Balenie bol vždy môj problém, takmer vždy som na dovolenkách použila možno polovicu vecí, ktoré som si zbalila a nikdy som nevedela, čo skutočne využijem. Zbaliť sa do príručnej batožiny niekam k moru nie je problém. Ale zbaliť sa do chladnej krajiny a množstvom zrážok bola pre mňa výzva. Samozrejme záleží v akom období Island navštíviš, môj zoznam bude vhodný na letnú sezónu, pokiaľ plánuješ spávať v aute. Po návšteve Islandu by som ti s ním preto rada pomohla.
Príručná batožina, ktorú si môžeš so sebou vziať do lietadla má rozmery: 55cm x 45cm x 25cm, vrátane koliesok, rukovätí a vonkajších vreciek. Maximálna hmotnosť je 8kg pre ČSA a 10kg pre WIZZAIR. Samozrejme každá letecká spoločnosť má vlastné maximálne rozmery, takže si veľkosť pre istotu over. Nikdy sme sa však nestretli s niekým, kto by mal problém s jej veľkosťou. Ak máš však väčšie rozmery a dúfaš, že to nejak prejde, je to vždy risk.
Možno sa to nezdá, ale pobaliť sa nebude problém. Toto sú veci, ktoré sme skutočne na Islande využili:
Karimatka so spacákom – Pokiaľ plánuješ spať v aute, tieto dve veci sú samozrejme nevyhnutné. Mysleli sme si, že prespanie v aute bude veľmi nepohodlné, ale opak bol pravdou. Pokiaľ budete cestovať 3ja v jednom aute, mysli na to že budete potrebovať aj stan, nakoľko 3ja sa v aute nevyspíte.
Turistické topánky – Pokiaľ chceš navštíviť prírodné krásy Islandu, nie len Reykjavik, turistické topánky budeš mať na sebe počas celého dňa. Vzhľadom na daždivé počasie veľa krát zmokneš. Stretli sme plno turistov, ktorí mali len tenisky, samozrejme plné vody a v tom vetre a zime im asi pohodlne nebolo. Odporúčame ti obuť si turistickú obuv na seba, kvôli šetreniu miesta v kufri.
Zimná bunda – Najlepšia by bola taká, ktorá hneď nepremokne a tak ľahko ju neprefúkne. Tiež ti ju odporúčame dať si na seba do lietadla
Pršiplášť -Pršiplášť bol super, hlavne pri už spomínaných vodopádoch, kde sme vďaka vetru, ktorý fúkal vodu z vodopádu priamo na nás, kompletne zmokli. Keby nemáme pršiplášť, mohli by sme sa celí prezliekať 2x denne. Poriadny pršiplášť si určite hoď do kufra.

vodopád Seljalandsfoss
Čiapka a šatka na krk – Napriek tomu, že na Islande je v lete od 0-12°C, možno si povieš, že čiapka je prehnaná. Mysli však na to, že budeš celé dni tráviť vonku a budeš uzimený. Ja som si ju tiež dávala v noci cez oči, kvôli svetlu. V letných mesiacoch slnko zapadá len na pár hodín, aj to nie je úplná tma.
Termoprádlo – Ďalšia z vecí, ktorú by som si určite zobrala.
2 x tričko – samozrejme, táto položka je veľmi individuálna. Na Islande sa však nezapotíš, skôr budeš rád, že máš na sebe teplé veci. Ja som využila len 2 tričká. Je mi jasné, aká otázka ťa teraz napadla. Odpoveď – nie nesmrdela som 😀
1 x turistické nohavice – Turistické nohavice odporúčam, pretože ich budeš mať často mokré, či už od dažďa, alebo z návštevy pri vodopádoch. Jedny na výmenu sa budú určite hodiť – postačia tie, ktoré budeš mať na sebe v lietadle. (Rada pre baby – pohodlné teplé legíny budú lepšie ako rifle)
1 x mikina a termobudna – Stačí si zobrať jednu do tašky, druhú si dáš na seba.
Rukavice – Bez nich asi nič neodfotíš :D.
Spodné prádlo + ponožky – samozrejme
Plavky – veľmi podstatná vec!!!. Stačili nám jedny, aj keď je pravda, že po absolvovaní troch hotpotov v jednom dni sme si ich obliekali mokré, ale dalo sa v nich prebehnúť do horúcej vody, poprípade sme prebehli holí a obliekali sme ich až v hot pote.

prírodné kúpele Hrunalaug
Osuška – najlepšia by bola rýchloschnúca vzhľadom na jej veľkosť (malosť :D)
Kozmetika – Pri hotpotoch budú sprchy, kde sa môžeš osprchovať. Určite si zober mydlo a šampón v malých baleniach, nech nezaberajú zbytočne veľa miesta a hlavne aby to prešlo kontrolou. Tekutiny môžu mať max. 100ml – dokonca aj keď nie sú plné. Túto kozmetiku musíš uzavrieť v priehľadnom uzatváracom vrecku s rozmermi max. 20x20cm s objemom max. 1l. Toto vrecúško musí byť – ako som už písala, uzatvárateľné, nemôže byť zauzlené alebo zaviazané. Tieto vrecúška by si mal dostať na letisku.
Základné lieky – istota je istota – to už nechám na teba, aké by sa zišli.
Jedlo – Samozrejme ti nejdem písať plán jedla. Môžem ti však poradiť vziať si expedičnú stravu, ktorá je jedlá (nebol to zrovna kulinársky zážitok), samozrejme nejaké sladkosti na doplnenie energie ?.

raňajky 4. deň
Kempingové vybavenie – Horák, lyžice, zapaľovač a termo hrnček – klasika pokiaľ si chceš uvariť vodu na expedičnú stravu alebo čaj. Zapaľovač si môžeš vziať do lietadla, maximálne však jeden. Tiež musí byť v uzatvárateľnom vrecku, keďže je považovaný za tekutinu. Mysli na to, že kartušu si do lietadla zobrať nemôžeš. Kúpiš ju skoro na každej benzínke N1.
Fľaša alkoholu – v tej zime sa z neho budeš tešiť. Tiež bolo fajn ho ponúknuť novým kamošom z celého sveta ?.Problém je len ten, že si tento alkohol musíš kúpiť v bezcolnej zóne, inak ho v príručnej batožine vziať nemôžeš, keďže limit je 100ml.
Mysli na to, že na Islande je chladno a budeš potrebovať teplé veci. Hlavne ak noci neplánuješ tráviť v hoteloch. Ak ti bude chýbať miesto v kufri, do lietadla si môžeš obliecť viac vrstiev.
Zaujíma ťa, ako sme sa mali na Islande my? Článok si môžeš prečítať TU: