Balkán trip (4000 km, 11dní, 9 krajín, rozpočet: 360€ na osobu)

by Ladislav Barák

Dlhšiu dobu sme s Aďkou plánovali navštíviť krajiny bývalej Juhoslávie, avšak vždy sme to odkladali, ale teraz už vieme, že to bola asi najväčšia chyba, ktorú sme spravili. Balkán je krajina neobmedzených možností a hlavne všetko je LEVNÉ! V máji 2017 sme s chalanmi sedeli pri pivku a rozprávali sa, aké by to bolo super konečne absolvovať nejaký spoločný mototrip. Tak sme sa nejak zhodli, že by to mohol byť už spomínaný Balkán a Grécke národné parky. V júni 2017 sme sa stretli opäť nečakane pri pive a notebooku a naplánovali sme kompletnú trasu. O tom, ako to celé dopadlo a čo všetko sme zažili si prečítaš nižšie + prinášame ti rady ako takýto trip naplánovať.

Ak vám náhodou nejde prehrať video nájdete ho tu: https://www.mojevideo.sk/video/2b2ee/balkan_trip_(11_dni_9_krajin_4000_km).html

Ubytovanie

Základná vec, ktorú budeš riešiť je ubytovanie. Na Balkáne je to proste úplne super mega LACNÉ! Máš na výber z troch možností:

1.BOOKING.COM – Ubytovanie nás stálo cez booking od 5-10€ na jednu osobu aj kvôli akcii, ktorá momentálne prebieha a tou je zľava 10% z ubytovania. Zľavu môžeš využiť na ubytovanie hocikde na svete. Snaž sa to rýchlo využiť nakoľko nevieme, koľko akcia ešte potrvá!

Zľavu dostaneš jednoducho po kliknutí na tento link: https://www.booking.com/s/34_6/73457b6f

Zľavu na ubytovanie cez Booking.com už nie je možné využiť – odporúčací program bol ukončený k 15.10.2019
Ak sa v budúcnosti vyskytnú nové zľavnené kupóny určite ich tu nájdeš.

2. Ubytovanie u domácich – Len tak si ideš po meste a ujo ťa zastaví, či nechceš ubytovanie. Tak povieš áno, ale najprv to chceš vidieť. Ceny sa pohybujú od 6-9€. Nám sa napr. takto podarilo chytiť ubytovanie v Macedónsku v Ohride, kde nás ujo ubytoval priamo v centre mesta za 7 € na osobu. Priznám sa, trošku som sa bál, keď sme prechádzali cez tichú uličku typu GTA San Andreas a tak ma nejak začala obchádzať myšlienka, či nám náhodou nejde ukázať operačnú sálu :D, ale našťastie všetko dobre dopadlo a ubytovanie bolo na úrovni. Čiže určite odporúčam aj túto formu ubytovania.

3. Camping – Chyba, chyba, chyba, ak sa budeš pohrávať s myšlienkou ísť do kempu, na Balkáne na to rovno zabudni! Ceny okolo 10 € na osobu a kempy v niektorých krajinách boli fakt špinavé a hlavne od ruky (napr. Macedónsko) A za to, že si mám rozkladať stan, trepať ho na motorke aj s ďalším kempovým vybavením a ešte zaplatiť takú sumu, tak to teda nie.

Pokiaľ chceš kempovať, tak na Balkáne by som to riešil mimo kempov, lebo inak neušetríš, skôr prerobíš.

neskutočne zavadzajúce kempové vybavenie

Stravovanie

Opäť použijem slovo LEVNÉ! Neoplatí sa ti trepať nič z domu (na paštéky, tuniaky … rovno zabudni!)

Raňajky:

Každé ráno sme si zohrievali vodu na zaliatie čaju, ovsených vločiek a pšeničných otrúb. Ovocie k ovseným vločkám sme vo väčšine prípadov nakupovali u domácich.

Obedy:

Každý deň sme sa zastavili niekde v reštaurácií na obed. Ceny sa líšia podľa krajín a taktiež podľa toho či si vo vnútrozemí alebo pri mori na promenáde.

Ceny sa pohybovali od 3 € za kura s hranolkami v Albánsku až po 14 eur v Čiernej Hore za kalamáre v rajčinovej omáčke. (priemer okolo 5 € za obed)

Plieskavica

Kalamare v rajčinovej omáčke

Večere:

Každý deň sme sa zastavili v miestnych potravinách a nakúpili niečo na večeru. V štyroch ubytovaniach sme mali k dispozícií aj gril, takže sme si kúpili nejaké to mäso a večer pri poháriku sme si aj grilovali. Ceny v obchodoch sú o niečo nižšie ako u nás.

Pitný režim (PIVO)

Ďalšia zo super mega vecí je, že na Balkáne si môžeš dať 2-3 pivká a v pohodičke jazdiť. Človek sa hneď cíti taký uvolnenejší a je si istejší pri náklonoch v zákrutách. Tolerancia alkoholu v jednotlivých krajinách:

 • Maďarsko – 0 ‰
 • Srbsko – 0,5 ‰
 • Kosovo – 0,5 ‰ (nie sme si istý v tejto tolerancii, ale riadili sme Srbským limitom)
 • Macedónsko – 0,5 ‰
 • Grécko – 0 ‰
 • Albánsko – 0 ‰
 • Čierna Hora – 0,5 ‰
 • Bosna a Hercegovina – 0,5 ‰
 • Chorvátsko – 0,5 ‰

NAZDRAVIE!

Pivkoooo 🙂

Počasie

Záleží od teba čo znesieš, ale motorkárske nohavice, bunda a čižmy by ti mali stačiť na prekonanie teplotných rozdielov. My sme navštívili tieto krajiny začiatkom septembra a teploty sa pohybovali ráno od 9 °C a cez deň to bolo niekedy aj 37 °C. Určite ti odporúčam si pribaliť aj nejaké to termo prádlo a nepremoky (ale o tom už viac v časti oblečenie). Určite teplejšie oblečenie oceníš, keď nevychytáš počasie napr. na Durmitore v Čiernej Hore, ktorý leží vo výške 1600 m. n. m..

Počasie na Balkáne je od začiatku mája do septembra celkom stabilné – určite budeš mať viac slnečných dní ako upršaných. Nám pršalo z 11 dní len 2, aj to nie celý deň.

Oblečenie (čo si zobrať na 11 dní?)

Vec, ktorú sme riešili dosť intenzívne, nakoľko sme mali k dispozícií len 1 kufor pre 2 osoby. Tu je zoznam vecí na oblečenie, ktoré by ti mali v pohode stačiť na 11 dní:

 • 4 x tričko
 • 5 x trenky
 • 4 x ponožky
 • dlhé nohavice
 • krátke nohavice
 • termo bunda
 • termo prádlo
 • rýchloschnúci uterák (ešte ho nemáš? je najvyšší čas si ho kúpiť – ušetríš dosť miesta v kufri)
 • plavky
 • tenisky
 • šľapky
 • nepremoky

Nezabudni si zobrať za hrsť pracieho prášku, keby si potreboval niečo preprať!

Dialničné poplatky + poistenie

Maďarsko: Cez prejazd Maďarskom si nezabudni kúpiť elektronickú diaľničnú známku. Pre motocykel máš na výber až 1 variantu a to 10 – dňovú známku za cenu 5€. Dá sa kúpiť aj na benzínových pumpách pri hraniciach s Maďarskom stačí pri okienku povedať „MATRICA“ a uviesť tvoju ŠPZ.

Srbsko: V Srbsku majú zavedený mýtny systém. Čiže na začiatku úseku si vytlačíš kartičku a na konci, kde vychádzaš ju iba odovzdáš a zaplatíš. Cena od Maďarských hraníc až po Nový Sad bola 0,5 € za motocykel. Pokiaľ nemáš ich menu odporúčam ti platiť kartou.

Macedónsko: Ďialničný obchvat z Tetova do Gostivaru nás stál 0,5 €. Dá sa platiť iba hotovosťou a akceptujú euro!

Grécko: Ďialnica na severe Grécka nie je spoplatnená. Platili sme iba za prejazd od Panagie po Metsovo. Cena 1,75 €.

Chorvátsko: Nakoľko nám už nezostával čas, cez celé Chorvátsko sme prešli po diaľnici. Funguje tu tiež mýtny systém. Cena za diaľnicu bola okolo 25 € za motocykel. Dá sa platiť kartou alebo kunami, avšak daj si pozor na to, do ktorého pruhu sa zaradíš, aby si neskončil pri mýtnici, kde sa dá platiť iba kartou.

Kosovo: je autonómnou oblasťou Srbska od roku 2008. Fungujú ako samostatná krajina. Pokiaľ by si rád navštívil túto oblasť, tak mysli, že pred vstupom si musíš vybaviť zelenú kartu (nakoľko naša zelená karta ti tam neplatí). Vybavíš si ju na hranici (pred vstupom) do Kosova za poplatok 10€ a budeš k tomu potrebovať technický preukaz a vodičský preukaz.

Doklady

Na vstup do všetkých krajín ti bude stačiť elektronický (nový) občiansky preukaz. Pokiaľ máš starý občiansky zober si pre istotu aj pas (nikdy nevieš na akého colníka natrafíš).

Od nás si skoro na každej hranici pýtali zelenú kartu a doklady od motorky. Pokiaľ by si šoféroval požičanú motorku, mohol by si sa dostať do situácie, že ťa na hranici otočia (treba si vybaviť splnomocnenie).

Takže pred cestou si nezabudni skontrolovať platnosť zelenej karty, a či je motorka napísaná na teba!

Ďalšie dôležité veci, ktoré musíš vybaviť pred cestou

Aktualizuj si mapy v GPS alebo v mobile, nech sa ti náhodou nestane, že ti  bude chýbať krajina v ktorej momentálne budeš :D.

Sprav si cestovné poistenie. Nám sa najviac osvedčila poisťovňa AXA – komplexné cestovné poistenie na 11 dní nás stálo 10,5 € na osobu.

Skontroluj si platnosť občianskeho, poprípade pasu, aby si sa vyhol zbytočným problémom na hraniciach.

Pred cestou si daj dobiť všetky batérie (v našom prípade to bolo GOPRO, fotoaparát, a powerbank – kvôli nabíjaniu v kempe).

Peniaze

Budeš prechádzať cez 9 krajín, pričom v 6 krajinách je iná mena. Avšak mám pre teba dobrú správu: všade sa dá platiť eurom! My sme to riešili tak, že sme si zobrali hotovosť okolo 400 € a kartu.

Všetko čo sa bude dať platiť kartou plať kartou! Hotovosť používaj iba v prípade, že neakceptujú kartu! Maj pri sebe vždy drobnejšie bankovky, pretože ti vydajú peniaze iba v národnej mene.

Rozrátanie nákladov pre 2 osoby:
Benzín: 210 € (pri spotrebe okolo 4,5l)
Ubytovanie: 153 €
Pamiatky + zábava: 42 €
Pivo + nákupy stravy: 99 €
Obedy: 148 €
Poistenia: 31 €
Diaľničné poplatky: 37 €

Spolu 720 €. Čo je na osobu 360 €. Na to, že sme fakt nešetrili celkom pohodička nie? Podrobnejšie info o rozpočte nájdeš v časti Itinerár.

Mapa výletu

Cesta tam:

Cesta späť:

Itinerár:

     1. deň

680 km a 10 hodín jazdy v 36 °C.
Cestou sme sa zastavili:
– na vyhliadke pred Mokrou Gorou,
– pri domčeku uprostred rieky Drina.

Rozrátanie nákladov na 1. deň:
tankovanie: 35€
poplatok diaľnica Maďarsko: 5€
poplatok diaľnica Srbsko: 0,5€
ubytovanie: 16€
nákup stravy: 4€
Spolu: 60,5€

Dom na rieke Drina
Srbský vidiek
mašiny

     2. deň

245 km a 9 hodín jazdy. Prešli sme cez Bosnu a Hercegovinu do Čiernej Hory.
Cestou sme sa zastavili:
– pri moste Pašu Sokoloviča vo Višegrade,
– priehrade Pivsko jezero,
– národný park Durmitor,
– most Djurdievic,
– na záver dňa sme skúsili zipline ponad rieku Tara.

Rozrátanie nákladov na 2. deň:
tankovanie: 12€
obed: 20€
ubytovanie: 16€
zipline: 30€
Spolu: 78€

most Pašu Sokoloviča
priehrada Pivsko jezero
Durmitor - Čierna Hora
Durmitor - Čierna Hora
Durmitor - Čierna Hora
Durmitor - Čierna Hora
Durmitor - Čierna Hora
Durmitor - Čierna Hora
most Djurdievic

     3. deň

385 km a 10 hodín jazdy. Dnes sme prešli z Čiernej Hory na juh Kosova. Z Kosova máme maximálne kolotočársky pocit.
Cestou sme sa zastavili:
– zastavili sme sa v Kosovskom národnom parku „Bjeshkët e Nemuna“,
– pozreli sme si hraničný prechod Čakor (prepája Kosovo a Čiernu Horu – je ho možné prejsť iba pešo).

Rozrátanie nákladov na 3. deň:
tankovanie: 21€
poistenie Kosovo: 10€
obed: 10€
ubytovanie: 20€
nákup stravy: 3€
Spolu: 64€

hraničný prechod Čotor (Kosovo – Čierna Hora)

     4. deň

dnes piánko 250 km – 5 hodín jazdy. Prešli sme z Kosova na juh Macedónska do Ohridu.
Cestou sme sa zastavili:
– v národnom parku Mavrovo v Macedónsku,
– v kláštore sv. Jána.,
– pobehali sme mesto Ohrid, ktoré je na zozname UNESCO.

Rozrátanie nákladov na 4. deň:
obed: 14€
ubytovanie: 14€
poplatok diaľnica Macedónsko: 0,5€
nákup stravy: 6€
vstup hradby Ohrid: 2€
Spolu: 36,5€

hraničný prechod Kosovo - Macedónsko
kláštor sv. Jána
Macedónsko šotolinka
Ohrid Macedónsko
Ohrid Macedónsko
Ohrid Macedónsko
Ohrid Macedónsko

     5. deň

340 km a 6 hodín jazdy. Presunuli sme sa z Ohridu do Gréckej Meteory.
Cestou sme sa zastavili:
– pozrieť si kláštory na skalách (Meteora) pri meste Kalambaka v Grécku.

Rozrátanie nákladov na 5. deň:
tankovanie: 18€
obed: 15€
ubytovanie: 20€
vstup meteora: 6€
nákup stravy: 8€
Spolu: 67€

Meteora, Grécko
Meteora, Grécko
Meteora, Grécko
Meteora, Grécko
Meteora, Grécko
Meteora, Grécko
Meteora, Grécko
Meteora, Grécko
Meteora, Grécko - kemping

     6. deň

280 km a 9 hodín jazdy. Dnes presun cez Grécky vidiek až do Albánska.
Cestou sme sa zastavili:
– mestečko Metsovo, ktorá sa nachádza v nadmorskej výške 1160 m. n. m..
– národný park Pindus v Grécku (počas dažďa to tu vyzeralo úplne ako v Škótsku).

Rozrátanie nákladov na 6. deň:
tankovanie: 30€
obed: 11€
nákup stravy: 9€
Spolu: 50€

Grécko smer Metsovo
národný park Pindus, Grécko
národný park Pindus, Grécko
národný park Pindus, Grécko
národný park Pindus, Grécko
národný park Pindus, Grécko
národný park Pindus, Grécko
národný park Pindus, Grécko - posledná večera
národný park Pindus, Grécko
Albánsko - nocovanie na pláži

     7. deň

390 km a 9 hodín jazdy. Prešli sme cez celé Albánsko až na juh Čiernej Hory – Ulcinj.
Cestou sme sa zastavili:
– zastavili sme sa na výhliadke z ktorej je perfektný výhľad na pobrežie a horu Cika, ktorá má 2044 m.
– prešli sme sa po meste Ulcinj (Čierna Hora).

Rozrátanie nákladov na 7. deň:
tankovanie: 20€
obed: 8€
ubytovanie: 19€
poplatok diaľnica Grécko: 2€
nákup stravy: 8€
Spolu: 57€

putovanie Albánskom
Hora Cika, Albánsko
odpočívadlo pri hore Cika, Albánsko
odpočívadlo pri hore Cika, Albánsko
odpočívadlo pri hore Cika, Albánsko

     8. deň

180 km a 7 hodín jazdy. Dnes sme sa presunuli z juhu Čiernej Hory – Ulcinju na sever do Kotoru.
Cestou sme sa zastavili:
– na výhliadke z ktorej je perfektný výhľad na mesto Kotor.
– v národnom parku Lovćen.
– na vrchole Jezerski vrch, ktorý je najvyššie položené dostupné miesto pre turistov.
mauzóleum významného Černohorského vládcu Petara II. Nachádza sa tu veľká socha z čierneho mramoru a hrobka.

Rozrátanie nákladov na 8. deň:
obed: 18€
ubytovanie: 14€
nákup stravy: 16€
vstup mauzóleum: 4€
Spolu: 52€

požiare v Čiernej Hore
Mauzóleum Lovcen
Mauzóleum Lovcen
Mauzóleum Lovcen
výhľad na Kotorskú zátoku

     9. deň

9. deň: 0 km a celodenná pohodička na pláži.
Navštívili sme:
– mestečko Dobrota v ktorom sme bývali.
– niektorí z nás navštívili známe prímorské mestečko Kotor.

Rozrátanie nákladov na 9. deň:
obed: 27€
ubytovanie: 14€
nákup stravy: 10€
Spolu: 51€

Dobrota, Čierna Hora
pohodička v Dobrote, Čierna Hora
Čierna Hora, Kotor

     10. deň

490 km a 10 hodín jazdy. Dnes sme prešli z Kotoru v Čiernej Hory do Zadaru v Chorvátsku.
Cestou sme sa zastavili:
– pozrieť najužnejší bod Chorvátska – Prevlaka.
– pevnosť – Tvrđava Oštr – vstup zadarmo.

Rozrátanie nákladov na 10. deň:
tankovanie: 36€
obed: 16€
ubytovanie: 20€
poplatok diaľnica Chorvátsko: 10€
nákup stravy: 12€
Spolu: 94€

pevnosťTvrđava Oštr, najužnejší bod Chorvátska
pevnosťTvrđava Oštr, najužnejší bod Chorvátska

     11. deň

11. deň: 760km a 9 hodín jazdy. Prešli sme z Chorvátskeho Zadaru až do Nitry. Zatiaľ rekord v počte prejdených kilometrov za deň.

Rozrátanie nákladov na 10. deň:
tankovanie: 38€
obed: 9€
poplatok diaľnica Chorvátsko: 14€
poplatok diaľnica Maďarsko: 5€
Spolu: 66€

Pokiaľ ťa zaujímajú naše výlety na motorkách a nechceš aby ti unikol nový článok, poprípade máš nejaké otázky ohľadom cesty alebo by si sa chcel s ostatnými podeliť o tip na moto výlet neváhaj sa pridať do našej motorkárskej skupiny na FB (motorkárska skupina, ktorá sa venuje len tipom na moto výlety):

Moto výlety – Pobaľ sa ideme.sk – rady a tipy

a je tu koniec!

Facebook Comments

Ďaľšie vychytávky