Prípravy na cestu bývajú aspoň v našom prípade omnoho viac stresujúcejšie ako samotná cesta. Veď to poznáš: Mám všetko pobalené? Nezabudol som niečo vybaviť? V tomto článku ti zhrnieme všetko, čo sme riešili počas 6 mesiacov našich príprav pred samotnou veľkou cestou. Tak poďme na to.
1. Odhlásenie sa zo všetkých úradov
Odhlásenie z úradu práce
Ak si bol nahlásený na úrade práce je potrebné sa pred cestou z tejto štátnej inštitúcie odhlásiť. Po vyčerpaní celého príspevku v nezamestnanosti sme tak spravili aj my a nechali sme sa dobrovoľne vyradiť z úradu práce.
Odhlásenie zo zdravotnej poisťovne
V prípade, že cestuješ do zahraničia na obdobie dlhšie ako 6 mesiacov máš možnosť sa odhlásiť zo zdravotnej poisťovne. Avšak odhlásia ťa iba pod podmienkou, že im predložíš zmluvu o komerčnom cestovnom poistení, ktorá ťa kryje na dobu dlhšiu ako 6 mesiacov. Mesačne si takto ušetríš niečo cez 75 €.
2. Komerčné cestovné poistenie
Dôležitá vec, na ktorej sa neoplatí šetriť. Po prečítaní mnohých článkov, fór a facebookových diskusií sme sa nakoniec rozhodli pre celoročné cestovné poistenie od firmy Allianz. Poistenie nám platí vo všetkých krajinách sveta okrem USA a Kanady. Keďže väčšinu času sa na našej ceste budeme zdržiavať v Južnej a Strednej Amerike, rozhodli sme sa, že do USA a Kanady sa pripoistíme až tesne pred vstupom. Cena tohto poistenia bola 215 € na osobu.
Už máme aj prvú pozitívnu skúsenosť s touto poisťovňou. Aďka navštívila nemocnicu v Panama City a po naskenovaní a zaslaní všetkých dokladov, ktoré sme tam obdržali, nám Allianz preplatila plnú sumu za ošetrenie a lieky.
Prečo sa poistiť a perfektné rady ako si vybrať tú správnu poisťovňu spísal Peťo Kincel z cestovateľského blogu Cestuj po svete. Článok nájdeš TU.
3. Registrácia na stránke ministerstva zahraničných vecí
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú službu poskytovania dôležitých informácií, včasného varovania pred hroziacim nebezpečenstvom v zahraničí a pomoci v núdzových situáciách. Z tohto dôvodu si nezabudni zaregistrovať tvoju cestu na ministerstve zahraničných vecí! Zaregistrovať sa môžeš prostredníctvom dotazníka, ktorý nájdeš na tejto stránke: https://www.mzv.sk/Register
4. Zoznam vecí, aby si na nič nezabudol
Najprv sme si vytvorili základný zoznam vecí, ktoré budeme potrebovať na našej cykloceste po Amerikách na bicykloch. Do vycestovania nám zostávalo 6 mesiacov, počas ktorých sme tento zoznam dopĺňali vždy, keď sme si na nejakú vec spomenuli. Takto sme na nič nezabudli a vyhli sme sa zbytočnému stresu, ktorý nám balenie na poslednú chvíľu spôsobuje. Prvý krát sme na nič nezabudli!
5. Bankové účty
Na dlhodobé cestovanie sme si spolu založili päť bankových účtov. Dva bankové účty v slovenských bankách. Išlo o banky Unicredit a 365 bank (tieto dva bankové účty sme si zakladali iba pre prípad núdze, nakoľko poplatky v slovenských bankách sú dosť vysoké, ak máš aj výber zadarmo, banka si prepočíta vybraté peniaze vlastným kurzom, čiže v konečnom dôsledku je to riadne nevýhodné).
Ďalšie tri účty sme si založili v zahraničných online bankách. Ide o banky: Revolut, Monese a N26. Všetko ovládaš cez mobil, poplatky za výber sú minimálne, vedenie účtu je bezplatné a hlavne nemajú žiadne pobočky, takže všetko vybavíš online.
Aj tieto zahraničné online banky majú vlastný pozývací systém:
- Ak si založíš účet v banke Monese cez náš pozývací kód obaja dostaneme odmenu podľa aktuálnych podmienok. Pri založení účtu nezabudni zadať náš pozývací kód: LADIS996
- Ak si založíš účet v banke Revolut cez náš pozývací kód obaja dostaneme odmenu podľa aktuálnych podmmienok.
6. Kópie dokumentov a dokladov
Nezabudni si naskenovať všetky dôležité cestovné dokumenty a doklady pre prípad, že by ťa okradli alebo by si ich stratil. Hlavne je to pas so všetkými platnými vízami a kartička s cestovným poistením. Následne si ich ulož na niektoré z online úložísk a taktiež si nezabudni vytlačiť 2 – 3 kópie pasu. Zároveň si pri skenovaní nezabudni skontrolovať aj platnosť pasu (pri vstupe do niektorých krajín nestačí mať len platný pas, ale dĺžka platnosti musí byť ešte niekoľko mesiacov po prílete z krajiny).
Originálny pas vyberáme z tajného vrecka iba na hraniciach. Pokiaľ od nás niekto požaduje pas, vždy mu dáme iba kópiu.
7. Druhý cestovný pas
Na moje prekvapenie je Slovenská republika jedna z krajín v ktorej môžeš mať dva cestovné pasy platné súčasne. Toto oceníš hlavne v prípade straty alebo krádeže v zahraničí. V prípade cestovania do rizikovejší krajín dbaj hlavne na to, aby si mal každý z pasov uložený niekde inde.
Ak si držiteľom platného cestovného pasu s platnosťou na 10 rokov a požiadaš o vydanie druhého cestovného pasu, pričom budeš následne držiteľom dvoch platných cestovných pasov, druhý cestovný ti bude vydaný s platnosťou na 5 rokov.
8. Očkovanie (očkovací preukaz) + COVID pass
Jednou z najdôležitejších vecí ak cestuješ do krajín ako Južná a Stredná Amerika je očkovanie. Dokonca ťa do niektorých krajín nemusia pustiť, ak by si nemal očkovanie proti žltej zimnici. My sme sa dali zaočkovať proti hepatitíde A a B, brušnému týfusu, žltej zimnici a keďže naším dopravným prostriedkom je bicykel, tak aj proti besnote.
Nezabudni si so sebou na cesty zobrať očkovací preukaz, nakoľko v niektorých krajinách budeš musieť zdokladovať, že máš očkovanie proti žltej zimnici.
Digitálny COVID preukaz sme počas našej cesty nemuseli riešiť, nakoľko ešte žiaden covid-19 neexistoval, avšak teraz sa bez neho nikam nepohneš. Po kompletnom zaočkovaní si teda nezabudni stiahnuť Digitálny COVID preukaz z https://korona.gov.sk/ ,poprípade si nainštaluj aplikáciu tvojej zdravotnej poisťovne, kde budeš mať tento digitálny COVID preukaz taktiež dostupný.
9. Itinerár cesty
Nezabudni si pred cestou vytvoriť aspoň základný itinerár cesty. My sme si pred cestou zostavili mapu zaujímavých pamiatok, prírodných úkazov a zaujímavých ciest, ktoré chceme na našej ceste určite vidieť. Samozrejme, že sme na našej ceste stretli množstvo domácich obyvateľov, ktorí nám odporučili ďalšie body záujmu. Avšak tento základný itinerár sme zostavili hlavne kvôli rodičom, aby vedeli kde približne sa budeme nachádzať.
10. Generálna plná moc a splnomocnenie na poštu
Ak odchádzaš do zahraničia na dlhšie obdobie, je vhodné udeliť generálnu plnú moc niekomu z rodiny v prípade, ak by bolo treba za teba niečo vybaviť napr. na úrade alebo v zdravotnej poisťovni na Slovensku. Nezabudni si dať túto generálnu plnú moc notársky overiť.
Taktiež odporúčame vybaviť splnomocnenie na poštu. Ak by ti bola doručená obálka do vlastných rúk, tak bez splnomocnenia na pošte ju nemôže za teba nikto prevziať (ani žiadny člen rodiny). Stačí si na pošte vypýtať tlačivo (žiadosť) a po jej vyplnení a zaplatení malého poplatku dostaneš malú modrú kartičku, na ktorej je napísané rodné číslo, meno a priezvisko splnomocnenca. Táto kartička má neobmedzenú platnosť.
11. Mapy – stiahnuť aktuálne mapy
Vec, na ktorú zabúdame skoro vždy aj my. Veď to poznáš, prechádzaš hranice niektorého zo štátov a v tvojej obľúbenej navigačnej aplikácií nemáš mapu pre aktuálny štát. A problém nastáva, keď sme niekedy po prekročení hraníc bez internetu aj 2 – 3 dni. A potom je to všetko len o domnievaní sa či ideme správnym smerom.
12. Návšteva obvodného lekára a zubára
Pred odchodom ti odporúčame absolvovať preventívne vyšetrenie u obvodného lekára, aby si zistil, či nemáš pred cestou nejaký vážnejší zdravotný problém, ktorý by ti bránil v ceste.
Taktiež odporúčame pred odchodom navštíviť tvoju zubnú ambulanciu, kde si daj spraviť preventívnu prehliadku a dentálnu hygienu. V prípade, ak máš nejaký zubný problém, určite ho doriešiť ešte pred cestou, nakoľko v zahraničí ťa to môže vyjsť celkom draho.
13. Nákup výbavy
Najprv sme pobalili všetky naše veci a vydali sa na bicykloch okolo Slovenska (článok nájdeš TU), kde sme zistili, čo nám chýba a čo budeme ešte potrebovať dokúpiť na našu veľkú cestu po Amerikách na bicykloch.
14. Vyskladaj si lekárničku
Kde nájdeš najlepší zoznam liekov na dlhodobú cykloturistiku? No predsa priamo u doktorov, ktorí cestujú na bicykli už viac ako 2 roky. Pár, ktorý na webe nájdeš ako Step out and explore napísal na túto tému perfektný článok, ktorý nájdeš TU.
Väčšia časť našej cestovnej lekárničky je zostavená práve podľa ich zoznamu.
15. Víza
Pred cestou si nezabudni overiť vízové povinnosti na tejto stránke. Nájdeš tu všetky informácie, kam je potrebné vybaviť víza a aká je maximálna dĺžka pobytu v konkrétnej krajine do ktorej cestuješ.
Takže ak plánuješ navštíviť krajinu, do ktorej je potrebné vybaviť víza, určite ti odporúčame obrátiť sa na spoločnosť eVíza.sk , ktorá má s ich vybavovaním už 12 ročné skúsenosti. Sami využívame ich služby a sme veľmi spokojní s rýchlosťou a prístupom tejto spoločnosti.
16. Nauč sa základné frázy v lokálnom jazyku
Počas nášho obdobia nezamestnanosti sa Aďka intenzívne učila Španielčinu. V Strednej a Južnej Amerike je úplne nevyhnutné, aby si poznal aspoň základné frázy.
Ak však nemáš čas na štúdium z akéhokoľvek dôvodu, nezabudni si aspoň stiahnuť offline verziu aplikácie google translate a taktiež si do nej stiahni všetky jazyky, ktoré by sa ti mohli hodiť.
Po vybavení všetkých týchto vecí sme mohli bez starostí vyraziť na cesty!