Alpy trip (2700 km, 6 dní, 5 krajín, 17 horských priechodov, 343 € na osobu)

by Ladislav Barák

V júli sme uskutočnili výlet po východnej Európe, všetko bolo super až na tie cesty (článok z tohto výletu nájdeš TU). Z tohto dôvodu sme sa rozhodli, že koncom augusta sa vyberieme na západ, užiť si horské priechody s perfektnou vozovkou. Za 6 dní sme prešli 2700 km, spolu sme navštívili 5 krajín, odjazdili sme 17 horských priechodov vrátane Silvretta-Hochalpenstraße, passo dello Stelvio, passo di Gavia, Mangart a navštívili známe jazerá Lago di Garda v Taliansku a Bled v Slovinsku, dokonca jeden celý deň sme oddychovali na pláži v Talianskom Bibione a celé nás to vyšlo iba 343 € na osobu. Nižšie sa dočítaš, ako naplánovať niečo podobné. Dosť bolo na úvod prejdeme rovno k tipom.

Na začiatok, tak ako je zvykom video z tejto cesty:

Ubytovanie

Ubytovanie je na západe jednou z najdrahších položiek.

1.BOOKING.COM – Booking sme využili 2 krát. Čo sa týka cien, tie sa pohybovali za 3 * hotel od 30 – 35 € s raňajkami aj vďaka akcii, ktorá momentálne prebieha.

Cenu ubytovania sme mali nižšiu aj vďaka akcii, ktorá ešte stále prebieha a tou je zľava 10% z ceny ubytovania. Zľavu môžeš využiť na ubytovanie hocikde na svete. Snaž sa to rýchlo využiť nakoľko nevieme, koľko akcia ešte potrvá! Zľavu dostaneš jednoducho po kliknutí na tento link: https://www.booking.com/s/34_6/73457b6f

Zľavu na ubytovanie cez Booking.com už nie je možné využiť – odporúčací program bol ukončený k 15.10.2019
Ak sa v budúcnosti vyskytnú nové zľavnené kupóny určite ich tu nájdeš.

Ak by si plánoval absolvovať rovnakú cestu ako my, prvú noc ti určite odporúčame ubytovať sa v hoteli Sport Garni Kapplerhof pri Ischgl v Rakúsku (ako motorkári sme tu dostali zadarmo vstup na horskú cestu Silvretta-Hochalpenstraße – ušetrilo nám to 12 € za motorku).

Ubytovanie cez booking.com ti odporúčame zajednávať aspoň jeden deň pred príjazdom do danej lokality – týka sa to hlavne mesiacov jún, júl, august. Nám sa stalo, že sme to odkladali a prvú noc sme ledva našli ubytovanie za 34 € na osobu.

2. KEMPING – Túto alternatívu sme využili tiež 2 krát. Jeden krát pri jazere Lago di Garda a druhý krát pri Bibione v Taliansku. Ceny kempov sa koncom augusta pohybovali od 15 € – 19 € za osobu.

Avšak pokiaľ sem plánuješ prísť v mesiacoch jún, júl a začiatok augusta, nezabudni si kemp zajednať dopredu, nakoľko sa ti môže úplne v pohode stať, že všetky kempy budú obsadené. Mysli aj na to, že ceny sú v hlavnej sezóne o dosť vyššie (ceny sa môžu vyšplhať aj na 28 € na osobu).

Tu máme pre teba super typ na kemp pri Talianskom meste Bibione. Je to kemp s názvom „Camping Village Pino Mare“. Jedná sa o 4 * kemp, v ktorom nájdeš úplne všetko (vlastný bazén, súkromnú pláž, rôzne reštaurácie a vlastný supermarket). Proste úplná paráda.

2. UBYTOVANIE U DOMÁCICH – Vo veľa dedinkách, hlavne v Rakúsku a Slovinsku sme sa stretali s práve touto formou ubytovania, avšak vyskúšali sme ju iba raz a to v Kranjskej Gore v Slovinsku. Ceny boli o niečo nižšie ako na stránke booking.com

Stravovanie

Ak budeš cestovať na západ od Slovenska, zober si nejaké tie konzervy alebo čokoľvek balené. Strava je tiež jedna z nákladnejších položiek.

Raňajky:

Raňajky sme mali buď v cene ubytovania (túto možnosť sme volili kvôli šetreniu času). Druhá alternatíva bola, že vždy večer sme si nakúpili nejaké ovocie, keď sme vedeli, že nebudeme mať raňajky v cene.

Obedy:

Každý deň sme mali obed v reštaurácii a v Rakúsku sme sa 2 krát zastavili v McDonalde.

Cena v McDonalde v Rakúsku bola od 7,5 do 9 € za kompletné menu. V kempoch sme obedovali v miestnych reštauráciach – lasagne nás vyšli 7 € a pizza od 7 € do 11,5 €. Inak menu v reštauráciach sa pohybuje od 10,5 € až po 21 € (polievka a druhé jedlo)

Večere:

Každý večer sme sa zastavili buď v miestnych potravinách alebo supermarkete a nakúpili nejaké domáce syry, šunky, salámy konzervy a nejakú domácu zeleninu a v Taliansku hlavne olivy.  V Lichtenštajnsku, Švajčiarsku a Taliansku boli ceny podstatne vyššie ako u nás. V Rakúsku a Slovinsku boli ceny dosť podobné našim.

Nezabudni na to, že v Rakúsku sú obchody v nedeľu zatvorené.

večera pri jezere Lago di Garda, Taliansko

večera pri jezere Lago di Garda, Taliansko

Počasie

My sme navštívili vyššie uvedené krajiny koncom augusta. Teploty v Alpách sa pohybovali od 1°C po 19°C a teploty na juhu boli okolo 17°C až 32°C.  Určite  si nezabudni pribaliť nejaké to teplejšie oblečenie (termo prádlo, spodky …). Teplejšie oblečenie oceníš hlavne v Alpách.

Inak počasie v Alpách je strašne ťažko predpovedať. Počasie sa tu môže zmeniť z minúty na minútu. Z tohto dôvodu ti koncom augusta odporúčame prespávať v Alpách hlavne v hoteloch. Nakoľko teploty v noci môžu klesnúť aj pod -4 °C a pokiaľ nemáš kvalitný spacák a karimatku, tak sa budeš len trápiť.

Na juhu je počasie koncom augusta celkom stabilné – je veľmi vysoká pravdepodobnosť, že budeš mať  slnečné počasie a teploty okolo 32 °C.

Oblečenie (čo si zbaliť na 6 dní?)

Tu je zoznam vecí na oblečenie, ktoré by ti mali v pohode stačiť na 6 dní:

 • 2 x tričko
 • 3 x trenky
 • 2 x ponožky
 • dlhé nohavice
 • termo bunda
 • termo prádlo
 • rýchloschnúci uterák (ešte ho nemáš? je najvyšší čas si ho kúpiť – ušetríš dosť miesta v kufri)
 • plavky
 • tenisky
 • šľapky
 • nepremoky + návleky na topánky (Časť oblečenia, ktorú po tomto výlete budeme nosiť všade! viď. foto)
zabudnuté nepremoky

zabudnuté nepremoky

Diaľničné poplatky

Rakúsko: Nezabudni na kúpu diaľničnej známky – 10 dňová diaľničná známka stojí 5,20 €. V Rakúsku sú okrem diaľničných poplatkov spoplatnené aj niektoré úseky diaľnice (mýtny systém). Napríklad za prejazd medzi mestami Leoben a Liezen zaplatíš 11,5 €.

Lichtenštajnsko: Nemá spoplatnené diaľnice.

Švajčiarsko: Pokiaľ absolvuješ rovnakú trasu ako my, tak sa diaľnici vyhneš. Dávaj si hlavne pozor na to, aby ťa navigácia neťahala na diaľnicu! Ak by si sa náhodou na diaľnicu dostal, tak si musíš zaplatiť jedinú formu diaľničnej známky – ročná – cena je 35,75 €.

Taliansko: V Taliansku funguje mýtny systém. Za prejazd diaľničným úsekom Lago di Garda – Lignano Sabbiadoro sme platili 17,5 € za motocykel a za úsek Lignano Sabbiadoro – Udine to bolo 3,5 €.  Pokiaľ máš len veľké bankovky, tak mýto plať radšej kartou, nakoľko automat vydáva fakt drobné peniaze!!!

Slovinsko: Pokiaľ pôjdeš tak ako my, tak sa diaľnici opäť vyhneš. Hlavne si dávaj pozor, aby si nezišiel na diaľnicu, keď sa pôjdeš pozrieť k jazeru Bled. Ak by si náhodou zablúdil a dostal sa na diaľnicu, musíš si zakúpiť 7 dňovú diaľničnú známku a tá ťa vyjde 7,5 €.

Pivo a alkohol

Pýtaš sa kde si môžeš k obedu dať 1-2 pivká?

Tolerancia alkoholu v jednotlivých krajinách:

 • Rakúsko – 0,5 ‰
 • Lichtenštajnsko – 0,8 ‰
 • Švajčiarsko – 0,5 ‰
 • Taliansko – 0,5 ‰
 • Slovinsko – 0,5 ‰ vodiči s vodičským oprávnením kratším ako 2 roky musia mať nulu

Doklady + ďalšie dôležité veci, ktoré musíš vybaviť pred cestou

Do všetkých krajín ti na vstup bude stačiť elektronický (nový) občiansky preukaz.

Aktualizuj si mapy v GPS alebo v mobile, nech sa ti náhodou nestane, že ti  bude chýbať krajina, v ktorej momentálne budeš.

Sprav si cestovné poistenie. Nám sa najviac osvedčila poisťovňa AXA – komplexné cestovné poistenie na 6 dní nás stálo 6,9 € na osobu.

Pred cestou si daj dobiť všetky batérie (v našom prípade to bolo GOPRO, fotoaparát, a powerbank).

Peniaze

Spolu prejdeš cez 5 krajín, pričom v 5 krajinách je rovnaká mena – euro €. Vo Švajčiarsku majú Švajčiarsky frank, my sme však  nič nekupovali, len sme si užili 4 horské priechody a zamierili rovno do Talianska.

My sme to riešili tak, že sme si so sebou zobrali hotovosť 500 € a benzín sme platili vždy kartou.

Rozrátanie nákladov pre 2 osoby:
Benzín: 198 € (pri spotrebe okolo 5,1l)
Ubytovanie: 258 €
Strava (obedy+večere): 141 €
Nákupy stravy pred cestou + alkohol: 15 €
Cestové poistenie: 13,8 €
Diaľničné poplatky + vstupy na horské cesty: 60,2 €

Spolu je to 686 €. Na osobu 343 €. Podrobnejšie info o rozpočte nájdeš v časti Itinerár.

Mapa výletu

Itinerár:

     1. deň – 840 km, 12 hodín jazdy

Väčšina cesty bola presun po diaľnici až do Rakúskej dedinky Kappl, ktorá sa nachádza priamo pod Silvretta-Hochalpenstraße.

Zážitky z dnešného dňa:
– Jedeň deň v Rakúsku nás vyšiel toľko čo 4 dni na Ukrajine.
– Prešli sme horský priechod Gerlos pass.

Info k prejdeným horským priechodom:
Gerlos pass, Rakúsko – navyšší bod 1500 m n. m., dĺžka 25km, priemerné stúpanie 6,5 % , cena 6,5 € za moto

Rozrátanie nákladov na 1. deň:
tankovanie: 62€
Rakúska diaľničná známka: 5,2€
obed: 15€
Gerlos pass – vstup: 6,5€
ubytovanie: 68€
Spolu: 156,7€

Gerlos pass, Austria

výhľad Gerlos pass, Rakúsko

     2. deň – 290 km, 9 hodín jazdy

Presun z Rakúskej dedinky Kappl cez 7 horských priechodov a 3 krajiny do Talianskej horskej dedinky Solda.

Zážitky z dnešného dňa:
– V Rakúsku sme prešli horský priechod Silvretta-Hochalpenstraße.
– Navštívili sme Vaduz, hlavné mesto Lichtenštajnska.
– Ceny v Lichtenštajnsku sú dosť vysoké, preto sme si skúsili objednať školácke menu. Žiaľ tak mlado už nevyzeráme. Pre info, mali sme 3 x kebab + kola za 37,50€.
– Vo Švajčiarsku sme prešli 4 horské priechody: Wolfgang Pass, Fluela Pass, Offenpass, Umbrail Pass.
– V Taliansku sme prešli druhý najvyššie položený horský priechod v Alpách: Passo dello Stelvio (2758 m n.m.) a ešte Solda pass.

Info k prejdeným horským priechodom:
Silvretta-Hochalpenstraße, Rakúsko – najvyšší bod 2032 m n. m., dĺžka 22,3 km, priemerné stúpanie 6,9 % , 34 stoosemdesiat stupňových zákrut,  cena 12 € za motorku
Wolfgang pass, Švajčiarsko – najvyšší bod 1631 m n. m., priemerné stúpanie 3 %, dĺžka 38 km, priechod nie je spoplatnený
Flüela pass, Švajčiarsko – najvyšší bod 2383 m n. m., priemerné stúpanie 6,4 %, dĺžka 13,1 km, priechod nie je spoplatnený
– Ofen pass, Švajčiarsko – najvyšší bod 2149 m n. m., priemerné stúpanie 3,1 %, dĺžka 21,6 km, priechod nie je spoplatnený
Umbrail pass, Švajčiarsko – najvyšší bod 2501 m n. m., priemerné stúpanie 8,5 %, dĺžka 13,2 km, priechod nie je spoplatnený

Passo dello Stelvio, Taliansko – najvyšší bod 2757 m n. m., priemerné stúpanie 7,4 %, dĺžka 24,3 km, priechod nie je spoplatnený
Solda pass, Taliansko – najvyšší bod 1907 m n. m., priemerné stúpanie 5,8 %, dĺžka 17 km, priechod nie je spoplatnený

Rozrátanie nákladov na 2. deň:
tankovanie: 15€
obed: 25€
večera: 8€
ubytovanie: 68€
Spolu: 116€

Silvretta-Hochalpenstraße, Austria
Silvretta-Hochalpenstraße, Rakúsko
Silvretta-Hochalpenstraße, Austria
Silvretta-Hochalpenstraße, Rakúsko
Silvretta-Stausee, Austria
Silvretta-Stausee, Rakúsko
Silvretta-Hochalpenstraße, Austria
Silvretta-Hochalpenstraße, Rakúsko
Vaduz, Liechtenstein
Vaduz, Lichtenštajnsko
Wolfgang pass, Switzerland
Wolfgang pass, Švajčiarsko
Flüelapass, Switzerland
Flüela pass, Švajčiarsko
Flüelapass, Switzerland
Flüela pass, Švajčiarsko
Ofen pass, Switzerland
Ofen pass, Švajčiarsko
Ofen pass, Switzerland
Ofen pass, Švajčiarsko
Umbrail pass, Switzerland
Umbrail pass, Švajčiarsko
Passo dello Stelvio, Italy
Passo dello Stelvio, Taliansko
Passo dello Stelvio, Italy
Passo dello Stelvio, Taliansko
Passo dello Stelvio, Italy
Passo dello Stelvio, Taliansko

     3. deň – 290 km, 6 hodín jazdy

Presunuli sme sa z dedinky Solda k najznámejšiemu Talianskemu jazeru Lago di Garda.

Zážitky z dneška:
Taliansky karavanisti majú v tuneloch vždy prednosť. Do tunela nejdú pomalšie ako 30km/h a svoju dominanciu presadzujú trúbením a blikaním.
– Autobusári na horských priechodoch sú najlepší šoféri na svete. Najostrejšie zákruty vyberajú jednou rukou.
– Kempujeme priamo pri Lago di Garda (kemp Nanzel).
– Prešli sme 7 horských priechodov. Boli neskutočne pekné. Najviac sa nám páčilo Passo di Gavia, Taliansko.

– Prešli sme jednu z najužších ciest v Taliansku – Strada della Forra.

Info k prejdeným horským priechodom:
Passo di Gavia, Taliansko – najvyšší bod 2621 m n. m., priemerné stúpanie 8,1 %, dĺžka 17 km, priechod nie je spoplatnený
Passo del Tonale, Taliansko – najvyšší bod 1883 m n. m., priemerné stúpanie 5,9 %, dĺžka 10,9 km, priechod nie je spoplatnený
Campo Carlo Magno, Taliansko – najvyšší bod 1702 m n. m., priemerné stúpanie 6 %, dĺžka 15,2 km, priechod nie je spoplatnený
Passo Duron, Taliansko – najvyšší bod 1039  m n. m., priemerné stúpanie 6,5 %, dĺžka 10 km, priechod nie je spoplatnený
Strada della Forra – jedna z najužších ciest v Taliansku, dĺžka 5 km, cesta nie je spoplatnená

Rozrátanie nákladov na 3. deň:
tankovanie: 20€
obed: 16€
večera: 4,5€
ubytovanie (kemp): 30€
Spolu: 70,5€

Passo dello Stelvio, Italy
Passo dello Stelvio, Taliansko
Passo dello Stelvio, Italy
Passo dello Stelvio, Taliansko
Passo dello Stelvio, Italy
Passo dello Stelvio, Taliansko
Passo di Gavia, Italy
Passo di Gavia, Taliansko
Passo di Gavia, Italy
Passo di Gavia, Taliansko
Passo di Gavia, Italy
Passo di Gavia, Taliansko
Lago di Tenno, Italy
jazero s tyrkysovou vodou - Lagi di Tenno, Taliansko
Strada della Forra, Italy
Strada della Forra, Taliansko
Strada della Forra, Italy
Strada della Forra, Taliansko
Lago di Garda, Italy
Lago di Garda, Taliansko
Lago di Garda, Italy
kemping pri Lago di Garda, Taliansko
Lago di Garda, Italy
Lago di Garda, Taliansko

     4. deň – 300 km, 4 hodiny jazdy

Po diaľnici sme sa presunuli z jazera Lago di Garda do kempu pri Bibione – Camping Village Pino Mare.

Zážitky z dneška:
– Dnes máme oddychový deň.
– Spíme v kempe pri mori s bazénom. Zatiaľ najlepší kemp, v akom sme kedy boli.

Rozrátanie nákladov na 4. deň:
tankovanie: 15€
mýto – Taliansko: 17,5€
obed: 18€
večera: 17€
ubytovanie (kemp): 36€
Spolu: 103,5€

Camping Village Pino Mare, Italy
Camping Village Pino Mare - Bibione, Taliansko
Camping Village Pino Mare, Italy
Camping Village Pino Mare, Taliansko
Camping Village Pino Mare, Italy
Camping Village Pino Mare, Taliansko

     5. deň – 320 km, 8 hodín jazdy

Presun z kempu pri Bibione do Kranjskej gory v Slovinsku.

Zážitky z dnešného dňa:
– Ak budete prechádzať talianskou diaľnicou, odporúčame zobrať si mešec. Mýtny automat vydáva hlavne drobné.
– Prešli sme horské priechody v Slovinsku – Mangart a Vršič.
– Pozreli sme si najznámejšie Slovinské jazero – Bled.

Info k prejdeným horským priechodom:
Mangart, Slovinsko – najvyšší bod 2072 m n. m., priemerné stúpanie 6,5 %, dĺžka 50 km, cena za moto 5 €
Vršič pass, Slovinsko – najvyšší bod 1611 m n. m., priemerné stúpanie 8,4 %, dĺžka 11,8 km, priechod nie je spoplatnený

Rozrátanie nákladov na 5. deň:
tankovanie: 41€
mýto – Taliansko: 3,5€
Mangart – vstup: 5€
obed: 16€
večera: 6€
ubytovanie: 56€
Spolu: 127,5€

Mangart, Slovenia
Mangart, Slovinsko
Mangart, Slovenia
Mangart, Slovinsko
Mangart, Slovenia
Mangart, Slovinsko
Vršič pass, Slovenia
Vršič pass, Slovinsko
Vršič pass, Slovenia
Vršič pass, Slovinsko
lake Bled, Slovenia
jazero Bled, Slovinsko

     6. deň – 670 km. 10 hodín jazdy

Dnes toho bolo v pláne viac. Vzdali sme to však pri priehrade Kölnbrein v Rakúsku. Nebolo nič vidieť, všade samé oblaky a dážď a teplota do 10°C. Tak sme náš výlet predčasne zabalili. Inak sme ešte plánovali navštíviť slávnu Rakúsku dedinku Hallstatt a 5 jazier v blízkosti mesta Gmunden, kde sme plánovali aj prespať v kempe. Žiaľ, človek si počasie nenavyberá …

Zážitky z dneška:
– Prešli sme rakúsky horský priechod Wurzen pass.
– Ďalší horský priechod Malta Hochalm Straße
– Počas dňa sme 3x zmokli.

Info k prejdeným horským priechodom:
Wurzen pass, Rakúsko – najvyšší bod 1073 m. n. m., priemerné stúpanie 5,1 %, dĺžka 7 km, prechod nie je spoplatnený
Malta-Hochalm-Straße, Rakúsko – najvyšší bod 1902 m. n. m., priemerné stúpanie 4 %, dĺžka 14,4 km, cena za moto 11 €

Rozrátanie nákladov na 6. deň:
tankovanie: 45€
Malta-Hochalm-Straße – vstup: 11€
mýto – Rakúsko: 11,5€
obed: 15,5€
Spolu: 83€

Malta-Hochalm-Straße, Austria
Malta-Hochalm-Straße, Rakúsko
DCIM100GOPROGOPR2379.JPG

Aj napriek tomu, že sme náš moto výlet museli predčasne ukončiť, hodnotíme ho ako jeden z najlepších moto výletov, ktoré sme doteraz absolvovali. Za 6 dní sme prešli 17 horských priechodov, navštívili 5 krajín (Rakúsko, Lichtenštajnsko, Švajčiarsko, Taliansko a Slovinsko) a spolu to bolo niečo cez 2700 km.

Pokiaľ ťa zaujímajú naše výlety na motorkách a nechceš, aby ti unikol nový článok, poprípade máš nejaké otázky ohľadom cesty alebo by si sa chcel s ostatnými podeliť o tip na moto výlet, neváhaj sa pridať do našej motorkárskej skupiny na FB (motorkárska skupina, ktorá sa venuje len tipom na moto výlety):

Moto výlety – Pobaľ sa ideme.sk – rady a tipy

Passo dello Stelvio, Italy

Passo dello Stelvio, Taliansko

Facebook Comments

Ďaľšie vychytávky