reálne. Kvôli tomu, aby sme mohli podniknúť dlhodobú cestu, musel som si nájsť ešte jednu robotu. Časovo to nebolo vôbec jednoduché skĺbiť, nakoľko môj posledný pracovný rok som okrem TPP v Nitre pracoval aj na dohodu v Bratislave. Čiže veľa krát som sa po práci v Nitre musel presunúť do práce do Bratislavy. Aďka zo začiatku pracovala taktiež v Nitre, avšak kvôli lepším platovým podmienkam odišla do Bratislavy.  Čo všetko človek nespraví pre to aby mohol dlhodobo cestovať?! 😀

Posledný pol rok sme boli prihlásení na úrade práce a dostávali príspevok v nezamestnanosti, z ktorého sa nám tiež podarilo ušetriť nejaké financie.

Koľko sme si teda dokázali ušetriť za posledný rok na dlhodobé cestovanie (6 mesiacov v zamestnaní a 6 mesiacov príspevok v nezamestnanosti)? Spolu to bolo 10 000 €, čiže 5 000 € na osobu.

Ak sa ti zdá táto suma priveľká, odporúčam ti nájsť si dve zamestnania a vyskúšať si byť v robote už o 6:00 a pracovať niekedy aj do 20:00. Keby som nemal cieľ šetriť na dlhodobé cestovanie, určite by som to zo zdravotného hľadiska nerobil.

Celkovo nám za 12 mesiacov pribudlo na našom cestovateľskom účte 16 380 € + dostali sme bicykle v hodnote 2 200 €. Po odpočítaní prvotných nákladov (3 380 €) nám zostalo na cestovateľskom účte 13 000 €, ktoré môžeme minúť na samotnú cestu.

Nižšie sa dočítaš čo všetko je zahrnuté v prvotných nákladoch.
cesta Krásnohorské Podhradie - Úhorná

cesta Krásnohorské Podhradie – Úhorná

Minimalistický spôsob života nám za 5 rokov pomohol našetriť si nemalý balík peňazí. Možno sa inšpiruješ našimi tipmi ako ušetriť:

Ubytovanie: 5 rokov som žil v Nitre v obrovskom 6 izbovom dome spolu s ďalšími 6 ľuďmi. Ubytovanie ma na mesiac vyšlo 100 €. Aby sme ušetrili na ubytovaní, počas našej nezamestnanosti sme sa rozhodli posledný pol rok stráviť u rodičov doma.
Strava: Snažili sme sa pravidelne variť si doma na viac dní. Robili sme menšie nákupy (začali sme kupovať potraviny, ktoré sme aj reálne spotrebovali). Prestali sme kupovať balené minerálne vody a sladkosti sme kupovali len príležitostne.
Doprava: Do práce sme sa dopravovali výhradne na bicykli v prípade veľmi nevhodného počasia pešo.
Elektronika: Príde nám úplne zbytočné investovať peniaze do aktuálnych elektronických vychytávok. Aj z tohto dôvodu máme obaja 4 ročné iphony SE z druhej ruky. Nekupuj novú elektroniku! Pokiaľ si trošku technicky zručný aj zo staršieho notebooku dokážeš spraviť celkom slušný stroj. Na bazoši nájdeš množstvo „pokazenej“ elektroniky za pár €.
Oblečenie: Za posledný rok a pol sme si nekúpili žiadny nový kúsok oblečenia, nakoľko sme vedeli, že zanedlho aj tak odchádzame na cesty.
Šetrenie: Založili sme si spoločný účet, kde sme každý mesiac posielali po 200 € a tieto peniaze nám slúžili na živobytie a pokryli taktiež aj väčšiu časť výdavkov na dovolenkách. Ostatné zarobené peniaze sme si ukladali na sporiaci účet.

Čo všetko je zahrnuté v prvotných nákladoch?

Bicykle

Ako som už spomínal vyššie, bicykle nám na našu cestu darovala firma CESTY NITRA, a. s, v hodnote 2 200 €. Ak by si sa chystal na dlhodobú cykloturistiku, nemusíš si kupovať hneď nový bicykel, môžeš použiť aj svoj starý, poprípade sa pozrieť na stránky bazárov, kde nájdeš naozaj pekné kúsky za nízke ceny.

Bicykle nás vďaka spoločnosti CESTY NITRA, a. s stáli 0 €

Letenky

Je jasné, že cena leteniek sa odvíja od toho kam letíš. My sme leteli do Medellínu v Kolumbii, kde sme začali našu cestu.

Letenky pre 2 osoby: 1150 € (za prepravu bicyklov sme neplatili nakoľko sme mali ľahkú podpalubnú batožinu)

Letenka pre 1 osobu: 575 €

Očkovanie

Jednou z najdôležitejších vecí ak cestuješ do krajín ako Južná a Stredná Amerika je očkovanie. Dokonca ťa do niektorých krajín nemusia pustiť, ak by si nemal očkovanie proti žltej zimnici. My sme sa dali zaočkovať proti hepatitíde A, brušnému týfusu, žltej zimnici a keďže naším dopravným prostriedkom je bicykel, tak aj proti besnote.

4 očkovania aj s registračným poplatkom pre 2 osoby: 506 €

4 očkovania aj s registračným poplatkom pre 1 osobu: 253 €

Cestovné poistenie

Dôležitá vec na ktorej sa neoplatí šetriť. Po prečítaní mnohých článkov, fór a facebookových diskusií sme sa nakoniec rozhodli pre celoročné cestovné poistenie od firmy Allianz. Poistenie nám platí vo všetkých krajinách sveta okrem USA a Kanady. Keďže väčšinu času sa na našej ceste budeme zdržiavať v Južnej a Strednej Amerike, rozhodli sme sa, že do USA a Kanady sa pripoistíme až tesne pred vstupom.

Celoročné cestovné poistenie pre 2 osoby: 430 €

Celoročné cestovné poistenie pre 1 osobu: 215 €

Výbava na bicykel

Keďže sme sa venovali len jednodňovej cyklistike a nikdy nie dlhodobej cykloturistike, museli sme si dokúpiť aj nejaké vybavenie na bicykel. Najdrahšou položkou boli brašne na riadidlá, zadný nosič a brašne na zadný nosič. Táto časť vybavenia nás stála 302 € pre 2 osoby. V júni 2019 sme absolvovali cestu okolo Slovenska na bicykloch (článok nájdeš TU) a zistili sme, že ešte predsa len budeme musieť dokúpiť náradie na opravu bicyklov, spätná zrkadlá, stojany na bicykle. Táto časť výbavy nás vyšla 68 €. 

Výbava na bicykel pre 2 osoby: 370 €

Výbava na bicykel pre 1 osobu: 185 €

Krásna Hôrka

Krásna Hôrka

Elektronika

Z elektroniky sme si na našu cestu dokúpili GoPro Hero 7 za 430 € a z Číny sme si objednali menší notebook Teclast f6 pro za 400 € (sami sme zvedaví, či cestu vôbec zvládne :D).

Dokúpenie elektroniky nás vyšlo spolu 830 €.

Kempové vybavenie

Čaro kempovania sme objavili ešte v roku 2014 a od vtedy máme aj našu kompletnú kempingovú výbavu (v Amerike ju hádam už doderieme :D).

K výbave sme dokupovali len jeden cyklistický spacák za 54 €

Lieky

Kde nájdeš najlepší zoznam liekov na dlhodobú cykloturistiku? No predsa priamo u doktorov, ktorí cestujú na bicykli už viac ako 2 roky. Pár, ktorý na webe nájdeš ako Step out and explore napísal na túto tému perfektný článok, ktorý nájdeš TU. Väčšia časť našej cestovnej lekárničky je zostavená práve podľa ich zoznamu.

Celkovo nás naša poskladaná cestovná lekárnička vyšla 40 €

Prvotné náklady na našu cestu pre obidvoch boli spolu 3 380 €.
Štrbské pleso

Štrbské pleso

Facebook Comments

Ďaľšie vychytávky